moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie dekady z Metą

Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec świętuje 20-lecie powstania. Jedno z najmłodszych wojskowych stowarzyszeń sportowych od 11 lat podsumowuje dokonania swoich zawodników na klubowych balach. W tym roku na imprezie z okazji okrągłego jubileuszu tytułami sportowców roku wyróżniono Marcina Błazińskiego i szer. rez. Karolinę Pilarską.


Pomysłodawcy utworzenia klubu sportowego spotkali się 2 stycznia 1995 roku w hali sportowej 1 Pułku Specjalnego (obecna nazwa Jednostka Wojskowa Komandosów). Grupa inicjatywna, wśród której był st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, przyszły prezes klubu, zdecydowała, że stowarzyszenie, które chcą powołać będzie się nazywać „Meta”. – Szukając nazwy zauważyliśmy, że w kraju jest najwięcej „Startów”. To dlatego, że w tamtych latach silną pozycję w krajowym sporcie miało Zrzeszenie Sportowe Start, które skupiało wiele klubów o tej nazwie w różnych regionach kraju. My uznaliśmy, że dla sportowca od startu ważniejsza jest meta – wspomina chorąży Rosiński, który przez trzy pierwsze czteroletnie kadencje był prezesem lublinieckiego klubu. – Choć „meta” w latach 90. kojarzyła się jeszcze z czymś zupełnie innym niż sport, zdecydowaliśmy się na taką nazwę klubu – dodaje pierwszy prezes lublinieckiego WKB.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl
 
Zanim przy 1 Pułku Specjalnym powstał klub, żołnierze z tej jednostki od kilku lat jeździli na różne imprezy biegowe. Ich głównym celem był udział w najpopularniejszych zawodach dla długodystansowców – Maratonie Pokoju. Tę tradycję przenieśli do nowego klubu. Dziś Meta liczy 130 członków i niemal każdy ze starszych zawodników przynajmniej raz pokonał magiczny dystans 42 km 195 m. Warto podkreślić, że Meta może się poszczycić nieoficjalnym rekordem klubowym Polski – to właśnie z lublinieckiego WKB najwięcej biegaczy pokonało maraton podczas jednej imprezy.

Jednak ambicją sportowców, a zarazem działaczy klubu, był nie tylko udział w zawodach. Od początku chcieli sami organizować imprezy sportowe dla żołnierzy z lublinieckiej jednostki i ich rodzin. Imprezami, które rozsławiły Metę w całej Polsce są Bieg Katorżnika i Maraton Komandosa. Każdego roku w Katorżniku chciałoby spróbować swych sił kilkanaście tysięcy osób. Niestety, z powodów organizacyjnych, może w niej wziąć udział tylko kilkaset. Nic więc dziwnego, że limit miejsc na biegi dla mężczyzn wyczerpuje się podczas zapisów internetowych w zaledwie kilka minut.

REKLAMA

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Początkowo członkami Mety byli tylko żołnierze. – Zresztą pierwszy cywil, który trafił do klubu, szybko zdecydował się zostać żołnierzem naszej jednostki – mówi pierwszy prezes Mety. Ekstremalne biegi organizowane przez klub stają się okazją do wyszukania przez dowódców jednostki z Lublińca kandydatów na specjalsów. – Kilka razy zdarzyło się, że cywile z naszego klubu dostali propozycję służby w Jednostce Wojskowej Komandosów. Ostatnio jeden z naszych zawodników, jeszcze jako cywil, tak zaimponował dowódcy swoją postawą w Maratonie Komandosa, że otrzymał propozycję wojskowego etatu. Nic dziwnego, solidny sportowy trening jest dobrą przepustką do wojska – podkreśla chorąży.
 
Teraz śladem JWK poszli i inni dowódcy jednostek specjalnych, którzy w rozmaitych ekstremalnych imprezach sportowych – organizowanych przy współudziale swoich jednostek – szukają przyszłych podwładnych.


Na XI Balu Sportu Mety, który zakończył się w niedzielę nad ranem, tytułem sportowców roku wśród seniorów wyróżniono czwartych zawodników mistrzostw Polski w półmaratonie Marcina Błazińskiego i szer. rez. Karolinę Pilarską. Dwie godziny przed balem tych sportowców uhonorował również burmistrz Lublińca Edward Maniura. Za osiągnięte wyniki sportowe otrzymali wyróżnienia podczas Koncertu Noworocznego. Szer. rez. Karolina Pilarska i Aleksandra Błazińska, odbierająca nagrodę w imieniu męża, stanęli na estradzie w Młodzieżowym Domu Kultury obok nagrodzonej tytułem „Ambasadora Lublińca” byłej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.
 

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Agenci wywiadu na bobslejach
 
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Jakie zmiany w umundurowaniu?
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Ukraiński kurs na Zachód
Pustynna burza wokół Husajna
Ferie z gwiazdami sportu
Międzynarodowy Elbląg
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Malutka na poligonie
We Never Stop
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Na straży niebieskiej linii
Daglezje na większe przeprawy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Krotony w akcji
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Żołnierze testują nauczycieli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komandosi znad Garigliano
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Symulator na szerokie wody
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Na rozgrzewkę – zapasy
Buzdygany dla najlepszych
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Pandemię pokonamy szczepieniami
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
155 mm dla US Army
Laserowa artyleria US Army
Wojsko – plan na życie
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek: Litwa
Symulator Orlika w Dęblinie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Kutno w sieci LogHubs
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
WBH upublicznia swoje archiwa
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Armia Fight Night znów w akcji
Żydzi od Andersa
Co musi umieć kierowca czołgu
Jest Warszawa
Dama odeszła do historii
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO