moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana – w niedzielę otwarcie

Puławska 6A – pod tym adresem w Warszawie za kilka dni rozpocznie działalność Centrum Weterana. Zapewni żołnierzom, którzy wrócili z misji, pomoc psychologiczną, prawną i wsparcie w zdobyciu nowych kwalifikacji. Cywile zainteresowani historią polskich operacji będą mogli w Centrum obejrzeć mundury, dokumenty i odznaki żołnierzy.


Uroczyste otwarcie Centrum Weterana zaplanowano na niedzielne przedpołudnie. O godzinie 10. w Katedrze Wojska Polskiego rozpocznie się msza, a dwie godziny później – ceremonia otwarcia. Weźmie w niej udział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.  

Porady prawne i psychologiczne

Podstawowym zadaniem Centrum Weterana będzie integracja i wsparcie środowiska żołnierzy, którzy służyli poza granicami kraju od 1953 roku. To właśnie tutaj weterani będą mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy i jakie przysługują im uprawnienia. Żołnierze lub ich rodzina otrzymają porady prawne i wsparcie psychologiczne. Centrum ma także pomagać weteranom w zdobyciu nowych kwalifikacji. Stara się również o przydzielenie kilku miejsc na noclegi dla weteranów, którzy przyjadą do stolicy na leczenie lub rehabilitację.

To jednak nie wszystko. Mimo że siedziba Centrum Weterana mieści się w stolicy, to instytucja chce działać także w terenie. Przedstawiciele Centrum będą wszędzie tam, gdzie polscy weterani, czyli np. na warsztatach terapeutycznych. Instytucja będzie także pełnić rolę edukacyjną i promującą działania polskiego wojska na misjach.

– Będziemy informować społeczeństwo o historii i przebiegu polskich misji wojskowych. Mówić o powodach, dla których Polska wysyła swoich żołnierzy w odległe miejsca na świecie – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Będziemy współpracować z weteranami z Polski i z zagranicy i docierać do osób potrzebujących wsparcia, między innymi dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi – dodaje podpułkownik, który był pierwszym żołnierzem rannym na misji w Afganistanie. Mimo amputacji prawej nogi i długiej rehabilitacji wrócił do służby.

W Centrum Weterana zorganizowana została także ekspozycja. Każdy zainteresowany będzie mógł przyjść i obejrzeć przedmioty udostępnione przez weteranów oraz wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego, m.in. mundury, dokumenty i odznaki. Odwiedzających przyciągnąć mają także multimedia: plansze ze zdjęciami z misji i prezentacje multimedialne oraz wielkoformatowe fotogramy. Nad głowami zwiedzających umieszczono  interaktywną mapę wszystkich polskich misji.

Siedziba z długą historią

Dwupiętrowa konstrukcja jako część koszar powstała w latach 1900–1902. Stacjonowały w nich wojska podległe 3 Dywizji Piechoty 23 Korpusu Armijnego Imperium Rosyjskiego. Gdy zabudowania opuścili Rosjanie, zaczęli urzędować w nich Niemcy. W międzywojniu mieściły się tam jednostki polskie, m.in. pułk lotniczy i Szkoła Podchorążych Technicznych Lotnictwa. Natomiast po II wojnie przy Puławskiej 6A znajdowała się komenda uzupełnień.

O stworzeniu Centrum Weterana poinformował minister obrony w 2012 roku. Zdecydowano, że jego siedzibą będzie właśnie budynek, który zajmowała Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Mokotów. Ostatecznie komendę przeniesiono, a budynek wyremontowano i przystosowano na potrzeby nowej instytucji.

By uczcić pamięć poległych, przy Centrum Weterana stanął pomnik Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. To trzymetrowa rzeźba z brązu autorstwa profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Macieja Aleksandrowicza. Uzupełnieniem obelisku jest ściana pamięci – mur, na którym umieszczono tabliczki z nazwiskami poległych.

Centrum Weterana uruchomiło też stronę internetową www.centrum-weterana.mon.gov.pl

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Krwawe walki o Monte Cassino
 
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Darłowo czeka na śmigłowce
Defense Without Politics
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
Chciałem walczyć z Niemcami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
For the Right Cause
JWK z odznaką pamiątkową
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ważka bliżej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
Symulatory strzelań Rosomaków
Podziemna potęga
Śmierć bohatera
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rywalizacja strzelców wyborowych
Arsenał Iranu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Pretorianie na Mazurach
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nauka zimowego pływania
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Stulatka hydrografia
Double Eagle po nowemu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO