moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana – w niedzielę otwarcie

Puławska 6A – pod tym adresem w Warszawie za kilka dni rozpocznie działalność Centrum Weterana. Zapewni żołnierzom, którzy wrócili z misji, pomoc psychologiczną, prawną i wsparcie w zdobyciu nowych kwalifikacji. Cywile zainteresowani historią polskich operacji będą mogli w Centrum obejrzeć mundury, dokumenty i odznaki żołnierzy.


Uroczyste otwarcie Centrum Weterana zaplanowano na niedzielne przedpołudnie. O godzinie 10. w Katedrze Wojska Polskiego rozpocznie się msza, a dwie godziny później – ceremonia otwarcia. Weźmie w niej udział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.  

Porady prawne i psychologiczne

Podstawowym zadaniem Centrum Weterana będzie integracja i wsparcie środowiska żołnierzy, którzy służyli poza granicami kraju od 1953 roku. To właśnie tutaj weterani będą mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy i jakie przysługują im uprawnienia. Żołnierze lub ich rodzina otrzymają porady prawne i wsparcie psychologiczne. Centrum ma także pomagać weteranom w zdobyciu nowych kwalifikacji. Stara się również o przydzielenie kilku miejsc na noclegi dla weteranów, którzy przyjadą do stolicy na leczenie lub rehabilitację.

To jednak nie wszystko. Mimo że siedziba Centrum Weterana mieści się w stolicy, to instytucja chce działać także w terenie. Przedstawiciele Centrum będą wszędzie tam, gdzie polscy weterani, czyli np. na warsztatach terapeutycznych. Instytucja będzie także pełnić rolę edukacyjną i promującą działania polskiego wojska na misjach.

– Będziemy informować społeczeństwo o historii i przebiegu polskich misji wojskowych. Mówić o powodach, dla których Polska wysyła swoich żołnierzy w odległe miejsca na świecie – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Będziemy współpracować z weteranami z Polski i z zagranicy i docierać do osób potrzebujących wsparcia, między innymi dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi – dodaje podpułkownik, który był pierwszym żołnierzem rannym na misji w Afganistanie. Mimo amputacji prawej nogi i długiej rehabilitacji wrócił do służby.

W Centrum Weterana zorganizowana została także ekspozycja. Każdy zainteresowany będzie mógł przyjść i obejrzeć przedmioty udostępnione przez weteranów oraz wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego, m.in. mundury, dokumenty i odznaki. Odwiedzających przyciągnąć mają także multimedia: plansze ze zdjęciami z misji i prezentacje multimedialne oraz wielkoformatowe fotogramy. Nad głowami zwiedzających umieszczono  interaktywną mapę wszystkich polskich misji.

Siedziba z długą historią

Dwupiętrowa konstrukcja jako część koszar powstała w latach 1900–1902. Stacjonowały w nich wojska podległe 3 Dywizji Piechoty 23 Korpusu Armijnego Imperium Rosyjskiego. Gdy zabudowania opuścili Rosjanie, zaczęli urzędować w nich Niemcy. W międzywojniu mieściły się tam jednostki polskie, m.in. pułk lotniczy i Szkoła Podchorążych Technicznych Lotnictwa. Natomiast po II wojnie przy Puławskiej 6A znajdowała się komenda uzupełnień.

O stworzeniu Centrum Weterana poinformował minister obrony w 2012 roku. Zdecydowano, że jego siedzibą będzie właśnie budynek, który zajmowała Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Mokotów. Ostatecznie komendę przeniesiono, a budynek wyremontowano i przystosowano na potrzeby nowej instytucji.

By uczcić pamięć poległych, przy Centrum Weterana stanął pomnik Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. To trzymetrowa rzeźba z brązu autorstwa profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Macieja Aleksandrowicza. Uzupełnieniem obelisku jest ściana pamięci – mur, na którym umieszczono tabliczki z nazwiskami poległych.

Centrum Weterana uruchomiło też stronę internetową www.centrum-weterana.mon.gov.pl

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoczynamy nową erę
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Debiuty MSPO: Mistrz misji
„Górale” zdobywają miasto
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Głos (z) płonącej Warszawy
Modernizacja Sokołów
Sprawdzają Brutusa
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Z maratonu programowania do wojska
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Samochód do desantowania
Thin Blue Line
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Indiach mieli swój drugi dom
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Dead to the World
Polscy nurkowie na Islandii
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Umowa na Feniksy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Selekcja w pigułce
Stalin czekał i kalkulował
Modernizacja starów 266
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Pamięć o tragedii
Klasy wojskowe po nowemu
Agresja sowieckiego kolosa
Jedna misja, jeden zespół
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
GROM Challenge
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polscy weterani i książę Harry
Terytorialsi na wysokościach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wojsko wraca do Łomży
Śląskie sceny z życia
Oko na Europę
Chorwacki test polskich kadetów
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO