moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze z Polski w szpicy NATO

Polska zgłosiła do sił natychmiastowej odpowiedzi NATO pododdziały pancerne. Decyzji w sprawie składu tymczasowej szpicy można oczekiwać w lutym – potwierdził dziś Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Wcześniej informację o tym, że polski batalion czołgów wejdzie w skład tzw. szpicy, podał minister Grzegorz Schetyna. Szef polskiej dyplomacji brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, na którym omawiano m.in. kwestię utworzenia sił natychmiastowego reagowania, które wzmacniałyby bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu.

Minister obrony narodowej, który przebywa z oficjalną wizytą w Arabii Saudyjskiej, potwierdził te informacje. – W tymczasowej szpicy mogą się znaleźć pewne elementy naszych jednostek pancernych – mówił w środę wieczorem Tomasz Siemoniak. Dodał, że deklaracja o utworzeniu tzw. szpicy tymczasowej dowodzi, że NATO chce rozmieszczać „na wschodzie elementy dowodzenia”.

Decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO poprzez utworzenie sił szybkiego reagowania podjęto na wrześniowym szczycie Sojuszu w Newport. To reakcja Zachodu na konflikt rosyjsko-ukraiński. Wtedy przywódcy NATO przyjęli jedynie ogólne zasady działania tzw. szpicy. Między innymi to, że jej żołnierze mają być gotowi do działania w ciągu kilku dni od ogłoszenia alarmu. Teraz politycy i wojskowi ustalają szczegóły dotyczące struktury i możliwości jej funkcjonowania.

W Brukseli ministrowie spraw zagranicznych NATO uzgodnili, że tworzenie sił szybkiego reagowania będzie podzielone na dwa etapy. Najpierw powstanie „tymczasowa” szpica gotowa do działania w pierwszych miesiącach 2015 roku. W jej skład wejdą głównie żołnierze z Niemiec, Holandii i Norwegii. – To silny sygnał solidarności i zdecydowania Sojuszu – ocenił wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Właściwa, licząca kilka tysięcy żołnierzy grupa ma być gotowa nieco później, bo dopiero w 2016 roku. – Zanim to nastąpi, potrzebujemy jakichś sił zdolnych do szybkiego reagowania. Takim przejściowym rozwiązaniem będzie utworzenie szpicy tymczasowej – tłumaczył wczoraj Jens Stoltenberg.

Zdaniem szefa polskiego MON, przyjęty plan tworzenia szpicy jest dobry. – Chcemy, by docelowa szpica była porządnie przygotowana, także pod względem sprzętu i infrastruktury, ale sytuacja bezpieczeństwa nakazuje działania szybkie, dobrze więc, że jest idea tymczasowej szpicy. Wszystko, co zwiększa obecność wojskową NATO w Polsce, jest dla nas dobre – przekonywał minister Tomasz Siemoniak.

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Bronisław Komorowski i podkreślał, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest zasadniczą kwestią dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Natomiast Grzegorz Schetyna wtorkowe ustalenia ministrów spraw zagranicznych NATO uznał za dowód tego, że „ustalenia z Newport nie pozostaną na papierze”, choć po szczycie pojawiały się takie opinie. – Brak działania ośmieszyłby te kraje, które podejmowały decyzje w Newport, i pokazał, że NATO to nieskuteczna formuła – mówił Schetyna. Dodał, że uruchomienie sił szybkiego reagowania na wschodniej flance może zostać ogłoszone podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1417681800
Szpica jest potrzebna na wschodzie i to możliwie ostra.
4B-26-E9-39
~sorbi
1417624800
My dajemy czołgi, a Holendrzy piechurów na "rowerach", bo cięzki sprzet wyprzedali. A Niemcy czołgów nie wystawili? A Norwegowie? Zbyt duży koszt eksploatacji i utrzymania - niech bulą Polacy. TYlko jaki to ma sens? Oczywistym jest, że jesli dojdzie do konfliktu, to ten batalion czołgów powinien zostać wykorzystany (i pewnie zostanie) w ramach polskiej armii, a nie szpicy NATO - bo ta powinna wystawić oddziały z Europy zachodniej, a nie nasze - graniczne NATO. Ale jak dojdzie do konfliktu np w Estonii to my wyślemy kosztowne czołgi, a np. Holendrzy spadochroniarzy z tulipanami w lufach i na rowerach szturmowych (jeden sołdat na bagażnik, drugi na ramę, trzeci pedałuje).
BE-C5-54-70

Ukraiński kurs na Zachód
 
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Żołnierze spieszą z pomocą
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Sąd nad systemem
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Jakie zmiany w mundurówce?
Piekło „Pługa”
Świąteczne prezenty od AMW
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Laserowa artyleria US Army
Proobronni wspierają potrzebujących
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Obrady ministrów obrony NATO
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
13 medali żołnierzy na ringu
HackYeah, czyli programiści na start!
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Święto sportowców w mundurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dominatorzy biegów na orientację
Armia donatorów krwi
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Komisje sejmowe o umowie z USA
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Wojskowi wspierają medyków
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
F-16 kończą misję w Estonii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Start w nieznane
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Attention, Controlled Flight

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO