moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułatwienia dla kandydatów na żołnierzy

MON wprowadza dogodniejsze terminy składania wniosków o przyjęcie na służbę kandydacką. Kandydaci na żołnierzy zawodowych będą też częściej niż dotąd oceniani, dzięki czemu będzie można szybciej sprawdzić, czy nadają się do armii. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza rozporządzenie ministra obrony.


Służbę kandydacką pełnią wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych. Można ją odbyć m.in. podczas studiów lub szkolenia na uczelni wojskowej, w szkole podoficerskiej albo ośrodku szkolenia.

Także studenci niektórych uczelni cywilnych mogą przejść służbę kandydacką podczas studiów np. na uniwersytecie medycznym, który przygotowuje kandydatów na oficerów do służby w korpusie medycznym. Zaliczoną służbę kandydacką będą mieli również ci studenci cywilni, którzy w ciągu dwóch lat, w czasie wakacji przechodzili pięciomiesięczne szkolenie wojskowe.

Terminy składania wniosków

Zasady pełnienia służby kandydackiej określa rozporządzenie ministra obrony. Teraz obowiązuje jego nowsza, zmieniona wersja. Określa ona m.in. warunki i tryb przyjmowania do uczelni wojskowych, szkół podoficerskich i ośrodków szkolenia, terminy składania dokumentów, zasady opiniowania kandydatów na żołnierzy oraz mianowania ich na wyższe stopnie. Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy odbywają służbę kandydacką, czyli podchorążych, kadetów i elewów.

W rozporządzeniu doprecyzowano terminy składania wniosków przez osoby zainteresowane służbą zawodową. Zdaniem autorów ma to zapewnić kandydatom odpowiedni czas na przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych oraz przygotowanie się do rekrutacji. Terminy zależą od tego, jaki rodzaj studiów czy szkolenia wybrała dana osoba.

Kandydaci ubiegający się np. o szkolenie oficerskie na uczelni wojskowej lub w szkole podoficerskiej muszą złożyć dokumenty nie później niż trzy miesiące przed rozpoczęciem nauki. Z kolei chętni na studia wojskowe mają czas do 31 marca. A ci, którzy ubiegają się o miejsce w placówkach niewojskowych (np. chcą studiować na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) mogą składać wnioski do 15 maja. Dwa terminy składania dokumentów – 31 marca lub 30 września – przewidują przepisy dla osób, które chcą dostać się do ośrodków szkolenia.

Rozporządzenie reguluje też przypadki, gdy cywilny student uczelni wojskowej chce się przenieść na studia „mundurowe” dla oficerów. Wówczas taka osoba będzie musiała złożyć wniosek w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia informacji o rekrutacji uzupełniającej.

Opiniowanie będzie częstsze

W niektórych sytuacjach kandydaci na żołnierzy będą też częściej niż dotąd opiniowani. Zmieniły się też terminy oceny. Studenci w mundurach będą oceniani już po pierwszym etapie szkolenia wojskowego zakończonego przysięgą wojskową. Potem – po każdym roku studiów na uczelni, wcześniej było to 6 miesięcy przed planowanym terminem ukończenia kształcenia. – Taka zmiana pozwoli już w trakcie nauki ocenić, kto się nadaje do służby i w kogo warto inwestować. Sprawi też, że przygotowanie kandydatów do objęcia pierwszych stanowisk służbowych będzie lepsze – mówi płk Marian Babuśka przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

W przypadku kandydatów na podoficerów ocena będzie przeprowadzana po ukończeniu szkolenia, a nie jak dotychczas miesiąc przed jego końcem. Przełożeni będą oceniać wywiązywanie się z obowiązków (terminowość, jakość, zaangażowanie) oraz kompetencje i zachowania kandydatów (dostosowywanie się do norm i reguł, dbałość o sprzęt i mienie, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność).

Skala ocen pozostała bez zmian. Kandydat na żołnierza może otrzymać oceny od bardzo dobrej do niedostatecznej. Ocena dobra z ogólnej oceny w opinii służbowej oraz pozytywne wyniki w nauce będą warunkiem, by kandydat mógł być mianowany na wyższy stopień wojskowy. Najwyższy stopień, jaki można uzyskać w przypadku nauki na uczelni wojskowej to sierżant (bosman), w szkole zaś podoficerskiej – stopień st. szeregowego (st. marynarza).

Zwrot za studia

Rozporządzenie doprecyzowuje również koszty poniesione w związku z nauką kandydata na żołnierza zawodowego. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, umundurowanie, wyżywienie. Gdy żołnierz zostanie zwolniony ze służby (na skutek zrzeczenia się polskiego obywatelstwa, uzyskania mandatu posła lub senatora, nieusprawiedliwionej nieobecności na służbie przez trzy dni robocze), pieniądze będzie musiał zwrócić. Obligować go do tego będzie podpisana z wojskiem umowa.

Są jednak wyjątki. – Dotyczą one studentów pierwszego roku skreślonych z listy lub takich, którzy nie spełniali wymogów określonych w regulaminie uczelni – mówi płk Babuśka.

PG

autor zdjęć: mjr Jerzy Seleta

dodaj komentarz

komentarze

~vacat
1417544880
Problemu nie rozwiążą te zmiany. Problemem są limity. Inspekcja obniża ocenę za dużą ilość vacatów a jednocześnie wprowadzane są limity w przyjęciach i kwity z departamentu wracają. Przy takim podejściu przypomina się stare powiedzenie"gdzie się zaczyna wojsko tam się kończy logika"
C3-82-5C-79

Szturmani na Lipie
 
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
For the Right Cause
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Podziemna potęga
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
Klasy wojskowe po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Umowa na Harpie podpisana!
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Double Eagle po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Krwawe walki o Monte Cassino
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iran uderza w USA
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żyj zdrowiej
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Ważka bliżej
Symulatory strzelań Rosomaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
O Patriotach na WAT
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO