moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Polska Zbrojna” o Afganistanie

Operacja ISAF nie tylko wpłynęła na sytuację w Afganistanie, ale też zmieniła polskie wojsko. Jak? O tym w najnowszym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna” mówią dowódcy kontyngentów, m.in. gen. Marek Tomaszycki i gen. Rajmund Andrzejczak. Pokazujemy też działanie kontrwywiadu oraz wojsk specjalnych na misji.


– Prestiż, który Polska zdobyła, wysyłając znaczne siły do Afganistanu, to jedno, ale pamiętajmy, że polscy specjalsi zyskali dzięki temu umiejętności, wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu współczesnych operacji specjalnych. Tego nie można nauczyć się z książek i na odprawach – mówi gen. Michael Repass, były głównodowodzący amerykańskim dowództwem operacji specjalnych w Europie. Rozmawia z nim Jarosław Rybak, autor kilku książek i wielu publikacji na temat wojsk specjalnych. O komandosach w mediach pisze się rzadko, tym bardziej lekturę najnowszego numeru miesięcznika warto zacząć od ekskluzywnego wywiadu na temat polskich specjalsów  i ich zaangażowania w operację ISAF.

Z końcem grudnia dobiega ona końca. Przyszedł zatem czas na podsumowania. Dlatego najnowszy numer „Polski Zbrojnej” w większości poświęcamy udziałowi polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju. Głos oddaliśmy jej uczestnikom i ekspertom.


Na debatę zaprosiliśmy generałów: Marka Tomaszyckiego, Janusza Adamczaka i Wojciecha Grabowskiego. Nasi goście dyskutowali o tym, jak operacje poza granicami zmieniają polskie wojsko nie tylko pod względem szkolenia, wyposażenia, lecz także mentalnie. W tę dyskusję idealnie wpisuje się trójgłos dowódców mających doświadczenia zarówno z misji, jak i z „Czarnej Dywizji”. Generałowie Andrzej Reudowicz, Sławomir Wojciechowski, Mirosław Różański udowadniają, że na misje lepiej jest wysyłać zwarte pododdziały niż tak zwane pospolite ruszenie. Swoimi doświadczeniami na łamach „Polski Zbrojnej” podzielił się również generał Rajmund Andrzejczak, który dowodził dwiema zmianami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Udział polskich żołnierzy w misji przyniósł nie tylko zmiany w systemach dowodzenia czy szkolenia. Dokonała się także rewolucja w ratownictwie medycznym pola walki czy we współpracy cywilno-wojskowej. I te zmiany opisujemy w miesięczniku. Prezentujemy też historię Afganistanu oraz przybliżamy sytuację geopolityczną w regionie.

Na portalu polska-zbrojna.pl będzie można znaleźć fragmenty najnowszych artykułów. A pełny grudniowy numer „Polski Zbrojnej” poświęcony Afganistanowi od jutra w kioskach.

PZ

autor zdjęć: PZ, st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Morskie koło zamachowe
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Zagrzmiały K9 Thunder
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Oko na Bałtyk
„wGotowości” rusza pełną parą!
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Piekło „Pługa”
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Walka o pierwszą dziesiątkę
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Gala MMA coraz bliżej
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Przeprawy na Odrze
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Kierunek Rumunia
Outside the Box
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Borsuki, ognia!
Przemyślany każdy ruch
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Sprintem do bobsleja
Nie pozwala spocząć na laurach
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Together on the Front Line and Beyond
Wojsko nadal na Horyzoncie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Zacięta walka o medale pod siatką
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
ORP „Wodnik” zimową porą
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Wojskowe Schengen coraz bliżej
„Jaskółka” na Bałtyku
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Cios w serce reżimu
Debiut ogniowy Borsuków
Koniec olimpijskich zmagań
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Kosmiczny nadzór
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
METS po nowemu
Medycyna i wojsko łączą siły
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Bezpieczeństwo to priorytet
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Marynarze generała Franciszka Kleeberga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO