moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony z żołnierzami USA

Dzięki wspólnym ćwiczeniom możemy czuć się bezpieczni – podkreślał w Drawsku Pomorskim Tomasz Siemoniak, zwracając się do amerykańskich żołnierzy. Na tamtejszym poligonie ponad 200 pancerniaków z Teksasu ćwiczy wspólnie z polskim wojskiem. Ich obecność to część wsparcia USA dla europejskich sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie.


Szef MON spotkał się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. – Obecność amerykańskich żołnierzy w naszym kraju w tak trudnym dla Europy czasie dowodzi wspólnoty wartości łączących Polskę i USA – mówił minister obrony.   

Poczucie bezpieczeństwa

Na drawskim poligonie od początku listopada ćwiczy wspólnie 227 czołgistów z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej „Iron Horse” z Teksasu oraz ponad 600 polskich żołnierzy, głównie z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Dziękuję uczestnikom ćwiczenia za współdziałanie i wysiłek – mówił minister Siemoniak. Jak dodał, Polska wierzy w sojusz z USA. – Liczymy, że wspólne ćwiczenia będą kontynuowane w przyszłości i będą miały stały charakter, gdyż dzięki nim możemy czuć się bezpieczni – stwierdził szef MON.

O sojuszniczej obecności w Polsce minister Siemoniak mówił także cztery dni temu w Świętoszowie. Spotkał się tam wtedy z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczącymi w szkoleniu „Black Eagle-14”. Wspólnie ćwiczy tam ponad 2200 wojskowych, w tym blisko dziewięciuset Brytyjczyków z 3 Dywizji Pancernej. Żołnierze z Wysp pozostaną w Polsce do połowy grudnia.

Uczestniczący w spotkaniu ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull przypomniał, że w lutym ministrowie obrony państw NATO mają zatwierdzić plan wzmocnienia obecności na wschodniej flance Sojuszu, przyjęty na szczycie Sojuszu w Walii. – Jestem przekonany, że obecność NATO będzie większa, bo jako członkowie Sojuszu musimy pokazać naszym przyjaciołom, że jesteśmy z nimi – zapewnił amerykański dyplomata.


Poligonowa taktyka

Do Drawska wojskowi zza oceanu, którymi dowodzi ppłk Felix Perez, przywieźli ze sobą 10 czołgów M1A2 Abrams oraz osiem gąsienicowych transporterów opancerzonych Bradley. Z naszej strony w ćwiczeniach bierze udział 45 bojowych wozów piechoty.

Polsko-amerykański trening potrwa do połowy grudnia. Żołnierze zaplanowali m.in. zajęcia taktyczne, strzelanie oraz walki w terenie zabudowanym. Zdaniem polskich dowódców wspólne szkolenie jest okazją, aby poznawać nawzajem swoje procedury i sprzęt. Natomiast Amerykanie podkreślają, że mają w Polsce możliwość trenowania w innych warunkach niż teksańskie pustynie.

Sojusznicze wsparcie

Amerykanie przyjechali do Polski w ramach rozpoczętej wiosną operacji „Atlantic Resolve”, która ma wzmocnić europejskich sojuszników w związku z trudną sytuacją na Ukrainie.

Czołgiści z Teksasu działający jako tzw. Heavy Detachment zastąpili 13 października spadochroniarzy 173 Brygady Powietrznodesantowej. Tak zwany Airborne Detachment, liczący ok. 150 żołnierzy, szkolił się na Drawsku z polskimi spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Pod koniec roku pancerniaków zmienią żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA z Niemiec z kołowymi transporterami Stryker. W kolejnych rotacjach w Polsce wezmą udział także pododdziały Gwardii Narodowej Illinois.

Jak podkreślał w Drawsku w połowie października podczas powitania pancerniaków z USA gen. broni Donald M. Campbell, dowódca wojsk lądowych USA w Europie, obecność wojsk amerykańskich w Polsce to nie tylko wspólne ćwiczenia, ale też demonstracja wspólnoty w NATO. Amerykanie szkolą się zresztą nie tylko u nas. 400 czołgistów z 1 Dywizji USA ćwiczy także w Estonii, na Łotwie i Litwie.

Według wcześniejszych planów wojska USA miały pozostać w Polsce i krajach bałtyckich do końca tego roku. Jednak, jak zapowiedział wczoraj w Wilnie dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Ben Hodges, misja będzie kontynuowana jeszcze przez co najmniej rok. – Wojska USA będą stacjonowały u naszych sojuszników tak długo, jak będzie tego wymagało odstraszanie rosyjskiej agresji – stwierdził generał. Dodał też, że amerykańskie dowództwo zaplanowało już rotacje kolejnych oddziałów na następny rok.

Doświadczenie kombatantów

Po wizycie w Drawsku szef resortu obrony odwiedził Kołobrzeg, gdzie spotkał się z kombatantami i emerytami wojskowymi z Rady Współpracy Organizacji Kombatanckich i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Dziękuję za państwa poświęcenie i trud w umacnianiu pamięci – zwrócił się do członków Rady minister Siemoniak. Jak podkreślił, ich doświadczenie potrzebne jest ojczyźnie, młodemu pokoleniu oraz polskiemu wojsku. – Dlatego proszę o dalszą aktywność w otoczeniu sił zbrojnych – mówił szef MON.

Powołana dwa lata temu Rada, złożona z przedstawicieli działających na terenie powiatu organizacji oraz stowarzyszeń kombatantów i osób represjonowanych, jest organem opiniodawczo-doradczym starosty kołobrzeskiego. Zajmuje się m.in. sprawami opieki zdrowotnej nad kombatantami oraz organizacją obchodów rocznic i ochroną miejsc pamięci.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1416897000
Szukam jednostki wojskowej gdzie służył pan minister zgłaszać
F6-C6-9D-4E

Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Rok Żelaznej Dywizji
Thin Blue Line
Jedna misja, jeden zespół
Defendery 2019 – część 4
Klasy wojskowe po nowemu
Historia Liberatora wyjaśniona
Głos (z) płonącej Warszawy
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Kosmiczny gość
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pamięć o tragedii
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 3
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Samochód do desantowania
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
GROM Challenge
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wojsko wraca do Łomży
Z maratonu programowania do wojska
Walka i dyplomacja
Polskie firmy na targach w Londynie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
A Torn Subcontinent
Umarły dla świata
Wrzesień ’39 na południu Polski
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Modernizacja Sokołów
Irańskie szachy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stalin czekał i kalkulował
Sprawdzają Brutusa
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Terytorialsi na wysokościach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Agresja sowieckiego kolosa
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO