moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia oceni, kto jest zdolny do służby

W lutym na terenie całej Polski ruszy kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami lekarskimi będzie musiało się stawić około 270 tysięcy młodych osób. Wezwania dostaną głównie 19-latkowie. Ale do kwalifikacji będą też mogli zgłosić się ochotnicy, którzy w przyszłości planują związać się z armią.


Kwalifikacja wojskowa została wprowadzona w 2009 roku, w związku z przejściem na armię zawodową. Zastąpiła ona powszechny pobór do wojska. Cel pozostał jednak ten sam: zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby. Wszystko po to, by w razie zagrożenia kraju i potrzeby uzupełnienia armii wojsko mogło powołać te osoby do służby.

Każdego roku termin kwalifikacji ustalają ministrowie spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej w rozporządzeniu. Dokument określa też wiek i grupy osób, które mają obowiązek stawić się do kwalifikacji.

270 tysięcy w 63 dni

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem przyszłoroczna kwalifikacja zostanie ogłoszona 16 stycznia. Rozpocznie się niecałe trzy tygodnie później – 2 lutego i potrwa 63 dni robocze. W ciągu prawie trzech miesięcy przed komisjami lekarskimi będzie musiało stanąć około 270 tysięcy osób. To głównie 19-latkowie oraz mężczyźni w wieku od 20 do 24 lat, którzy dotąd nie przechodzili kwalifikacji i nie mają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Przed komisją będą także musieli stawić się ci, którzy podczas kwalifikacji w latach 2013–2014 otrzymali kategorię zdrowia „B” (czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej). Nie mogą oni zostać przeniesieni do rezerwy i w związku z tym nie mają uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Tym razem już ostatecznie zostaną zaliczeni do jednej z kategorii zdolności do służby.

Pielęgniarki i ochotnicy

Obowiązkową kwalifikację przejdą też kobiety, których umiejętności – z racji wykształcenia – mogą się okazać wojsku potrzebne. Chodzi przede wszystkim o osoby z wykształceniem medycznym, weterynaryjnym lub psychologicznym.

Jak zawsze do kwalifikacji mogą też podejść ochotnicy, zarówno kobiety i mężczyźni. – Podczas spotkań w szkołach, także w klasach mundurowych, zawsze wspominam o możliwości ochotniczego zgłoszenia się do kwalifikacji. Takich ochotników z każdym rokiem jest coraz więcej. Są wśród nich tacy, którzy chcą odbyć służbę przygotowawczą na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych, a także ci, którzy zamierzają ubiegać się o miejsce w szkołach wojskowych – mówi mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu. Ochotnicy muszą mieć jednak ukończone 18 lat.

Do najbliższej kwalifikacji zamierza się zgłosić Andżelika Górska. – Czasy mamy niepewne, nigdy nie wiadomo, czy nie zdarzy się sytuacja, w której przyda się każda para rąk. Nie wykluczam też, że w przyszłości będę chciała się związać z wojskiem. Ta kwalifikacja będzie dla mnie pierwszym krokiem, żeby się przekonać, czy w ogóle nadaję się do armii – mówi 21-latka.

Czekaj na list

Przed rozpoczęciem kwalifikacji wezwani otrzymają pismo z informacją o terminie i miejscu stawienia się. Z zawiadomienia dowiedzą się także, jakie dokumenty powinni ze sobą zabrać (m.in. dokument tożsamości, ewentualną dokumentację medyczną, fotografię).

Podczas kwalifikacji każda osoba trafia do ewidencji wojskowej. Potem komisje powołane w każdym województwie i w każdym powiecie przeprowadzają badania lekarskie, które ocenią stan zdrowia wezwanych. Lekarze zbadają słuch, wzrok, sprawdzą czy wezwany nie ma wad postawy. Każdy otrzyma kategorię zdolności do służby. Najwyższa – „A” będzie oznaczać, że kandydat nadaje się do czynnej służby wojskowej (wymagana jest też niekaralność), kategoria „E” całkowicie wykluczy ewentualną mobilizację. Przedstawiciel wojskowego komendanta uzupełnień wyda wszystkim książeczki wojskowe. Osoby uznane za zdolne do czynnej służby zostaną przeniesione do rezerwy i będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ci z kategorią zdrowia D i E zostaną skreśleni z ewidencji wojskowej.

W przyszłoroczną kwalifikację na terenie 16 województw zaangażowanych będzie m.in. 16 wojewódzkich komisji lekarskich, ok. 400 powiatowych komisji lekarskich, 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Krzysztof Cabała/ WKU Nowy Sącz

dodaj komentarz

komentarze

~czesiek
1416613080
a ja juz był 12 miesiecy! ha
73-03-80-33
~ona
1416556800
Andzelika jesli myslisz ze wojsko to stalosc finansowa to jestes w wielkim bledzie ale zyj w nim az rzeczywistosc odsloni Tobie oczy.Na poczatek kontrakt na 2 lata a co dalej nugdy nie wiesz,pnadto di 12 lat mozesz byc szeregowym i jesli nie wysla Cie na pododicerke zegnaj armio. Nawet gdyby Cie wyslali to niekoniecznie musisz byc dla Ciebie etat bo podoficerow jest wiecej niz etatow i nawet wtedy stala sluZba to marzenia...Ale powodzenia...
A1-5A-19-9B
~Andrzej Brzozowski
1416546660
A jak ktoś dostanie kategorię A w OC to jest zdolny w służbie czekam czy nie
1E-AE-66-68
~ja
1416517680
>Jak trwoga to do Boga< Kiedy młody człowiek uczy się, kończy szkołę to państwo i politycy mają go daleko w poważaniu (pracy brak o emeryturze nawet nie wspomnę, opieka medyczna się nie należy, nie posiadają niczego co trzeba by było bronić). Kiedy przychodzi strach chcą się chować rządzący i politycy za plecami dzieciaków. ŻENADA!
92-7A-92-97
~bartek
1416513840
NIEMAOPCJI Jak to jakiś mądry człowiek kiedyś powiedział " Nie zbroi się do wojny, tylko zbroi się po to, aby wojny uniknąć" A ode mnie, niekiedy nawet potęga ekonomiczna może zawieźć. I co wtedy, bez żadnych pleców, bez niczego ?
CD-D8-BE-2D
~Piotr 1963
1416507120
Czyli praktycznie wracamy do zasadniczej sł. wojskowej.
A5-A8-B7-AB
~michal5634
1416504540
które roczkini mogą się spodziewać wezwania i kiedy? '95 w dół czy '96 także, jetem '96 i chcę iść do wojska dlatego pytam :D
FE-51-4F-75
~NIEMAOPCJI
1416498480
Porypane !!!! zamiast rozwijać kraj to bedziemy sie bic haaha i skonczy sie to jak zawsze czyli wiadomo jak ;) zamiast skupiac sie na sile ekonomicznej to skupiamy sie na sile militarnej , doskonała mentalnosc przegranych , świat powinien isc do przodu a nie tkwic w sredniowieczu i barbarzynskich wojnach !
DC-7E-9B-12
~NoName
1416496620
ktoś kto miał komisje wojskowa jeszcze raz musi się stawić czy jak ?
09-58-65-20
~patryk.1212
1416493140
Marzy mi się do wojska :-D
0F-70-EF-4D
~Katol
1416484020
kiedysbylemslepy - powiem ci jk jest w komercyjnych firmach przychodzi na "wodza". w zależności od wielkości firmy wyrzucasz 10 -30 % zastanej załogi . reszta" niesapie", pracuje, firma kwitnie. statystyka. jak masz pytania daj wielkość zakładu a napiszę ci ilr trzeba wywalić by mieć wynik i reszta bez "pyskowania" wzięła się do roboty.
4B-26-E9-39
~Katol
1416483600
~kiedysbylemslepy - dlatego korekcja się udała. p.s. Nie ma przymusu. Wystarczy, że słabo swojego dowódcę widzisz i słyszysz i możesz już w cywilu lepszego kierownika szukać. Kadry .
4B-26-E9-39
~kiedysbylemslepy
1416481800
HAHA kiedyś zanim zrobiłem korekcje wzroku bez okularów ledwo tablice widziałem i dostałem A :D
36-1D-09-33
~Katol
1416480900
Marzy mi się WKU tylko z 2 tabletami .
4B-26-E9-39

Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
 
Chciałem walczyć z Niemcami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Bolko” w służbie
Śmierć bohatera
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Symulatory strzelań Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Pretorianie na Mazurach
Militaria na Zamku Królewskim
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Security Game
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Darłowo czeka na śmigłowce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stulatka hydrografia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
We Are All Darfur
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
JWK z odznaką pamiątkową
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Double Eagle po nowemu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nowy wiceminister w MON
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO