moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: powstanie brygada rozpoznawcza

Rozpoznanie to przyszłość w wojsku. Chcemy je wzmocnić tworząc m.in. brygadę rozpoznawczą. Jej dowództwo będzie w Białymstoku – powiedział Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej podczas czwartkowej wizyty w garnizonach w Białymstoku i Suwałkach. Szef MON zapowiedział także inwestycje w infrastrukturę wojskową we wschodniej Polsce.

Wizytacje wicepremiera i ministra obrony narodowej mają związek z planowanym zwiększeniem bezpieczeństwa Polski m.in. poprzez wzmocnienie jednostek na wschodzie kraju. Jeszcze w październiku Tomasz Siemoniak mówił, że jego resort planuje zwiększenie w tym regionie Polski liczby żołnierzy i sprzętu oraz inwestycje w tamtejszą infrastrukturę. Cykl wizyt we wschodnich garnizonach minister Siemoniak rozpoczął w ubiegłym miesiącu wizytą w Siedlcach.

W czwartek odwiedził natomiast 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy i 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej. – Rola garnizonów położonych na wschodzie Polski będzie rosła. Dlatego zgodnie z założeniami, w ciągu najbliższych trzech, czterech lat liczebność żołnierzy w jednostkach się zwiększy, sprzęt będzie wymieniany, a wojskowa infrastruktura zostanie wyremontowana – podkreślał w czwartek minister Siemoniak.

W Białymstoku szef MON zwrócił uwagę na rosnące znaczenie rozpoznania. – Chcemy postawić na jednostki rozpoznawcze i wzmocnić je w ciągu najbliższych lat tworząc brygadę rozpoznawczą. Chciałbym, żeby jej dowództwo było ulokowane właśnie w Białymstoku – dodał wicepremier Siemoniak.

Brygada ma powstać na bazie 18 Pułku Rozpoznawczego. Tomasz Siemoniak zastrzegł jednak, że jej utworzenie i związane z tym inwestycje mogą potrwać nawet kilka lat. – To nie jest rzecz, która się dzieje w ciągu tygodnia, dwóch – podkreślał.

Na lata rozłożone też zostaną inwestycje infrastrukturalne. Podczas wizyty w Suwałkach minister Siemoniak mówił, że „za około 3 lata infrastruktura suwalskiego dywizjonu zostanie wzmocniona oraz zostanie przekazany nowy sprzęt”. Powtórzył też, że nie ma mowy o likwidacji jednostki w Suwałkach.

O planach wzmocnienia jednostek wojskowych na wschodzie Polski mówił także Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON, podczas środowej wizyty w 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej oraz 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu. – W perspektywie najbliższych tygodni Sztab Generalny Wojska Polskiego przeanalizuje sytuację oraz przedłoży projekt zmian w tym zakresie. Następnie będzie on przedstawiony na szczeblu kierownictwa resortu oraz podjęte zostaną stosowne decyzje – zapowiedział wiceminister Mroczek.
 

JT, PAP

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1416166380
https://www.youtube.com/watch?v=kLE8WNOG_o8
4B-26-E9-39
~Katol
1416122100
~Pan -reprezentujesz dość powszechna postawę wynikająca z podstawowego zadania Żołnierza Zawodowego jaki jest : zapewnienie środków do życia swojej rodziny , stąd obawa i niechęć do: zmian, NSR- bo zastąpią mnie nim, niska ocena rezerwy , bo jeszcze po ćwiczeniach zechce im się przyjść ns "moje" stanowisko. Etaty można znaleźć np usprawniając pracę - budowa dużego jednego magazynu zamiast 10 starych , gdzie nowoczesne systemy składowania ograniczają liczbę osób. 2 . w takim magazynie nie wszystkie czynności muszą wykonywać żołnierze = zastępowanie etatów cywilnymi - i tu też ogromny opór środowiska, bo odbierają prace a płotu w jednostce to musi pilnować Żołnierz. Przy stałem PKB należy zdecydować - czy modernizacja , czy wzrost liczby Żołnierzy. Polska powinna mieć armię zawodowa na poziomie 150 tyś. Brakuje 50 tyś "Indian". wschód powinien być rozwijany w/g nowej koncepcji działań zbrojnych - która marzy się nam wszystkim - koncepcji sieciocentrycznej opartej o przewagę informacyjną i dynamiczne środowisko rozproszone. Dużej autonomiczności na poziomie pułku (1165 osób) . należy rozpocząć proces przenoszenia określonych jednostek z Zachodu na Wschód. p.s. Fakt iż cały czas akceptujemy armie "Wodzów" - schedę po zmniejszonej armii poborowej -świadczy o tym ,że dobry Żołnierz nie musi bać się o swoja przyszłość. Poza tym w Naszym wojsku będzie dużo do zrobienia przez przyszłe 50 lat.
4B-26-E9-39
~Pan
1416028620
Warto jest się zastanowić nad tym w której jednostce wytną etaty - pamiętajcie w wojsku zawsze sztuka za sztukę, liczebność ma być 100 tyś. i ani jednego szwejka więcej...
E9-18-CD-0F
~Katol
1415958540
warto popytać samych Żołnierzy jak widzą swoja rolę i co im trzeba. można by raz na 3 miesiące oblecieć Im granicę z DB 110 .
4B-26-E9-39
~ja
1415908560
Gdyby nie było konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wschodnia ściana Polski byłaby zapewne stopniowo pozbawiana obrony i obecności wojsk. Nie ma tego złego... Opamiętanie przyszło chociaż późno to jednak dobrze że w ogóle przyszło.
65-57-35-01
~Katol
1415908200
Warto przyjrzeć się doświadczeniom Łotwy i Litwy. Rozpoznanie ważna rzecz ale jak coś się ciekawego przytrafi warto ,by mieli czym przyłożyć. Przydały się nowoczesne miny ( również te na śmigłowce - dużo min) , moździerze - bofors strix . Sprzęt do pracy w nocy. Dobra łączność.
4B-26-E9-39

Militaria na Zamku Królewskim
 
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Double Eagle po nowemu
Security Game
„Bolko” w służbie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Krwawe walki o Monte Cassino
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Ważka bliżej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Palmiry – miejsce kaźni
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Śmierć bohatera
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Własne interesy Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
JWK z odznaką pamiątkową
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Defense Without Politics
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy wiceminister w MON
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Stulatka hydrografia
Obradowała Rada Gabinetowa
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Klasy wojskowe po nowemu
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pretorianie na Mazurach
Legia na ASzWoj po raz trzeci
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO