moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgoda rządu na misję w Afganistanie

Stupięćdziesięcioosobowy kontyngent rozpocznie od nowego roku misję „Resolute Support” w Afganistanie. Dziś zgodę na wysłanie żołnierzy wydał rząd. Wniosek ministra obrony narodowej czeka jeszcze na podpis prezydenta.


Nowa operacja NATO „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie”) – w przeciwieństwie do poprzednich – ma mieć wyłącznie charakter doradczy. – To nie będzie łatwa misja – ocenia jednak gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, były zastępca, a później p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Pojedzie na nią znacznie mniej żołnierzy niż na wcześniejsze, a zadań będzie właściwie tyle samo. Nie będzie też bezpieczniejsza. Zmiana retoryki i mówienie, że to nie będzie misja bojowa, lecz szkoleniowa w żaden sposób nie zmniejsza zagrożeń, jakie nadal istnieją w Afganistanie.

Rząd zgodził się, by w misji „Resolute Support” wzięło udział do 150 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Chociaż misja rozpocznie się 1 stycznia, polscy żołnierze wyjadą do Afganistanu znacznie wcześniej. Będą oni – wraz z żołnierzami kończącymi misję ISAF – przygotowywać bazy na przyjazd pełnego składu PKW. Polacy będą stacjonowali w Bagram, Kabulu i Gamberi. Zgoda na wysłanie żołnierzy na razie dotyczy 6 miesięcy. Później może zostać wydłużona.

Czym będą zajmować się Polacy?

Polscy żołnierze będą odpowiadać za zadania o charakterze doradczym. Do głównych będzie należeć: „doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu, ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań i ochrona bazy oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych”.

– Obawiam się, że prowadzenie misji szkoleniowej w Afganistanie nie jest najlepszym pomysłem. NATO prowadziło już podobną operację w Iraku i nie skończyła się ona sukcesem – zauważa gen. Roman Polko. Według niego żołnierze Sojuszu w praktyce mogą zastępować afgańską policję. Prowadzenie kolejnej misji – jak przekonuje generał – może sprawić, że Afgańczycy nie przejmą pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swojego kraju, ale będą zasłaniać się wojskami Sojuszu. – O wiele lepiej byłoby szkolić afgańskich instruktorów u nas, w państwach NATO, a oni przekazywaliby później tę wiedzę swoim siłom bezpieczeństwa – dodaje gen. Roman Polko.

Co więcej, nowa misja nie będzie bezpieczniejsza od poprzednich. – Mniejsze siły oznaczają mniejsze możliwości reagowania, jednocześnie afgańscy bandyci będą się czuć bardziej pewnie. Mam nadzieję, że nie będzie dochodziło do porwań żołnierzy NATO, jak to ma miejsce w Iraku i Syrii, gdzie powstało Państwo Islamskie – podkreśla gen. Polko.

Operacyjnie PKW będzie podporządkowany Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie.

Na wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano w budżecie MON 32 mln złotych.


Na dzisiejszym posiedzeniu rządu zdecydowano też o przesłaniu do prezydenta wniosku w sprawie udziału polskich żołnierzy w misji NATO Baltic Air Policing. Chodzi o nadzorowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy. Polskie samoloty wrócą do bazy Szawle na Litwie po czteromiesięcznej przerwie. Od początku maja do początku września Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik 5” brał udział w 36. zmianie misji. Polaków wspierali Duńczycy, Brytyjczycy i Francuzi (ci ostatni stacjonowali w Malborku). Tym razem wiodącym państwem w misji będą Włochy.

JT

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan, sierż. Mirosław Leda

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1415831760
>Na wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano w budżecie MON 32 mln złotych.< Ile sprzętu dla naszego wojska można byłoby zakupić do obrony kraju.
4A-57-54-77
~sorbi
1415810160
Tak właśnie prezydent Komorowski dotrzymuje przedwyborczej obietnicy i "wycofuje" żołnierzy z Afganistanu. TAk samo jak Polacy pojechali na misję "stabilizacyjną"
FE-09-68-D7

Tu się zadań nie wybiera
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
„Baltic Protector”
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Follow Me
Zmiany w przepisach mundurowych
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Modernizacja floty powietrznej
Nano-drony dla specjalsów
Kierunek: Afganistan
Obrady Rady Unii Europejskiej
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Uchylone wrota piekieł
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Szef NATO w Warszawie
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Sprawdzian dla WOT-u
Czarna taktyka Agatu
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Zdążyć przed deszczem
Modernizacja bombowców
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Jihadist Mill
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Medale dla uczestników walk w Karbali
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Dołącz do zawodowców
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Targi Air Fair 2019
Ich zadanie – zdobyć informację
Fabryka dżihadystów
Nowy batalion podhalańczyków
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Pomóżmy bliskim żołnierza
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Kampania wyborcza poza armią
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
15 lat JFTC
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Wywiad AK w służbie aliantów
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Jelcze dla Wisły
Święto specjalsów
Żołnierze pomagają powodzianom
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
F-16 wracają do Polski
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Region Without a Key

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO