moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgoda rządu na misję w Afganistanie

Stupięćdziesięcioosobowy kontyngent rozpocznie od nowego roku misję „Resolute Support” w Afganistanie. Dziś zgodę na wysłanie żołnierzy wydał rząd. Wniosek ministra obrony narodowej czeka jeszcze na podpis prezydenta.


Nowa operacja NATO „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie”) – w przeciwieństwie do poprzednich – ma mieć wyłącznie charakter doradczy. – To nie będzie łatwa misja – ocenia jednak gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, były zastępca, a później p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Pojedzie na nią znacznie mniej żołnierzy niż na wcześniejsze, a zadań będzie właściwie tyle samo. Nie będzie też bezpieczniejsza. Zmiana retoryki i mówienie, że to nie będzie misja bojowa, lecz szkoleniowa w żaden sposób nie zmniejsza zagrożeń, jakie nadal istnieją w Afganistanie.

Rząd zgodził się, by w misji „Resolute Support” wzięło udział do 150 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Chociaż misja rozpocznie się 1 stycznia, polscy żołnierze wyjadą do Afganistanu znacznie wcześniej. Będą oni – wraz z żołnierzami kończącymi misję ISAF – przygotowywać bazy na przyjazd pełnego składu PKW. Polacy będą stacjonowali w Bagram, Kabulu i Gamberi. Zgoda na wysłanie żołnierzy na razie dotyczy 6 miesięcy. Później może zostać wydłużona.

Czym będą zajmować się Polacy?

Polscy żołnierze będą odpowiadać za zadania o charakterze doradczym. Do głównych będzie należeć: „doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu, ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań i ochrona bazy oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych”.

– Obawiam się, że prowadzenie misji szkoleniowej w Afganistanie nie jest najlepszym pomysłem. NATO prowadziło już podobną operację w Iraku i nie skończyła się ona sukcesem – zauważa gen. Roman Polko. Według niego żołnierze Sojuszu w praktyce mogą zastępować afgańską policję. Prowadzenie kolejnej misji – jak przekonuje generał – może sprawić, że Afgańczycy nie przejmą pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swojego kraju, ale będą zasłaniać się wojskami Sojuszu. – O wiele lepiej byłoby szkolić afgańskich instruktorów u nas, w państwach NATO, a oni przekazywaliby później tę wiedzę swoim siłom bezpieczeństwa – dodaje gen. Roman Polko.

Co więcej, nowa misja nie będzie bezpieczniejsza od poprzednich. – Mniejsze siły oznaczają mniejsze możliwości reagowania, jednocześnie afgańscy bandyci będą się czuć bardziej pewnie. Mam nadzieję, że nie będzie dochodziło do porwań żołnierzy NATO, jak to ma miejsce w Iraku i Syrii, gdzie powstało Państwo Islamskie – podkreśla gen. Polko.

Operacyjnie PKW będzie podporządkowany Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie.

Na wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano w budżecie MON 32 mln złotych.


Na dzisiejszym posiedzeniu rządu zdecydowano też o przesłaniu do prezydenta wniosku w sprawie udziału polskich żołnierzy w misji NATO Baltic Air Policing. Chodzi o nadzorowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy. Polskie samoloty wrócą do bazy Szawle na Litwie po czteromiesięcznej przerwie. Od początku maja do początku września Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik 5” brał udział w 36. zmianie misji. Polaków wspierali Duńczycy, Brytyjczycy i Francuzi (ci ostatni stacjonowali w Malborku). Tym razem wiodącym państwem w misji będą Włochy.

JT

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan, sierż. Mirosław Leda

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1415831760
>Na wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano w budżecie MON 32 mln złotych.< Ile sprzętu dla naszego wojska można byłoby zakupić do obrony kraju.
4A-57-54-77
~sorbi
1415810160
Tak właśnie prezydent Komorowski dotrzymuje przedwyborczej obietnicy i "wycofuje" żołnierzy z Afganistanu. TAk samo jak Polacy pojechali na misję "stabilizacyjną"
FE-09-68-D7

„Sophia” do końca marca
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Węzły dla wojska
Curse of the Black Gold
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Widzimy się na macie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Proobronna „Anakonda”
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Playing the World
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Antoś, symbol Lwowa
ORP „Drużno” po nowemu
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Powrót lekkich czołgów w US Army
Polscy generałowie w strukturach NATO
Panie bez taryfy ulgowej
Klątwa czarnego złota
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Bal na rzecz weteranów
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Polskie święta na misjach
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Technologiczne inwestycje HSW
Lekcja zimowego przetrwania
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Cel – bezpieczna Europa
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
JFTC rośnie w siłę
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Granice są po to, by je przekraczać
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Testament geopolityczny prezydenta
Kapelan na misji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Morze niezgody
Pilot z precyzją chirurga
Centrum w zawieszeniu
13 Desperadoes
Poszukiwana Harpia
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Cybernetyczna foka lustruje dno
„Snipy” to oczy...
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
See You On The Mat
Na jednej narcie po nagrodę fair play

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO