moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto polskiej niepodległości

Potrafiliśmy razem walczyć o Polskę, a dziś wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za jej przyszłość – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas  obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zaznaczył także, że jednym z elementów współczesnej wolnej Polski jest bezpieczeństwo militarne.


– Wiele razy przegrywaliśmy, gdy byliśmy podzieleni, a zwyciężaliśmy, gdy byliśmy razem – stwierdził prezydent Bronisław Komorowski 11 listopada przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jako przykład chwil pojednania podał lata 1918 i 1989, kiedy to dwukrotne odzyskiwaliśmy niepodległość.

Siła w porozumieniu

– Gdy 100 lat temu wybuchła Wielka Wojna, historia stworzyła nam szanse na wolność, ale zdobyliśmy ją dzięki wysiłkowi wszystkich obywateli, a także ich umiejętności porozumienia mimo różnic – podkreślał prezydent w trakcie uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie.

Bronisław Komorowski wyliczył też cztery elementy współczesnego wzoru na niepodległość. Należą do nich jego zdaniem: rodzina, konkurencyjna gospodarka, bezpieczeństwo militarne i związek ze światem zachodu, w tym NATO i Unią Europejską.

Mówiąc o bezpieczeństwie prezydent przypomniał, że od 2016 r. Polska będzie przeznaczać na obronność 2 proc. PKB. – Wzrost gospodarczy oznacza silniejszą armie, a dzięki realizacji programu modernizacji technicznej sił zbrojnych zmierzamy pod względem potencjału obronnego do ścisłej czołówki państw europejskich – stwierdził Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Zasługi dla kraju

Obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie rozpoczęła msza za ojczyznę w archikatedrze św. Jana. – To święto ma obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna – podkreślił w homilii biskup polowy Józef Guzdek.

Z okazji święta prezydent uhonorował także odznaczeniami 40 osób zasłużonych w służbie państwu. – Staramy się podkreślać zasługi nie tylko związane z walką o wolność, ale też budowaniem i umacnianiem niepodległej ojczyzny – podkreślał Komorowski podczas wręczania odznaczeń.

Defilada i Cadillac

W południe w stolicy odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza połączona z defiladą. Wzięły w niej udział oddziały wszystkich rodzajów wojsk i służb mundurowych. W uroczystości uczestniczył też m.in. szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak.

Następnie warszawiacy wyruszyli w marszu „Razem dla Niepodległej”, który poprowadził prezydent Komorowski. Kolumna przeszła Traktem Królewskim do Belwederu.

Paradę ubarwili rekonstruktorzy w mundurach z okresu powstań narodowych oraz z czasów I i II wojny światowej. Warszawiacy mogli też podziwiać odrestaurowany samochód Cadillac 355D, którym przed wojną jeździł marszałek Józef Piłsudski.

Niepodległość to fundament

Natomiast w przeddzień 11 listopada przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. – W sprawach bezpieczeństwa Polski nie ma kompromisów i choć mamy do rozwiązania mnóstwo problemów, niepodległość jest absolutnym fundamentem – podkreślał podczas uroczystości minister Siemoniak.

Jak dodał szef MON, choć kryzys ukraińsko-rosyjski zburzył dotychczasowy spokój  w Europie, NATO wyciąga z niego wnioski. – Zachód musi pokazać swoją siłę, a my doceńmy obecność na polskiej ziemi ponad tysiąca ćwiczących sojuszniczych żołnierzy – stwierdził minister.

Wiele sposobów świętowania

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada na pamiątkę przekazania w 1918 r. przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Dzień ten został świętem narodowym w 1937 r. Po II wojnie zastąpiono go obchodzonym 22 lipca Świętem Odrodzenia Polski. Obchody 11 listopada przywrócono w 1989 r.

Z tej okazji w tym roku zorganizowano w Warszawie m.in. „Bieg Niepodległości", w którym uczestniczyła silna reprezentacja armii, przedstawienia teatralne przygotowane przez Muzeum Historii Polski oraz VI Koncert Niepodległości Muzeum Powstania Warszawskiego.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko DPI MON, Łukasz Kamiński/Kancelaria Prezydenta, st. chor. szt. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1415782620
Lubię jak władza ociera się o kiczowatości, tandetę moralną i małostkowość. Ale czy z tymi post-monarszymi klęcznikami to jest państwo na miarę XXI wieku ?
4B-26-E9-39
~wz
1415732400
Patrząc na współczesne mundury galowe naszego wojska nie mogę oprzeć się przekonaniu że te przedwojenne były ładniejsze - nie wiem czy to tylko moje odczucie ale wysokie kołnierze z dystynkcjami prezentowały się bardziej "po wojskowemu" by tak rzec no i na uroczystościach oficerowie nie pokazali się bez szabli to też robi na mnie wrażenie gdy oglądam archiwalne filmy. Panowie generałowie mogli by o tym pomyśleć :)
F5-E3-BB-0A

Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
 
Ważka bliżej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szturmani na Lipie
Nowy wiceminister w MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
They Train Together, They Fight Together
Żyj zdrowiej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Arsenał Iranu
Double Eagle po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Własne interesy Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka zimowego pływania
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symulatory strzelań Rosomaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
O Patriotach na WAT
Chciałem walczyć z Niemcami
Obradowała Rada Gabinetowa
Umowa na Harpie podpisana!
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Podziemna potęga
Defense Without Politics
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Krwawe walki o Monte Cassino
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
For the Right Cause
We Are All Darfur
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO