moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ćwiczą przed Świętem Niepodległości

Dzień w dzień, po kilka godzin trenują zmianę posterunku honorowego, składanie wieńców i kroki do defilady. Pół tysiąca mundurowych z całej Polski przygotowuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dziś na placu Piłsudskiego spotkali się wszyscy, którzy 11 listopada przemaszerują ulicami stolicy.


W tegorocznej defiladzie weźmie udział dwanaście pododdziałów. W sumie pół tysiąca żołnierzy z całej Polski. Tradycyjnie już mieszkańcom stolicy zaprezentują się: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pododdział warty honorowej Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W skład pododdziałów wejdą także żołnierze wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej.

W defiladzie maszerować też będą przedstawiciele Służby Celnej, Służby Więziennej, Policji,  Straży Granicznej, a także, po raz pierwszy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. – To nasz debiut w uroczystości tej rangi. W defiladzie weźmie udział 53 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie – mówi st. kpt. Tomasz Klimczak, dowódca kompanii reprezentacyjnej, podczas uroczystości dowódca warty.


Zgranie gardeł i kroków

Przygotowania do święta mundurowi rozpoczęli już kilka dni temu. – To specyficzna i złożona uroczystość. W odróżnieniu od przygotowań z 15 sierpnia, gdzie prezentowaliśmy się wyłącznie w defiladzie i praktycznie ćwiczyliśmy sam marsz, teraz przygotowania dotyczą też niemal wszystkich elementów ceremoniału wojskowego – podkreśla ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa, który 11 listopada poprowadzi uroczystość.

Mundurowi ćwiczą dzień w dzień, po kilka godzin. Trenują m.in. przywitanie się z głową państwa, składanie meldunków przez dowódców wart, zmianę posterunku honorowego, salut armatni, apel pamięci i składanie wieńców. – Dużo uwagi poświęcamy na te elementy, które wymagają skupienia się na wielu rzeczach jednocześnie. Na przykład przy powitaniu prezydenta ważna jest postawa, ale też jednoczesne wydobycie z pięciuset gardeł „czołem panie prezydencie”. Podobnie podczas apelu pamięci, gdzie na hasło „stańcie do apelu” musimy osiem razy odpowiedzieć „polegli na polu chwały”. To wymaga treningu, by wyszło idealnie – dodaje ppłk Bieniak.


Podobnego zgrania wszystkich pododdziałów wymaga defilada – kulminacyjny punkt uroczystości. Żołnierze muszą pamiętać, by maszerować w odpowiednich odległościach i by zachować określony rytm marszu. – Ceremoniał wojskowy, jak i regulamin musztry trochę się różnią od tych, które obowiązują w Państwowej Straży Pożarnej. Największą trudność sprawia wypracowanie prawidłowego marszu. Ważne, by maszerować na całą stopę, robić prawidłowy wymach ręki czy zachować właściwą postawę podczas całego marszu – mówi st. kpt. Klimczak.

W piątek próba generalna

REKLAMA

Treningi do uroczystości potrwają jeszcze kilka dni. W piątek czeka mundurowych próba generalna. A już 11 listopada wszyscy zaprezentują się podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. – Podobnie jak w ubiegłym roku trasa będzie wiodła od placu Marszałka Piłsudskiego, ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Alejami Ujazdowskimi – informuje ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Na trasie przemarszu mundurowi złożą kwiaty pod pomnikami: Kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, gen. Roweckiego „Grota”, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Defilada zakończy się przy Belwederze przy pomniku Marszałka Piłsudskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


Odpowiedz na alarm
 
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trening przed misją
Patrioty z polskimi przyczepami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Tryumf pod Czarnobylem
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Polskie porty bardziej otwarte
Podchorążowie za sterami Bielików
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
NATO walczy z koronawirusem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MBDA w walce o „Narew”
Obradowała Rada Gabinetowa
Gotowi na „Defendera”
Poszukiwania Magneto
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Nowy wiceminister w MON
Partyzanci rozgromili ubeków
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Woda z Odry zdatna do picia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Armia medyków
Pilot F-16 oślepiony laserem
Sukcesy sportowców w mundurach
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Online z mistrzami sportu
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Pracowity tydzień flotylli
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na zakupy do sklepu AMW
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Amerykanie odmładzają F-16
Rubiny w walce z epidemią
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO