moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ćwiczą przed Świętem Niepodległości

Dzień w dzień, po kilka godzin trenują zmianę posterunku honorowego, składanie wieńców i kroki do defilady. Pół tysiąca mundurowych z całej Polski przygotowuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dziś na placu Piłsudskiego spotkali się wszyscy, którzy 11 listopada przemaszerują ulicami stolicy.


W tegorocznej defiladzie weźmie udział dwanaście pododdziałów. W sumie pół tysiąca żołnierzy z całej Polski. Tradycyjnie już mieszkańcom stolicy zaprezentują się: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pododdział warty honorowej Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W skład pododdziałów wejdą także żołnierze wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej.

W defiladzie maszerować też będą przedstawiciele Służby Celnej, Służby Więziennej, Policji,  Straży Granicznej, a także, po raz pierwszy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. – To nasz debiut w uroczystości tej rangi. W defiladzie weźmie udział 53 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie – mówi st. kpt. Tomasz Klimczak, dowódca kompanii reprezentacyjnej, podczas uroczystości dowódca warty.


Zgranie gardeł i kroków

Przygotowania do święta mundurowi rozpoczęli już kilka dni temu. – To specyficzna i złożona uroczystość. W odróżnieniu od przygotowań z 15 sierpnia, gdzie prezentowaliśmy się wyłącznie w defiladzie i praktycznie ćwiczyliśmy sam marsz, teraz przygotowania dotyczą też niemal wszystkich elementów ceremoniału wojskowego – podkreśla ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa, który 11 listopada poprowadzi uroczystość.

Mundurowi ćwiczą dzień w dzień, po kilka godzin. Trenują m.in. przywitanie się z głową państwa, składanie meldunków przez dowódców wart, zmianę posterunku honorowego, salut armatni, apel pamięci i składanie wieńców. – Dużo uwagi poświęcamy na te elementy, które wymagają skupienia się na wielu rzeczach jednocześnie. Na przykład przy powitaniu prezydenta ważna jest postawa, ale też jednoczesne wydobycie z pięciuset gardeł „czołem panie prezydencie”. Podobnie podczas apelu pamięci, gdzie na hasło „stańcie do apelu” musimy osiem razy odpowiedzieć „polegli na polu chwały”. To wymaga treningu, by wyszło idealnie – dodaje ppłk Bieniak.


Podobnego zgrania wszystkich pododdziałów wymaga defilada – kulminacyjny punkt uroczystości. Żołnierze muszą pamiętać, by maszerować w odpowiednich odległościach i by zachować określony rytm marszu. – Ceremoniał wojskowy, jak i regulamin musztry trochę się różnią od tych, które obowiązują w Państwowej Straży Pożarnej. Największą trudność sprawia wypracowanie prawidłowego marszu. Ważne, by maszerować na całą stopę, robić prawidłowy wymach ręki czy zachować właściwą postawę podczas całego marszu – mówi st. kpt. Klimczak.

W piątek próba generalna

Treningi do uroczystości potrwają jeszcze kilka dni. W piątek czeka mundurowych próba generalna. A już 11 listopada wszyscy zaprezentują się podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. – Podobnie jak w ubiegłym roku trasa będzie wiodła od placu Marszałka Piłsudskiego, ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Alejami Ujazdowskimi – informuje ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Na trasie przemarszu mundurowi złożą kwiaty pod pomnikami: Kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, gen. Roweckiego „Grota”, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Defilada zakończy się przy Belwederze przy pomniku Marszałka Piłsudskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzają Brutusa
 
Dead to the World
Chorwacki test polskich kadetów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na wysokościach
Agresja sowieckiego kolosa
Selekcja w pigułce
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Samochód do desantowania
Walka i dyplomacja
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
GROM Challenge
Śląskie sceny z życia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy weterani i książę Harry
Polska nie pozostanie osamotniona
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Górale” zdobywają miasto
Thin Blue Line
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Irańskie szachy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Z maratonu programowania do wojska
Stalin czekał i kalkulował
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa misja i nowy sprzęt
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wojsko wraca do Łomży
Modernizacja Sokołów
Umowa na Feniksy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Debiuty MSPO: Mistrz misji
W Indiach mieli swój drugi dom
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Iranian Chess Game
Modernizacja starów 266
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO