moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowanie z Crabem

Przez tydzień będą się uczyli nurkowania z wykorzystaniem aparatu Crabe o półzamkniętym obiegu. Jeśli warunki pozwolą, zejdą w nim na głębokość 50 metrów – przyszli nurkowie minerzy rozpoczęli dziś na Bałtyku kolejny etap szkolenia, które przygotuje ich do przyszłych obowiązków.


Uczestnicy kursu, niezbędnego do zdobycia kwalifikacji nurka minera, opuścili dziś rano Gdynię na pokładzie jednego z ratowniczych okrętów 3 Flotylli. – Przy tego rodzaju zadaniach muszą korzystać z jednostki, która ma na burcie komorę dekompresyjną – tłumaczy ppor. mar. Michał Drabarczyk z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego. Kursanci przez tydzień będą się uczyć nurkowania przy wykorzystaniu aparatu Crabe.

Wdech unosi w górę

– To urządzenie stworzone specjalnie z myślą o minerach – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk. Przede wszystkim zostało zbudowane z komponentów, które pozwalają na zminimalizowanie pola magnetycznego. Działa w półzamkniętym obiegu. Wydychana przez nurka mieszanka oddechowa trafia do specjalnego worka. Część ponownie wraca do systemu, część zaś jest wydalana do morza w postaci drobnych pęcherzyków. Dzięki temu natężenie dźwięków wokół nurka jest mniejsze niż wówczas, gdy korzysta on z tradycyjnej aparatury. – Takie rozwiązania znacząco wpływają na jego bezpieczeństwo. Współcześnie miny reagują bowiem przede wszystkim na pole magnetyczne, bądź akustyczne – zaznacza ppor. mar. Drabarczyk. Jest jeszcze inna korzyść. Dzięki aparatowi Crabe, nurek może przebywać pod wodą dłużej.

Ale do korzystania z niego trzeba się przyzwyczaić. Kiedy nurek używa tradycyjnego sprzętu, może sterować swoim położeniem za pomocą głębokich wdechów i wydechów. Wdech unosi go w górę, wydech opuszcza w dół. W przypadku, gdy nurkuje z Crabem jego ciało zachowuje się nieco inaczej, ponieważ nie całe wydychane powietrze wydostaje się na zewnątrz.

Trzy stopnie

Przez najbliższe dni kursanci będą schodzili pod wodę, by stopniowo zaliczać coraz większe głębokości. – Jeśli warunki pozwolą, osiągną 50 metrów – zapowiada ppor. mar. Drabarczyk.

Pod względem posiadanych uprawnień nurkowie w polskim wojsku dzielą się na trzy grupy. Aby w ogóle wykonywać zadania pod wodą, należy uzyskać stopień młodszego nurka. Kto go posiada, może podjąć starania, by uzyskać kwalifikacje nurka. Tyle że wówczas musi już zdobyć konkretną specjalność, na przykład nurka minera, nurka ratownictwa czy inżynierii. – Rzecz jasna są osoby, które mają więcej niż jedną specjalizację – zaznacza ppor. mar. Drabarczyk. Ostatnim szczeblem jest stopień starszego nurka. Kolejne kwalifikacje zdobywa się na specjalistycznych kursach. Prowadzi je właśnie gdyński OSNiP.

Grupy Nurków Minerów funkcjonują w ramach Marynarki Wojennej. Wchodzą w skład 12 i 13 Dywizjonu Trałowców, a stacjonują odpowiednio w Świnoujściu oraz Gdyni. Do ich zadań należy przede wszystkim usuwanie min i starej amunicji z Bałtyku, ale też rzek i jezior w głębi lądu. Regularnie biorą udział w ćwiczeniach sił morskich, rocznie podejmują też po kilkadziesiąt interwencji. W ostatnich latach pracowali choćby przy unieszkodliwieniu potężnej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Zalegała ona na dnie Odry w centrum Szczecina.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. BHMW

dodaj komentarz

komentarze


Pretorianie na Mazurach
 
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Podziemna potęga
Śmierć bohatera
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nauka zimowego pływania
Symulatory strzelań Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Security Game
We Are All Darfur
„Bolko” w służbie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
They Train Together, They Fight Together
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
JWK z odznaką pamiątkową
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał Iranu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stulatka hydrografia
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Militaria na Zamku Królewskim
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Double Eagle po nowemu
Palmiry – miejsce kaźni
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ważka bliżej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO