moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat Wsparcia świętuje

Choć jego żołnierze nie stoją na pierwszej linii, to bez ich pracy trudno sobie wyobrazić współczesną armię. W kraju zajmują się obsługą logistyczną i administracyjną, a w Afganistanie czy Kosowie zabezpieczają działalność polskich kontyngentów. Dziś Inspektorat Wsparcia świętuje 8. rocznicę powstania.


To jedyna w wojsku instytucja, która zajmuje się zabezpieczeniem logistycznym całej armii – od wojsk lądowych, przez lotnictwo aż po marynarkę. Dowództwo znajduje się w Bydgoszczy. – W samym Inspektoracie pracuje około 600 osób. Ale to też około 500 mniejszych i większych jednostek rozsianych po całym kraju, w tym m.in.: brygady logistyczne, regionalne bazy logistyczne, wojewódzkie sztaby wojskowe, wojskowe ośrodki gospodarcze, jednostki transportu i ruchu wojsk, instytucje infrastruktury – wylicza ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia. W sumie to około 35 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska.


Zakładają bazy i pakują sprzęt

Jednostka powstała w 2006 roku. – To był milowy krok w kierunku unowocześnienia i usprawnienia logistyki wojskowej. Wielka w tym zasługa moich poprzedników, którzy w pierwszych latach funkcjonowania nadali instytucji jej określony kształt. W ciągu kilku lat wykonano ogrom pracy, nastąpiła zdecydowana poprawa w zakresie dbałości o technikę wojskową i sprawności technicznej sprzętu wojskowego – podkreśla gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia SZ.

Dziś instytucja obchodzi ośmiolecie działalności. Choć w ciągu tych kilku lat wiele się w armii zmieniło, to główne zadania są takie same. W kraju jej pracownicy zajmują się obsługą logistyczną i administracyjną jednostek. Zarządzają także administracją wojskową: wojewódzkimi sztabami wojskowymi i wojskowymi komendami uzupełnień – ośrodkami odpowiedzialnymi za pozyskiwanie ochotników do służby zawodowej, szkolnictwa wojskowego, NSR i służby przygotowawczej. – Od naszej pracy zależy codzienne funkcjonowanie całej, stutysięcznej polskiej armii. Ale działamy wszędzie tam, gdzie pojawia się polskie wojsko – zaznacza ppłk Marek Chmiel.


Dlatego między innymi logistycy z dwóch podległych Inspektoratowi Brygad Logistycznych: 1 i 10 brali udział we wszystkich misjach, w których uczestniczyła polska armia od 2006 roku.

W Afganistanie i na Bałkanach żołnierze dbali m.in. o zaopatrzenie w żywność, paliwo, amunicję, a także naprawy sprzętu i utrzymanie infrastruktury wojskowej. Prawdziwym testem ich umiejętności była misja w Czadzie w 2008 roku. Logistycy musieli nie tylko przemieścić ciężki sprzęt w rejon misji, ale od podstaw zbudować funkcjonalną bazę wojskową w Iribie, gdzie stacjonowali polscy żołnierze. Ich zadaniem było też spakowanie i przemieszczenie kontyngentu do Polski po zakończeniu misji. – Teraz podobne zadania wykonują nasi żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w Afganistanie. Do kraju dzięki ich pracy powróciło już 90 procent sprzętu, z którego Polacy korzystali podczas siedmiu lat afgańskiej misji – dodaje ppłk Marek Chmiel.

Pomagali cywilom

REKLAMA

Do niedawna zadaniem Inspektoratu była też pomoc przy zwalczaniu klęsk żywiołowych (np. powódź 2010 roku) oraz zarządzanie jednostkami inżynieryjnymi, w tym przede wszystkim wojskowymi saperami. – Dziewięć patroli rozminowania, które mieliśmy w swoim składzie, tylko w ubiegłym roku otrzymało 1877 zadań do wykonania. W ich ramach podjęto ponad  620 tysięcy przedmiotów niebezpiecznych – wylicza  ppłk Chmiel. Jednak 30 września ostatni patrol rozminowania został przekazany do 9 Pułku Rozpoznawczego. – Tym samym całe wojska inżynieryjne przeszły w podporządkowanie Dowództwa Generalnego – dodaje rzecznik Inspektoratu.

– Mamy konkretną wizję, jak ma wyglądać i funkcjonować logistyka w bliższej i dalszej przyszłości. W najbliższym czasie główny wysiłek skupimy m.in. na zakończeniu działalności PKW i wdrożeniu modernizacji technicznej – dodaje szef Inspektoratu.

Pierwszym szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych został gen. dyw. Zbigniew Głowienka. W sierpniu 2007 roku przekazał dowodzenie gen. dyw. Zbigniewowi Tłok-Kosowskiemu. Od sierpnia 2013 roku szefem instytucji jest gen. broni Edward Gruszka.

Po reformie dowodzenia, od 1 stycznia 2014 roku Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych bezpośrednio podporządkowany jest Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Izabela Godlewska, st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Poszukiwania Magneto
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Trenuj jak Navy SEALs
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Trening przed misją
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy tor przeszkód zawiszaków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pracowity tydzień flotylli
Dołącz do zawodowców
MBDA w walce o „Narew”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Transport pod specjalnym nadzorem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Tryumf pod Czarnobylem
Rubiny w walce z epidemią
Perkozy zastąpią Mi-2
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko wesprze LPR
Sukcesy sportowców w mundurach
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Partyzanci rozgromili ubeków
Polskie porty bardziej otwarte
Piekło „bazówki”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Woda z Odry zdatna do picia
Gotowi na „Defendera”
Armia medyków
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Patrioty z polskimi przyczepami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Odpowiedz na alarm
Pilot F-16 oślepiony laserem
NATO walczy z koronawirusem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Wojsko przeciw wirusowi
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Na zakupy do sklepu AMW
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Online z mistrzami sportu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Opowiedz swoją historię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO