moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Skoczył w 1943 roku, dziś powtórzył wyczyn

Ponad 70 lat temu niedaleko Książenic pod Warszawą na spadochronach wylądowało kilkunastu cichociemnych. Dziś w tym samym miejscu, razem z Klubem Spadochronowym Sił Specjalnych założonym przez byłych i obecnych żołnierzy GROM, skoczyli 94-letni Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych oraz Agnieszka Polonczyk, wnuczka legendarnego „Kryształa”.


W ten niecodzienny sposób pamięć o bohaterach uczciła Fundacja imienia Cichociemnych, byli i obecni żołnierze GROM-u z Klubu Spadpchronowego Sił Specjalnych przy Fundacji DELTA, którzy byli pomysłodawcami skoków i przeprowadzili je. Przedsięwzięcie wspomagał dowódca GROM i cała jednostka. – Chcemy oderwać dzieci od komputerów, przypomnieć im o tym, że odwaga i męstwo są ważne – tłumaczy Bogdan Rowiński, prezes fundacji.

Z samolotu An 2 z wysokości ponad dwóch tysięcy metrów wyskoczyła Agnieszka Polończyk, wnuczka cichociemnego, oraz jeden z ostatnich żyjących cichcociemnych Aleksander Tarnawski „Upłaz”. – Nie trzeba go było w ogóle namawiać na ten skok – opowiada Bogdan Rowiński. – Powiedział: nie ma sprawy. Zresztą, aby opisać jego energię i chęć do życia, wystarczy powiedzieć, że w wieku 94 lat codziennie jeździ rowerem do pracy!


Tuż po skoku, „Upłaz” żartował z dziennikarzami, że w chwili, gdy spadochron się otworzy, to tak naprawdę nie ma się już czego bać. – O czym myślałem podczas lotu? O niczym, po prostu sobie patrzyłem – mówił rozbawiony. – Muszę jednak przyznać, że 71 lat temu skakało mi się znacznie lepiej – dodał.

Razem z Agnieszką Polończyk i cichociemnym „Upłazem” skakali byli i obecni żołnierze GROM-u. – Bardzo nam zależało, by te skoki były bezpieczne. Kiedy wszystko się udało, odetchnęliśmy – przyznaje jeden z nich. Jednostka wojskowa GROM dziedziczy tradycje cichociemnych i utrzymuje kontakt z żyjącymi żołnierzami-legendami oraz z ich rodzinami.


W Książenicach odsłonięto również tablicę ku czci cichociemnych. Są na niej wypisane nazwiska bohaterów, którzy w 1943 roku skakali z samolotu Liberator na zrzutowiska pod Książenicami. Jest na niej nazwisko m.in. mjr. Jana Górskiego „Chomika”, który był pomysłodawcą formacji Cichcociemnych. Dziś pamiątkową tablicę odsłaniał jego syn – Bogdan Górski.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić bohaterów, którzy 71 lat temu, wykonali arcytrudną operację tuż pod opanowaną przez Niemców Warszawą – mówi Rowiński.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli też udział kombatanci oraz rodziny, które podczas pamiętnych nocy pomagały cichociemnym. – Dzięki fundacji imienia Cichociemnych i temu, że nam, mieszkańcom Książenic, przypomnieliście o tych wydarzeniach, na nowo odkrywamy swoją historię – podkreślał sołtys miejscowości Cezary Wiśniewski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. GROM, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze

~marialwoj
1419109680
Jestem zachwycona Szanowny Panie Aleksander Tarnawski, Pana odwagą, sprawnością fizyczną i umysłową. Nieprawdopodobny wyczyn. Należy takie sytuacje i ludzi pokazywać światu. To są prawdziwi celebryci. Brawo !
07-CB-24-7D

Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
 
Iranian Chess Game
Niezwyciężeni znowu trenują
68W Means Lifesaver
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Fort zagłady
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Trening medyczny przed misją
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wypadek saperów
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Bożeny do modyfikacji
Jani, cudem ocalony
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rescue Like You Would in a War
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowa misja i nowy sprzęt
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Klasy wojskowe po nowemu
„Albatros” już na wodzie
Kolejne Raki dla wojska
Silesian Life Pictures
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Cienka niebieska linia
Sosnkowski przywrócony
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
68W znaczy ratownik
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Raki strzelały na Bałkanach
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Rozpoczynamy nową erę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nóż komandosa zdobyty
Żołnierze dzieciom
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Ostatni bój wojny obronnej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Snajper walczy także z wiatrem
Groty i VIS-y dla armii
Życie po zdjęciu munduru
Lotem przeciw bolszewikom
Niechciany traktat
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Gavia na Atlantyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO