moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy dyplomaci wycofani z Bagdadu

Polska ambasada w Bagdadzie została ewakuowana ze względu na zaostrzenie się sytuacji w Iraku. Wojsko udostępniło pracownikom placówki dwa samoloty transportowe Hercules. Dyplomaci są już kraju. MSZ poinformował, że Agencja Konsularna w Irbilu będzie pracować na dotychczasowych zasadach.


– Ewakuacja ambasady zawsze jest związana z poziomem zagrożenia. Placówka w Iraku od dłuższego czasu jest zagrożona. Dlatego nie jest dla mnie zaskoczeniem, że podjęto taką decyzję – komentuje gen. Bogusław Pacek, doradca szefa MON. Generał Pacek dodaje, że ewakuacja jest uzasadniona, tym bardziej, że w Iraku nie ma polskiego kontyngentu wojskowego, którego żołnierze mogliby zadbać o bezpieczeństwo naszych dyplomatów.

Na stronach internetowych polskiej ambasady w Bagdadzie w ubiegłym tygodniu ukazał się lakoniczny komunikat, że od 9 września „działalność konsularna zostaje tymczasowo zawieszona do odwołania”. Dziś resort dyplomacji poinformował oficjalnie o ewakuacji pracowników placówki.

MSZ informuje jednocześnie, że Agencja Konsularna w Irbilu będzie pracować na dotychczasowych zasadach. Odradza jednak Polakom podróże do Iraku. – Osoby, które mimo to zdecydują się na wyjazd i pozostanie w tym kraju informujemy, że polskie służby konsularne mają bardzo ograniczoną możliwość zapewniania im pomocy konsularnej – dodaje MSZ.

Czy ewakuacja ma związek z zaproszeniem Polski do koalicji walczącej z islamistami na północy Iraku? O udział polskich żołnierzy w międzynarodowej operacji zaapelował w piątek sekretarz stanu USA, John Kerry. – Nie sądzę, aby to miało związek – przekonuje jednak gen. Pacek.

W stolicy Iraku od kilku miesięcy jest niebezpiecznie. Od sierpnia amerykańskie lotnictwo bombarduje pozycje terrorystów islamskich, którzy na terenach Syrii i północnego Iraku powołali kalifat – Państwo Islamskie Iraku i Lewantu.

Wywodzący się z Al-Kaidy dżihadyści od kilku miesięcy przeprowadzają na niespotykaną skalę czystki etniczne i religijne na zajętych przez nich obszarach. Terroryści z Państwa Islamskiego są też odpowiedzialni za ścięcie dwóch zakładników z USA i Wielkiej Brytanii. Nagrania z egzekucji mężczyzn opublikowały niedawno media. Islamiści grożą także atakami terrorystycznymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.

JT

autor zdjęć: arch. 33 Bazy Lotnictwa Transportowego / kpt. Włodzimierz Baran

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1410269460
Może wreszcie do polityków dotrze że trzeba zamknąć granice państw europejskich przed arabami, islamistami i podobnymi nacjami. Poprawność polityczna polegająca na tolerancji arabów i wpuszczaniu ich do państw UNII zakończy się totalnym upadkiem tysiącletniej kultury chrześcijańskiej. Arabowie myślą o islamizacji świata i są bezwzględni w dążeniu do celu. Ich obecność jest mocno kłopotliwa dla rdzennych mieszkańców państw. Im jest ich więcej tym zachowują się gorzej wobec innowierców. Próbują wprowadzać swoje islamskie zasady które są nie do przyjęcia przez Europejczyków.
44-31-5D-FA

Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Widok z kosmosu
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Rezerwa na nowo
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Prototyp E-7 dla USAF
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Pasja i fart
Daglezja bez tajemnic
Akcja młodego terytorialsa
Sztuka spadania
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Czas nadziei, czas pokoju
Ćwiczą, aby bronić granicy
Zostać pilotem Apache’a
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
„Ślązak” w warsztacie
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
NATO coraz silniejsze
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Chłód Bałtyku
A może studia na WAT?
Kosmiczne bezpieczeństwo
Muzeum na fali
Wojskowe roboty prosto z Polski
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Ratunek na szczycie
Syndrom Karbali
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Piekło „Pługa”
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Testy autonomicznego Black Hawka
Lasery dla polskiego wojska
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Początek wielkiej historii
Program „Narew” się rozkręca
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wypadek w PKW UNIFIL
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Borsuki wyszły w pole
Debata o bezpieczeństwie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Nie tylko błękitne berety
Fińska armia luzuje rygory
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Historyczny triumf terytorialsa
Pierwsze K9 w Braniewie
Buty żołnierzy po nowemu
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO