moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawaleryjski weekend w Warszawie

Stu konnych jeźdźców ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego przemaszeruje w sobotę ulicami Warszawy. W stolicy pojawią się też „przedwojenni” ułani i szwoleżerowie. Drugi dzień Święta Kawalerii Polskiej zapowiada się równie ciekawie – będzie też można zobaczyć ewolucje woltyżerskie kaskaderów, pokaz władania białą bronią czy ujeżdżania.
 

– Chcemy, aby Święto Kawalerii Polskiej było okazją do popularyzowania tradycji polskiej konnicy i jeździectwa – mówi gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Święto upamiętnia polskie zwycięstwo nad bolszewicką konnicą w 1920 roku. 

Uroczystości rozpoczną się w sobotę od przemarszu ulicami Warszawy około 100 jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Przez miasto przejdzie także kilkanaście pododdziałów odtwarzających przedwojenne pułki ułanów, strzelców konnych i szwoleżerów. – Kolumna wyruszy o 14.30 z kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej, aby o 16.00 wziąć udział w apelu pamięci i defiladzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa, które razem z resortem obrony organizuje uroczystości.

Natomiast w niedzielę organizatorzy zapraszają warszawiaków na hipodrom przy ul. Kozielskiej. Ułani zaprezentują tam elementy musztry paradnej, pokaz władania białą bronią oraz ujeżdżania. Będzie też można zobaczyć ewolucje woltyżerskie kaskaderów z grupy odtwarzającej 15 Pułk Ułanów Poznańskich.

– W czasie uroczystości nagrody odbiorą zwycięzcy kawaleryjskich „Mistrzostw Polski Militari” – Memoriału Armii Krajowej – dodaje ppłk Klejszmit. Dwudniowe zawody rozpoczną się już dziś i zostaną rozegrane w Starej Miłosnej pod Warszawą według regulaminu z okresu międzywojennego. W niedzielę najlepsi zawodnicy mistrzostw zmierzą się w konkursie o puchar i szablę Ministra Obrony Narodowej. Rywalizacja obejmuje m.in. władanie szablą i lancą.  

Na hipodromie cały dzień będzie też trwał festyn rodzinny. Organizatorzy przygotowali wiele konkursów, m.in. wiedzy o polskiej jeździe. Zaprezentuje się też grupa rekonstruktorów w mundurach Legionów Polskich z czasów I wojny.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym Święta Kawalerii.

Dokładniejsze informacje o programie na stronie: www.dgw.wp.mil.pl. Aby łatwiej było dotrzeć na ul. Kozielską, ZTM uruchomi w niedzielę bezpłatną linię 920. Autobusy będą kursowały od godz. 10 do 17 z pl. Bankowego. Dokładna trasa na stronie www.ztm.waw.pl.

Święto Kawalerii Polskiej obchodzone jest od 2009 roku na pamiątkę bitwy pod Komarowem rozegranej 31 sierpnia 1920 roku. Była ona największą bitwą kawalerzystów w XX wieku. Półtora tysiąca ułanów 1 Dywizji Kawalerii pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla pokonało czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną gen. Siemiona Budionnego. Święto, choć przypada 31 sierpnia, obchodzone jest w pierwszy weekend września, aby nie zbiegało się z uroczystościami rozpoczęcia II wojny światowej.

Pierwsze brygady kawalerii w polskim wojsku uformowano po zakończeniu I wojny światowej. W 1936 roku kawaleria liczyła 11 brygad, w których służyło ponad 33 tys. żołnierzy. Ostatnie jednostki konne rozwiązano w 1947 roku. Dziś tradycje kawaleryjskie w polskiej armii kontynuuje reprezentacyjny Szwadron Kawalerii WP powołany w 2000 roku. Oddział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Jego żołnierze występują w umundurowaniu z 1936 roku, a ich podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach w składzie wojskowej asysty honorowej.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze

~Cenzor
1409930220
jesteście pewni że będzie pokaz woltyżerki robiony przez 15 pułk ułanów poznańskich ??? bo słyszałem że ma go robić grupa East Riders ze SŁupna
AD-20-9B-35

Na WAT o cyberbezpieczeństwie
 
Groty z granatnikiem
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Oficer jak biała karta...
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejne Groty dla wojska
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kraby w Bolesławcu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ochotnicy na ratunek
Laserowa artyleria US Army
Ułańska szarża
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie porty bardziej otwarte
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Odznaka dla ratowników pola walki
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szkolenie wodne podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
„Defender” – pracowity poligon saperów
Most do współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Mały Katyń pod Augustowem
Powstaną kolejne strzelnice
Ogromne zainteresowanie Soną
Ofensywa Tuchaczewskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 sekund Liberatora
Rakiety z Mesko w F-35
Krwawy Wołyń
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko ma ofertę dla cywili
PGZ będzie obecna na MSPO
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Zbiegowie z innego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO