moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt rozstrzygnie o przyszłości NATO

Jakie powinny być relacje NATO–Rosja, jak pomóc walczącej Ukrainie i jakie będą priorytety wspólnoty transatlantyckiej na najbliższe lata – to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek szczytu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskiej delegacji w Newport będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski.

To będzie najważniejsze od kilku lat spotkanie przywódców państw tworzących NATO. W Newport w Walii mają zapaść decyzje określające strategiczne kierunki rozwoju Sojuszu po zakończeniu misji ISAF w grudniu 2014 roku. Początkowo spotkanie miało być poświęcone przede wszystkim sytuacji w Afganistanie, jednak zaostrzający się konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił tematy szczytu. 

Konflikt na Ukrainie

W pierwszym dniu szczytu dojdzie do posiedzenia specjalnej komisji NATO–Ukraina. Podczas spotkania prezydent Petro Poroszenko przedstawi m.in. założenia najważniejszych reform administracji państwowej. Będzie też mówił o działaniach podejmowanych wobec rosyjskiej agresji. Kijów ma także nadzieję, że członkowie NATO zgodzą się na przekazanie lub sprzedanie Ukrainie broni, a nie jak dotąd jedynie sprzętu wsparcia bojowego, czyli np. kamizelek kuloodpornych czy noktowizorów. Na pewno jednak zapadną decyzje o udzieleniu wojskowej pomocy szkoleniowej związanej z reformą ukraińskich sił zbrojnych.

Tuż przed szczytem ukraińskie media informowały, że Kijów chciałby wystąpić do NATO o przyznanie Planu Działań na Rzecz Członkostwa. Choć – jak zastrzegali ukraińscy politycy – proces ten miałby być rozpisany na kilka lat.    

Po raz pierwszy od kilkunastu lat na szczyt NATO jako kraj partnerski nie została zaproszona Rosja. Według nieoficjalnych informacji, Wielka Brytania – która będzie gospodarzem obrad – zaproponuje zmianę obecnej strategicznej koncepcji Sojuszu, zgodnie z którą „Rosja jest kluczowym strategicznym partnerem NATO”.

Na czym zależy Polsce

Dla państw naszego regionu najważniejszym zadaniem będzie przekonanie sojuszników o konieczności umieszczenia baz NATO w państwach leżących na wschodnich obrzeżach Sojuszu. Najprawdopodobniej ten cel, przynajmniej częściowo, uda się osiągnąć. – Po szczycie NATO zapadnie decyzja, że na terytoriach państw wschodniej flanki w sposób ciągły będą przebywać żołnierze z innych państw sojuszniczych – mówił w środę gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Choć, jak zastrzegł prezydencki minister, nie będzie można mówić o typowych bazach NATO.

Z kolei Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, który jest w składzie polskiej delegacji na szczyt w Newport, podkreślał, że „wzmocnienie wschodniej flanki” powinno nastąpić także w inny sposób. Chodzi m.in. o rozbudowę infrastruktury niezbędnej przy interwencji wojsk NATO czy struktur dowodzenia o dużej elastyczności działania. – Siły te w razie potrzeby można by szybko rozbudowywać i uzupełniać o potrzebne zdolności wojskowe – mówił wiceminister Robert Kupiecki podczas konferencji o bezpieczeństwie w Kielcach.

Polska delegacja będzie zabiegać o stworzenie wojsk szybkiego reagowania. Miałyby one stacjonować w jednostce w Szczecinie. Siły te powinny być zdolne do dotarcia na miejsce konfliktu w ciągu kilku godzin, najwyżej 2–3 dni. Inną kwestią, na której zależy Polsce, jest zwiększenie liczby wspólnych ćwiczeń.

Zwiększenie budżetów obronnych

Podczas szczytu omawiane też będą sprawy finansowe. Choć NATO zaleca przeznaczanie na obronność około 2 proc. PKB, stosuje się do tego jedynie 5 państw (w tym Polska). Aż 23 kraje – spośród 28 należących do Sojuszu – wydaje na obronność około 1 proc. PKB. Co więcej, z danych Sojuszu wynika, że w ostatnich pięciu latach łączne wydatki na obronę NATO zmniejszyły się o 20 proc., tymczasem rosyjskie wzrosły o 60 proc.

Państwa Sojuszu muszą także ustalić, jak będzie wyglądała pomoc dla Afganistanu po zakończeniu misji ISAF w grudniu 2014 roku.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


HackYeah, czyli programiści na start!
 
Amerykanie odmładzają F-16
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Święto sportowców w mundurach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Świąteczne prezenty od AMW
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Żołnierze spieszą z pomocą
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Attention, Controlled Flight
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Start w nieznane
Obrady ministrów obrony NATO
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Sąd nad systemem
Ukraiński kurs na Zachód
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dominatorzy biegów na orientację
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
13 medali żołnierzy na ringu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Proobronni wspierają potrzebujących
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Wojskowi wspierają medyków
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Armia donatorów krwi
Piekło „Pługa”
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
PGZ pomaga walczyć z pandemią
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO