moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Portrety wojenne”. Film o bohaterach

Jan Grudziński, dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, Jan Zumbach, pilot Dywizjonu 303, czy Bronisław Hellwig, żołnierz batalionu „Parasol”, jeden z najlepszych kierowców bojowych w okupowanej Warszawie – to bohaterowie cyklu filmów dokumentalnych „Portrety wojenne”. Wczoraj miały premierę w Warszawie i Gdyni.


– Oglądając filmy dokumentalne poświęcone II wojnie światowej, miałem poczucie, że są realizowane w podobny sposób: przepełnione faktografią, kierowane do wytrawnego widza, a przez to nieco hermetyczne. My postanowiliśmy zrobić coś innego. Chcieliśmy opowiedzieć o fragmencie naszej historii językiem, który jest zrozumiały i atrakcyjny dla młodych ludzi – mówi Dawid Janicki, producent cyklu „Portrety wojenne”.

Tak powstały niespełna półgodzinne filmy. Materiały archiwalne oraz wypowiedzi ekspertów połączono ze stylizowanymi na komiks kadrami. Na tle scenografii przygotowanej przez rysowników pojawiają się żywi aktorzy, a przedstawiane w kolejnych odcinkach historie widzimy z perspektywy samych postaci (twórcy twierdzą, że przypominają nieco słynne „Sin City”). W ten sposób historie zyskują dodatkową dynamikę i dramaturgię.

Pierwszy z cyklu pięciu filmów poświęcony został Bronisławowi Hellwigowi, żołnierzowi batalionu „Parasol”, który jako doskonały kierowca brał udział w licznych akcjach bojowych na terenie okupowanej Warszawy. Bohaterami kolejnych odcinków są Jan Zumbach, pilot i dowódca słynnego Dywizjonu 303, niepokorny duch, buntownik, poszukiwacz przygód, znany choćby z tego, że na swoim samolocie umieścił wizerunek Kaczora Donalda z kijem baseballowym.  

Z kolei kapitan Jan Grudziński to dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł” – jednostki, która przeszła do legendy za sprawą brawurowej ucieczki z internowania w Tallinie. Czwarty odcinek opowiada zaś o losach Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa” (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych). On z kolei zasłynął choćby tym, że uciekł z oflagu Woldenberg. Towarzyszyły temu niezwykłe okoliczności. Pacak-Kuźmirski przebrany w mundur niemieckiego konwojenta i uzbrojony w karabin z drewna i tektury wraz z grupą towarzyszy wyszedł przez główną bramę.

Ostatni film cyklu został poświęcony Józefowi Beckowi, ostatniemu ministrowi spraw zagranicznych II RP. – Historia obeszła się z nim niezbyt delikatnie. Trzeba jednak pamiętać, w jakich czasach i okolicznościach przyszło mu działać. W obliczu dwóch totalitaryzmów osaczających Polskę musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów – podkreśla Janicki.

Wczoraj wieczorem dokumenty o Hellwigu, Zumbachu i Pacaku-Kuźmirskim miały swoją premierę w warszawskim kinie Iluzjon, które należy do Filmoteki Narodowej. – Kolejny pokaz planujemy na sobotę, 6 września – zapowiada Marlena Gabryszewska, kierownik działu programowego Iluzjonu.

Również wczoraj w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej odbyła się premierowa projekcja dokumentu, którego bohaterem jest kapitan Grudziński. Dla widzów dodatkową atrakcją była możliwość porozmawiania z ekspertami. – Zależy nam na tym, by zorganizować kolejne seanse – mówi Tatiana Baczyńska, kierownik działu promocji i edukacji gdyńskiego muzeum.

„Portrety wojenne” można oglądać nie tylko w kinach. Wczoraj telewizyjna Dwójka wyemitowała pierwszy odcinek cyklu. Kolejne filmy będą wyświetlane co tydzień. – Uzupełnieniem naszego projektu jest wystawa w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu – informuje Janicki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: FilmPolski.pl

dodaj komentarz

komentarze


Życie po zdjęciu munduru
 
Rozpoczynamy nową erę
Lotem przeciw bolszewikom
Snajper walczy także z wiatrem
W drodze po zwycięstwo
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Klasy wojskowe po nowemu
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Rescue Like You Would in a War
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Na strzelnicy w szczytnym celu
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Wojskowe szkolenie dla studentów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W Means Lifesaver
„Albatros” już na wodzie
Thin Blue Line
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Trening medyczny przed misją
Iranian Chess Game
Niezwyciężeni znowu trenują
Wypadek saperów
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Niechciany traktat
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wabik z WAT-u
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowy wiceminister w MON
Wsparcie dla saperów
Fort zagłady
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Osa na patrole
Cienka niebieska linia
Jani, cudem ocalony
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wyjątkowa operacja minerów
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Kolejne Raki dla wojska
Groty i VIS-y dla armii
Raki strzelały na Bałkanach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO