moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Portrety wojenne”. Film o bohaterach

Jan Grudziński, dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, Jan Zumbach, pilot Dywizjonu 303, czy Bronisław Hellwig, żołnierz batalionu „Parasol”, jeden z najlepszych kierowców bojowych w okupowanej Warszawie – to bohaterowie cyklu filmów dokumentalnych „Portrety wojenne”. Wczoraj miały premierę w Warszawie i Gdyni.


– Oglądając filmy dokumentalne poświęcone II wojnie światowej, miałem poczucie, że są realizowane w podobny sposób: przepełnione faktografią, kierowane do wytrawnego widza, a przez to nieco hermetyczne. My postanowiliśmy zrobić coś innego. Chcieliśmy opowiedzieć o fragmencie naszej historii językiem, który jest zrozumiały i atrakcyjny dla młodych ludzi – mówi Dawid Janicki, producent cyklu „Portrety wojenne”.

Tak powstały niespełna półgodzinne filmy. Materiały archiwalne oraz wypowiedzi ekspertów połączono ze stylizowanymi na komiks kadrami. Na tle scenografii przygotowanej przez rysowników pojawiają się żywi aktorzy, a przedstawiane w kolejnych odcinkach historie widzimy z perspektywy samych postaci (twórcy twierdzą, że przypominają nieco słynne „Sin City”). W ten sposób historie zyskują dodatkową dynamikę i dramaturgię.

Pierwszy z cyklu pięciu filmów poświęcony został Bronisławowi Hellwigowi, żołnierzowi batalionu „Parasol”, który jako doskonały kierowca brał udział w licznych akcjach bojowych na terenie okupowanej Warszawy. Bohaterami kolejnych odcinków są Jan Zumbach, pilot i dowódca słynnego Dywizjonu 303, niepokorny duch, buntownik, poszukiwacz przygód, znany choćby z tego, że na swoim samolocie umieścił wizerunek Kaczora Donalda z kijem baseballowym.  

Z kolei kapitan Jan Grudziński to dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł” – jednostki, która przeszła do legendy za sprawą brawurowej ucieczki z internowania w Tallinie. Czwarty odcinek opowiada zaś o losach Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa” (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych). On z kolei zasłynął choćby tym, że uciekł z oflagu Woldenberg. Towarzyszyły temu niezwykłe okoliczności. Pacak-Kuźmirski przebrany w mundur niemieckiego konwojenta i uzbrojony w karabin z drewna i tektury wraz z grupą towarzyszy wyszedł przez główną bramę.

Ostatni film cyklu został poświęcony Józefowi Beckowi, ostatniemu ministrowi spraw zagranicznych II RP. – Historia obeszła się z nim niezbyt delikatnie. Trzeba jednak pamiętać, w jakich czasach i okolicznościach przyszło mu działać. W obliczu dwóch totalitaryzmów osaczających Polskę musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów – podkreśla Janicki.

Wczoraj wieczorem dokumenty o Hellwigu, Zumbachu i Pacaku-Kuźmirskim miały swoją premierę w warszawskim kinie Iluzjon, które należy do Filmoteki Narodowej. – Kolejny pokaz planujemy na sobotę, 6 września – zapowiada Marlena Gabryszewska, kierownik działu programowego Iluzjonu.

Również wczoraj w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej odbyła się premierowa projekcja dokumentu, którego bohaterem jest kapitan Grudziński. Dla widzów dodatkową atrakcją była możliwość porozmawiania z ekspertami. – Zależy nam na tym, by zorganizować kolejne seanse – mówi Tatiana Baczyńska, kierownik działu promocji i edukacji gdyńskiego muzeum.

„Portrety wojenne” można oglądać nie tylko w kinach. Wczoraj telewizyjna Dwójka wyemitowała pierwszy odcinek cyklu. Kolejne filmy będą wyświetlane co tydzień. – Uzupełnieniem naszego projektu jest wystawa w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu – informuje Janicki.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: FilmPolski.pl

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kim przekracza granice
Wyzwania polskiej prezydencji
Laserowa artyleria US Army
Poprady dla zawiszaków
Prezydent z wizytą w Drawsku
Ogromne zainteresowanie Soną
Z menażką na wakacje
16 sekund Liberatora
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Most do współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Weterani w pasiece
Kajmany na gąsienicach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Ofensywa Tuchaczewskiego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Fordy, a nie Nissany
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Współzawodnictwo rozwija
Ubiory ochronne z Maskpolu
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wyjątkowy CWIX
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowe karabinki dla specjalsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Groty z granatnikiem
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Testament Polski Walczącej
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Informacja Prasowa
Powstaną kolejne strzelnice
Response to Emergency
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Terytorialsi nie stracą dodatku
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO