moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony Chin w Polsce

Chcemy polsko-chińskie partnerstwo strategiczne przenieść na obszar współpracy obronnej – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak po spotkaniu z generałem Wanquanem Changiem, szefem resortu obrony Chin. Ministrowie rozmawiali o relacjach Chin i NATO oraz sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej i w Azji Wschodniej.


Generał Wanquan Chang wizytę w Polsce rozpoczął od spotkania w Dowództwie Operacyjnym. Rozmawiał tam z gen. bryg. Andrzejem Tuzem, zastępcą szefa sztabu ds. operacyjnych, później spotkał się z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. – Nasze narody, doświadczone historią wiedzą, jak wielką wartością jest pokój – mówił szef polskiego MON, zapewniając, że Polska chce bliższej współpracy z Chinami.

Ministrowie rozmawiali również o planach modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych i Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, relacjach Chin z NATO oraz przygotowaniach do szczytu Sojuszu w Newport. Omówiono także sytuację polityczno-wojskową w Europie Środkowo-Wschodniej i w Azji Wschodniej.


Doradca ministra obrony narodowej generał Bogusław Pacek podkreśla, że Chińczycy chcieliby zorganizować polsko-chińskie forum bezpieczeństwa. – W sierpniu uczestniczyłem w konferencji w chińskim mieście Qingdao, wówczas Chińczycy wspominali o takich planach – mówi generał Pacek. – Chcemy, żeby odbywały się regularne debaty, wykłady, a w Akademii Obrony Narodowej i w Akademii Nauk Wojskowych w Chinach organizowane były think-thanki – dodaje.

W maju 2014 roku z wizytą w Chinach był minister Tomasz Siemoniak. Wyraźnym sygnałem wznowienia współpracy Polski i Chin w dziedzinie bezpieczeństwa była zaś pierwsza od 57 lat wizyta ówczesnego ministra obrony narodowej Chin gen. Lianga Guangliego w Polsce. Doszło do niej w 2012 roku.

Sinolog dr Dominik Mierzejewski z Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego zwraca  uwagę na skład delegacji, która jest w Polsce razem z chińskim ministrem. – To osoby zajmujące się w chińskiej armii artylerią i siłami powietrznymi. Można wysnuć wnioski, że Chińczycy chcą poznać schematy działania naszych wojsk, aby usprawnić działalnie swoich – mówi Mierzejewski.

Generał Pacek podkreśla, że Chiny z dwumilionową armią oraz gigantycznym rynkiem gospodarczym należą do światowych liderów. – Wiele wskazuje na to, że Polska to dla nich ważny kraj w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. A takie spotkania jak dzisiejsze budują dwustronne relacje – podkreśla generał Pacek.

EK

autor zdjęć: st. chor. sztab. Robert Suchy/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Drony na Legii
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Tropem tajemnic z przeszłości
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Nadchodzą zmiany
Sztuka tworzenia kryptonimu
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
USA znów uderzyły w Iran
Ostatnia niedziela…
NATO zwiększy produkcję broni
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Mundur i bokserskie rękawice
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
NATO liczy wydatki przed szczytem
Twarzą w twarz
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Przełomowe porozumienie
Polski wkład w operację „Overlord”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Barakudy z Polski
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Zatrzymać drona
Dronowy kierunek przyszłości
Przełomowe zdolności artylerzystów
Airbus A330 MRTT
Paliwowy krwiobieg NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Podróż w ciemność
Szerszeń z Sochaczewa
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
Domek Pilota w LAW otwarty
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Pieta Michniowska
Mundur w paczkomacie
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Wsparcie ma znaczenie
Sojusznicza medycyna pola walki
Prezydent RP o szczycie NATO
PIRX-1 na orbicie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Iks” nasz powszedni
Studenci w koszarach
Miliardy na obronność
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Królowa wspinaczki kończy karierę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO