moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Film o bitwie o Grodno na 17 września

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Grodno 1939”. Półgodzinny dokument, który kręcono w Modlinie, ma być gotowy na rocznicę sowieckiego ataku na Polskę. Projekt realizuje Fundacja Joachima Lelewela przy wsparciu Związku Polaków na Białorusi.


Polsko-sowiecka bitwa o Grodno to jeden z najmniej znanych epizodów wojny z 1939 roku. Armia Czerwona podeszła pod miasto nad ranem 20 września. Choć trzy dni wcześniej naczelny wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz, by z Sowietami nie walczyć, pozostający w Grodnie żołnierze i mieszkańcy zdecydowali inaczej. Zażarte walki trwały trzy dni. Armia Czerwona straciła w nich 53 żołnierzy, 19 czołgów i trzy samochody pancerne. W czasie obrony zginęło około 300 Polaków, część na skutek sowieckich zbrodni. Czerwonoarmiści m.in. kilka razy wykorzystali mieszkańców miasta jako żywe tarcze.

Po wojnie bitwa o Grodno popadła w zapomnienie, głównie z powodów politycznych. Pamięć o tamtych wydarzeniach zaczęto przywracać dopiero po 1989 roku. Stowarzyszenie Joachima Lelewela na realizację filmu dokumentalnego o obronie Grodna zebrało kilkadziesiąt tysięcy złotych. Projekt wspomogło między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz użytkownicy portalu crowdfundingowego polakpotrafi.pl.

Kilka dni temu zakończyły się zdjęcia, w których wzięli udział członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Grajewa, Kampinosu i Mławy. – Realizowaliśmy je w Modlinie – mówi Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela. Taka decyzja wynikała m.in. z ograniczania kosztów produkcji, ale też ewentualnych trudności formalnych, z jakimi mogłaby spotkać się polska ekipa filmowa na Białorusi.

– W Modlinie nakręciliśmy sceny walk ulicznych, na przykład rzucanie butelek z benzyną przez harcerzy czy starcia z sowieckimi dywersantami. W filmie będzie też scena pojmania i rozstrzelania przez czerwonoarmistów generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego. Co prawda, nie brał on udziału w walkach o miasto, ale gdy wybuchła wojna dowodził Grupą Operacyjną „Grodno” – wylicza Kościński.


Tomasz Dudziński, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, podkreśla, że praca przy filmie była dla niego zupełnie nowym doświadczeniem. – W zdjęciach wzięło udział dziewięciu członków naszej grupy: siedmiu żołnierzy i dwie sanitariuszki. Przypominając ważny kawałek naszej historii, realizujemy nasze statutowe cele. Rekonstrukcja nie sprowadza się przecież tylko do chodzenia w mundurze z epoki. Powinna się ona wiązać z edukacją – mówi.

Teraz film jest na etapie postprodukcji. – Mamy już wypowiedzi większości historyków, musimy dokręcić jeszcze tylko jedną. A potem dodać do tego muzykę, zdjęcia dokumentalne i te przedstawiające współczesne Grodno. Słowem: zmontować całość – podkreśla Kościński. Film będzie trwał pół godziny. Powinien być gotowy na 17 września, czyli rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. Wtedy to w Warszawie odbędzie się premiera. Potem najpewniej będzie go można obejrzeć w telewizji. – Filmem są zainteresowane TVP Historia oraz Biełsat – mówi Kościński.

Na tym jednak nie koniec. – Chcemy, by dokument stał się wstępem do filmu fabularnego. Oczywiście na jego realizację potrzeba nieporównanie większych pieniędzy – kilku milionów złotych. Nie tracę jednak nadziei, że i ten cel uda się zrealizować – podsumowuje Kościński.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Paweł Kościński

dodaj komentarz

komentarze


Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
 
Rusza cyberkomponent WOT-u
Polski wkład w operację „Overlord”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Flota przyszłości
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Zmiany w przepisach mundurowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trałowanie pod osłoną
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Działalność firm na rzecz obronności
Jak zginął „Ponury”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Kolejna szabla AFN zdobyta
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Logistycy na poligonie w Drawsku
Miroslawiec Up
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Fleet of the Future
„Dragon” na Wiśle
Likwidacja komendanta Junka
A Half-Open Gate to Hell
Tu się zadań nie wybiera
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Terytorialsi oddają krew
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Nowe plecaki dla żołnierzy
Jihadist Mill
Trudny sojusz partyzantów
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Poprady w Gołdapi
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rydwany dżihadu
F-16 wracają do Polski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Stulecie wojskowej Akademii
Następcy Herculesów
Kierunek: Afganistan
Logistyka dla Leopardów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO