moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Film o bitwie o Grodno na 17 września

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Grodno 1939”. Półgodzinny dokument, który kręcono w Modlinie, ma być gotowy na rocznicę sowieckiego ataku na Polskę. Projekt realizuje Fundacja Joachima Lelewela przy wsparciu Związku Polaków na Białorusi.


Polsko-sowiecka bitwa o Grodno to jeden z najmniej znanych epizodów wojny z 1939 roku. Armia Czerwona podeszła pod miasto nad ranem 20 września. Choć trzy dni wcześniej naczelny wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz, by z Sowietami nie walczyć, pozostający w Grodnie żołnierze i mieszkańcy zdecydowali inaczej. Zażarte walki trwały trzy dni. Armia Czerwona straciła w nich 53 żołnierzy, 19 czołgów i trzy samochody pancerne. W czasie obrony zginęło około 300 Polaków, część na skutek sowieckich zbrodni. Czerwonoarmiści m.in. kilka razy wykorzystali mieszkańców miasta jako żywe tarcze.

Po wojnie bitwa o Grodno popadła w zapomnienie, głównie z powodów politycznych. Pamięć o tamtych wydarzeniach zaczęto przywracać dopiero po 1989 roku. Stowarzyszenie Joachima Lelewela na realizację filmu dokumentalnego o obronie Grodna zebrało kilkadziesiąt tysięcy złotych. Projekt wspomogło między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz użytkownicy portalu crowdfundingowego polakpotrafi.pl.

Kilka dni temu zakończyły się zdjęcia, w których wzięli udział członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Grajewa, Kampinosu i Mławy. – Realizowaliśmy je w Modlinie – mówi Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela. Taka decyzja wynikała m.in. z ograniczania kosztów produkcji, ale też ewentualnych trudności formalnych, z jakimi mogłaby spotkać się polska ekipa filmowa na Białorusi.

– W Modlinie nakręciliśmy sceny walk ulicznych, na przykład rzucanie butelek z benzyną przez harcerzy czy starcia z sowieckimi dywersantami. W filmie będzie też scena pojmania i rozstrzelania przez czerwonoarmistów generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego. Co prawda, nie brał on udziału w walkach o miasto, ale gdy wybuchła wojna dowodził Grupą Operacyjną „Grodno” – wylicza Kościński.


Tomasz Dudziński, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, podkreśla, że praca przy filmie była dla niego zupełnie nowym doświadczeniem. – W zdjęciach wzięło udział dziewięciu członków naszej grupy: siedmiu żołnierzy i dwie sanitariuszki. Przypominając ważny kawałek naszej historii, realizujemy nasze statutowe cele. Rekonstrukcja nie sprowadza się przecież tylko do chodzenia w mundurze z epoki. Powinna się ona wiązać z edukacją – mówi.

Teraz film jest na etapie postprodukcji. – Mamy już wypowiedzi większości historyków, musimy dokręcić jeszcze tylko jedną. A potem dodać do tego muzykę, zdjęcia dokumentalne i te przedstawiające współczesne Grodno. Słowem: zmontować całość – podkreśla Kościński. Film będzie trwał pół godziny. Powinien być gotowy na 17 września, czyli rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. Wtedy to w Warszawie odbędzie się premiera. Potem najpewniej będzie go można obejrzeć w telewizji. – Filmem są zainteresowane TVP Historia oraz Biełsat – mówi Kościński.

Na tym jednak nie koniec. – Chcemy, by dokument stał się wstępem do filmu fabularnego. Oczywiście na jego realizację potrzeba nieporównanie większych pieniędzy – kilku milionów złotych. Nie tracę jednak nadziei, że i ten cel uda się zrealizować – podsumowuje Kościński.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Paweł Kościński

dodaj komentarz

komentarze


Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
ORP „Drużno” po nowemu
Powrót lekkich czołgów w US Army
W Brukseli o bezpieczeństwie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Snipy” to oczy...
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Antoś, symbol Lwowa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Curse of the Black Gold
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Poszukiwana Harpia
Album na urodziny „Łuka”
Panie bez taryfy ulgowej
Polskie święta na misjach
Technologiczne inwestycje HSW
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
„Sophia” do końca marca
Bal na rzecz weteranów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Granice są po to, by je przekraczać
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polscy generałowie w strukturach NATO
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Militaria z morskiego dna
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zrobiłem to, co do mnie należało
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Klątwa czarnego złota
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Proobronna „Anakonda”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
See You On The Mat
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Morze niezgody
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Pilot z precyzją chirurga
Centrum w zawieszeniu
Czarter samolotów dla VIP-ów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Testament geopolityczny prezydenta
Playing the World
13 Desperadoes
Cybernetyczna foka lustruje dno
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Lekcja zimowego przetrwania
Widzimy się na macie
Cel – bezpieczna Europa
Franciszek Jach – pilot z fantazją

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO