moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy to początek wojny ukraińsko-rosyjskiej?

Ukraińska artyleria zniszczyła rosyjski konwój wojskowy na wschodzie kraju – poinformował Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy. Przekroczenie granicy przez wojska rosyjskie potwierdziło NATO. Władze Rosji milczą na ten temat i donoszą o nasileniu ataków na separatystów w okolicach granicy obu krajów.

Kolumna rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą.

Władze Ukrainy wielokrotnie już informowały o nielegalnym przekraczaniu granicy przez wojskowe kolumny. Oddziały ten miały zasilać separatystów, którzy kontrolują duże obszary na wschodzie Ukrainy. Po raz pierwszy jednak o rosyjskim wsparciu dla antyukraińskiej rewolty poinformował dzisiaj Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. – Potwierdza to iż mamy do czynienia z przedostawaniem się bojowników i przewożeniem broni z Rosji na wschodnią Ukrainę. To jasna demonstracja rosyjskiego zaangażowania w destabilizowaniu sytuacji na wschodniej Ukrainie – dodał Rasmussen.

O ruchach wojsk rosyjskich pierwsi poinformowali dziennikarze zachodnich mediów, którzy obserwują tzw. biały konwój. To kolumna prawie 300 ciężarówek, które wiozą pomoc humanitarną dla ludności terytorium kontrolowanego przez separatystów. Okazało się, że wbrew zapewnieniom Moskwy, razem z konwojem do ukraińskiej granicy zbliżają się także pojazdy wojskowe i żołnierze.

Część tej wojskowej asysty miała w nocy i dzisiaj rano przekroczyć granicę. Potwierdzili to zarówno niezależni dziennikarze, jak i NATO. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że podległe mu wojska starły się z oddziałami rosyjskimi. Prezydent Petro Poroszenko w telefonicznej rozmowie z Davidem Cameronem, premierem Wielkiej Brytanii, przyznał, że ukraińska artyleria ostrzelała i w dużej części zniszczyła rosyjską kolumnę wojskową. Z kolei Antanas Linkievicius, szef litewskiego MSZ powiedział dzisiaj w Brukseli, że z jego informacji wynika, że w nocy granicę przekroczyło nawet 70 pojazdów.

Armia ukraińska od wielu tygodni prowadzi operację przeciwko prorosyjskim separatystom.

Na razie doniesień o zniszczeniu rosyjskiej kolumny wojskowej nie potwierdzają władze w Moskwie. Nie przyznają się także do tego, by jakiekolwiek transportery z rosyjskimi oznaczeniami przekroczyły granicę obu krajów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało natomiast w komunikacie, że armia ukraińska nasiliła dzisiaj ataki na pozycje separatystów, chcąc odrzucić ich od granicy z Rosją. Zdaniem MSZ, może to zagrozić bezpieczeństwu konwoju z pomocą humanitarną.

Źródła: Reuters, PAP, TVN24, EuromaidanPR

MC

autor zdjęć: EuromaidanRP, Ministerstwo Obrony Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Saperzy w akcji pod wodą
MON i MSZ o szczycie NATO
Ostatni lot „Pałera”
Prezydent RP o szczycie NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Vespa Battle Challenge
Zbrodnicza farsa
Połączeni na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Wielki sukces podchorążych z AMW
Piksele prawdy w morzu fałszu
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
W drodze po oficerskie gwiazdki
Żywią i bronią
Morska bryza w dwóch odsłonach
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Cyfrowa niedyskrecja
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wsparcie ma znaczenie
Dronowy kierunek przyszłości
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
USA znów uderzyły w Iran
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Paliwowy krwiobieg NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polski projekt, światowe znaczenie
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Sportowa rewolucja na AWL-u
PIRX-1 na orbicie
Szerszeń z Sochaczewa
Integracja F-35 rozpoczęta
NATO zwiększy produkcję broni
Borsuki i roje dronów
Nowa koalicja dronowa
Gen wojownika
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Pieta Michniowska
Śmierć w sercu Azji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wojna hybrydowa trwa
Polski Gnom
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Przełomowe porozumienie
Mundur i bokserskie rękawice
Ostatnia niedziela…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO