moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto pancerniaków

Uroczystym apelem z okazji święta brygady rozpoczęły się główne obchody Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.


Na wspólne świętowanie ze świętoszowskimi pancerniakami na zaproszenie dowódcy 10 BKPanc pułkownika Macieja Jabłońskiego przybyło wielu gości z kraju i z zagranicy. Wśród osób, które uświetniły swoją obecnością uroczystość, znaleźli się m.in. wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, wicewojewoda lubuski Jań Świrepo, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Licznie przybyli przedstawiciele świata wojskowego, na czele z dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych generałem broni Markiem Tomaszyckim. Swoją obecnością świętoszowskich pancerniaków zaszczycili również m.in. radca koordynator w pionie sekretarza stanu generał dywizji Mirosław Różański, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej generał brygady Jarosław Mika, byli dowódcy „czarnej dywizji” – Waldemar Skrzypczak i Aleksander Bortnowski, byli dowódcy 10 BKPanc – generał brygady Cezary Podlasiński i generał brygady Andrzej Reudowicz. Wśród obecnych na święcie znaleźli się także prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków generał brygady Zbigniew Szura oraz dowódcy innych zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Honorowymi gośćmi byli weterani II wojny światowej, żołnierze z jednostek, których tradycje kultywuje 10 BKPanc. Licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z województwa dolnośląskiego i lubuskiego.

Nie zabrakło przedstawicieli szkół, służb mundurowych i instytucji współpracujących z brygadą. Ponadto w uroczystościach udział wzięli goście z Niemiec – żołnierze Bundeswehry na czele z dowódcą 21 Brygady Pancernej z Augustdorfu, która od lat współpracuje z 10 BKPanc i „czarną dywizją”. Święto brygady było doskonałym momentem  do wręczenia  aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe dla świętoszowskich żołnierzy.

Akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe otrzymało 17 żołnierzy brygady. Wręczenia aktów mianowania i tradycyjnej zmiany pagonów dokonał osobiście dowódca „czarnej dywizji” generał brygady Jarosław Mika. Towarzyszył mu dowódca mianowanych żołnierzy pułkownik Maciej Jabłoński. W trakcie uroczystości wręczono także Gwiazdy Afganistanu, Iraku i Czadu – medale przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za wysiłek i poświęcenie w czasie wykonywania zadań poza granicami kraju.

Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji święta była też dobrym czasem do wręczenia odznaczeń. Żołnierze świętoszowskiej brygady zostali wyróżnieni tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP i Odznaką Tytułu Honorowego. Ponadto w tym roku uchwałą Kapituły Odznaki Pamiątkowej 10 BKPanc zostało przyznanych ponad 250 Odznak Pamiątkowych 10 BKPanc. Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej 10 BKPanc odznaka ta została przyznana dowódcy „czarnej dywizji” generałowi Jarosławowi Mice oraz byłemu dowódcy świętoszowskich pancerniaków generałowi brygady Cezaremu Podlasińskiemu.

W trakcie uroczystości były dowódca 10 BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński, który obecnie jest dowódcą Centrum Operacji Lądowych-Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie, przekazał na ręce wicestarosty bolesławieckiego Stanisława Chwojnickiego flagę powiatu bolesławieckiego. Flaga ta została przekazana w 2013 roku dowódcy XIV zmiany PKW Afganistan generałowi  brygady Cezaremu Podlasińskiemu jako symbol, który miał towarzyszyć świętoszowskim żołnierzom i przynieść im szczęście w czasie ich pobytu w Afganistanie. Były dowódca 10 BKPanc dziękował za wsparcie i „szczęśliwą flagę” – z Afganistanu powrócili cało wszyscy żołnierze kontyngentu.

Podczas uroczystości dowódca świętoszowskiej brygady wręczył także listy gratulacyjne i podziękował za wzorową pracę pracownikom wojska. W swoim przemówieniu do zgromadzonych dowódca 10 BKPanc pułkownik Maciej Jabłoński nawiązał do tradycji obchodzonego święta. – Dokładnie 70 lat temu, 8 sierpnia 1944 roku, w Normandii walkę podjął 2 Pułk Pancerny 1 Dywizji Pancernej. Natarcie i zdobycie „kotła Falaise”, które zostało okupione daniną krwi polskich żołnierzy było dowodem ponadprzeciętnego męstwa żołnierzy generała Maczka. Odwaga i duch bojowy, jaki towarzyszył żołnierzom 1 Dywizji Pancernej w czasie krwawych walk pod Falaise, nie opuściły nigdy podwładnych generała Maczka w czasie wszystkich walk o wolność narodów Europy. Z szacunku dla tamtych dni w naszej codziennej służbie nie może zabraknąć miejsca na kultywowanie pamięci o dokonaniach 1 Dywizji Pancernej i jej wielkiego dowódcy. To generał Maczek wraz ze swoimi żołnierzami stworzyli rodzinę, która nabrała charakteru wielopokoleniowego – podkreślał dowódca świętoszowskich pancerniaków.

W swoim przemówieniu w ciepłych słowach zwrócił się także do bohaterów minionych lat naszej historii. – Cieszę się ogromnie, że w tym wyjątkowym dniu, pokonując często liczące setki kilometrów odległości, są z nami na tym święcie najstarsi przedstawiciele naszej wielopokoleniowej rodziny – kombatanci  i weterani – żołnierze generała Maczka. Dla nas, żołnierzy świętoszowskiej brygady, jesteście bohaterami, którzy dokonali w swoim żołnierskim życiu czynów wyjątkowych. Mamy szczęście, że możemy spotykać Was – żywych świadków i twórców tradycji, którą staramy się kultywować w naszej służbie. Dowódca 10 BKPanc mówił także o wyzwaniach, które czekają w najbliższych miesiącach żołnierzy świętoszowskiej jednostki. – Najbliższy czas przyniesie kolejne wyzwania dla nas – żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Po odtworzeniu zdolności po powrocie z Afganistanu brygada wejdzie w pełen intensywności proces szkolenia, uwzględniając również współdziałanie z pododdziałami armii sojuszniczych. Wymiernym przykładem tego będzie realizacja szkolenia poligonowego we współdziałaniu z wydzielonymi siłami 12 Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii w miesiącach jesiennych.

Za ogromny trud i zaangażowanie wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska związanym obecnie i w przeszłości ze świętoszowską brygadą słowa wielkiego uznania i podziękowania skierował do wszystkich obecnych dowódca „czarnej dywizji” generał brygady Jarosław Mika. W podobnym tonie wypowiedział się pod adresem świętoszowskich żołnierzy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki, po raz kolejny dziękując żołnierzom XIV zmiany PKW Afganistan za bardzo dobre działanie podczas ich misji w Afganistanie.

Część oficjalna uroczystości zakończyła się defiladą pododdziałów przy dźwiękach „Warszawianki”. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Po defiladzie pododdziałów i sprzętu 10 BKPanc, gdzie m.in. nastąpił przejazd całej kompanii czołgów oraz historycznej tankietki z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, rozpoczął się festyn 10 BKPanc. Jak co roku ogromną popularnością wśród odwiedzających cieszył się sprzęt świętoszowskiej brygady. Rodziny żołnierzy i wszyscy sympatycy świętoszowskiej brygady, a szczególnie najmłodsi, mogli znaleźć w tym dniu dla siebie  wiele atrakcji. Dzieci  mogły korzystać z darmowych dmuchanych zjeżdżalni, zamków, przejażdżek konnych, basenów z piłkami czy ozdobić swoją twarz kolorowym malowidłami. Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół SKANER.
Wspólne biesiadowanie żołnierzy 10 BKPanc wraz z rodzinami i przyjaciółmi potrwało do późnych godzin wieczornych.

Tekst: kpt. Justyna Balik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze


Zwiad w miejskiej dżungli
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Podwójne zamrożenie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Harcerz zwany Flo
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Diabły po Żelaznych Koniach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Interoperacyjność Jaśmina
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
WOT na szklanym ekranie
Pokonać strach przed ogniem
Neptuny wchodzą do służby
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Podchorążowie na zimowym survivalu
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Na wyciągnięcie ręki
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
19 medali żołnierzy
Nurkowie ćwiczą pod lodem
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
O honor Polski walczącej
Peaceful Pretexts of Putin
Panie bez taryfy ulgowej
Cel – bezpieczna Europa
Macedonia Północna w drodze do NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Polowanie na zbrodniarzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Deputowani z USA murem za NATO
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
77 lat temu powstała Armia Krajowa
The holy mission
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Breakdown? Do not panic
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Więcej Polski w Eurokorpusie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Obrady NATO w Brukseli
Ramię w ramię z pogranicznikami
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO