moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symulatory dla przeciwlotników

Armia chce kupić symulatory zestawów artyleryjskich ZU-23-2 oraz artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2. To będą pierwsze w polskim wojsku elektroniczne systemy do szkolenia obsług tych środków walki. Jeden trafi do marynarki wojennej, drugi do sił powietrznych. Firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku sprzętu mogą do 5 września zgłaszać się do Inspektoratu Uzbrojenia MON.


Choć armia ma armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 od ponad 40 lat (Zakłady Mechaniczne w Tarnowie produkują je od 1972 roku), nie dysponowała dotychczas symulatorami do szkolenia ich obsług.

Zestaw to dwie sprzężone, szybkostrzelne armaty (400 pocisków na minutę) kalibru 23 mm o zasięgu około 2,5 km. Żołnierze cenią ZU-23-2 za uniwersalność – mogą być używane nie tylko do walki z nisko lecącymi samolotami lub śmigłowcami, lecz także do zwalczania pojazdów opancerzonych.

Poza artyleryjskimi zestawami ZU-23-2 pododdziały przeciwlotnicze są wyposażone również w ich zmodernizowane wersje: ZUR-23-2S Jod, ZU-23-2MR Wróbel II (wersja okrętowa) i ZUR-23-2KG. To zestawy artyleryjsko-rakietowe, obsługująca je bowiem załoga poza armatami ma do dyspozycji wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych. W modelach Jod i Wróbel II są to wyrzutnie radzieckich Strzał, w modelu KG – polskich rakiet Grom.

REKLAMA

W odniesieniu do innych systemów przeciwlotniczych – zarówno przenośnych (Grom i Strzała), jak i osadzonych na pojazdach, takich jak wyrzutnie Osa i Kub – armia dysponuje elektronicznymi systemami szkoleniowymi, jednak żołnierze mający obsługiwać ZU-23-2 uczą się od razu na sprzęcie bojowym. Niedługo ma się to zmienić. Inspektorat Uzbrojenia MON szuka firm, które dostarczą systemy szkolno- treningowe dla artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych kalibru 23 mm. Trafią one do dwóch ośrodków kształcących przeciwlotników – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

– Układy napędowe trenażera, zarówno ręczne, jak i elektryczne, mają kinematykę i dynamikę identyczną jak zestawy bojowe. To zapewnia operatorom możliwość pracy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Choć nowoczesne systemy szkoleniowe nie zastąpią bojowego strzelania, pomogą obsłudze dobrze się do niego przygotować – mówi Andrzej Banecki z firmy Arex, która na zlecenie wojska, w ramach pracy badawczo-rozwojowej finansowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opracowała wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej symulator morskiej wersji ZU-23, czyli ZU-23-2MR Wróbel II.

Wojsko czeka na zgłoszenia od producentów do 5 września. Do kolejnej fazy postępowania – złożenia ofert wstępnych zostaną zaproszone wybrane przedsiębiorstwa. Wojsko liczy, że sprzęt otrzyma w przyszłym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to kilka milionów złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1407252840
-nik- Jak maja celowac i strzelać, tak aby im siatka nie przeszkadzala a dala im lepsza mozliwosc do ochrony, wszystko sie da tylko trzeba chcec. Postaram sie wjecej pisac po Polsku, sorry za bledy.
89-B5-6E-3D
~scooby
1407252420
~nik - jak lubi. Może się uczy, może to jego "konik" . Miałem kiedyś na studiach kumpla , który ja sobie wypił to czytał na głos po hiszpańsku . znał obce 4 języki . i to perfekt. każdy ma jakaś zajawkę ...
39-FF-C3-6D
~nik
1406935140
Luke, ja Jaki sens pisania komentarzy po angielsku kiedy strona po polsku? Co do kamuflarza to zolnierze maja kamuflaz a sprzet znajduje sie na lace i jest pomalowany na zielono wiec nie wiem o co ci chodzi. Jak sie go przykryje dodatkowo to jak niby maja celowac i strzelac?
23-CD-C4-4F
~zu 23 2A14
1406926440
Do ja oj uwierz mi panie drogi ze w deszczu sie siedzialo I w mrozie na armacie taki chleb I nie bylo mowy o niesprzyjajacych warunkach kogo to obchodzi trza przestrzeni pilnowac I co z tego ze deszcz mruz czy akurat teraz upal
1E-79-42-82
~ja
1406840160
`luke-przetłumaczyłem twój komentarz w expresowym tempie: Ok mam pytanie, dlaczego ten sprzęt przeciwlotnicza narażone otwarty w powietrzu w zwykłym miejscu? Dla mnie coś takiego powinno być zakryte. W tym obrazie, jeśli śmigłowiec atak widzi broń AA to są łatwym celem nawet dla trutni. Wiem, że może to być szkolenie w toku, ale nadal będzie zamaskować go więc trudniej go dostrzec wroga! To prawda. Zestawy nie posiadają opancerzenia, są nie osłoniete i ich walory bojowe będą żadne przy niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, mróz itp)
40-F3-14-5E
~Luke
1406814480
Okay I have a question, why is this anti-aircraft equipment exposed open in the air in plain site? To me something like this should be covered up. In this picture if an attack helicopter sees the AA guns then they are easy targets even for drones. I know this might be training in progress but I still would camouflage it so it’s harder for enemy to spot it!
89-B5-6E-3D

Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kajmany na gąsienicach
Współzawodnictwo rozwija
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Groty z granatnikiem
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kraby w Bolesławcu
Powstaną kolejne strzelnice
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
16 sekund Liberatora
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent Duda jedzie do USA
Fordy, a nie Nissany
Most do współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Z menażką na wakacje
Wyzwania polskiej prezydencji
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Amerykanie odmładzają F-16
Informacja Prasowa
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Zbiegowie z innego świata
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Polskie porty bardziej otwarte
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Testament Polski Walczącej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent z wizytą w Drawsku
Weterani w pasiece
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO