moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Symulatory dla przeciwlotników

Armia chce kupić symulatory zestawów artyleryjskich ZU-23-2 oraz artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2. To będą pierwsze w polskim wojsku elektroniczne systemy do szkolenia obsług tych środków walki. Jeden trafi do marynarki wojennej, drugi do sił powietrznych. Firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku sprzętu mogą do 5 września zgłaszać się do Inspektoratu Uzbrojenia MON.


Choć armia ma armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 od ponad 40 lat (Zakłady Mechaniczne w Tarnowie produkują je od 1972 roku), nie dysponowała dotychczas symulatorami do szkolenia ich obsług.

Zestaw to dwie sprzężone, szybkostrzelne armaty (400 pocisków na minutę) kalibru 23 mm o zasięgu około 2,5 km. Żołnierze cenią ZU-23-2 za uniwersalność – mogą być używane nie tylko do walki z nisko lecącymi samolotami lub śmigłowcami, lecz także do zwalczania pojazdów opancerzonych.

Poza artyleryjskimi zestawami ZU-23-2 pododdziały przeciwlotnicze są wyposażone również w ich zmodernizowane wersje: ZUR-23-2S Jod, ZU-23-2MR Wróbel II (wersja okrętowa) i ZUR-23-2KG. To zestawy artyleryjsko-rakietowe, obsługująca je bowiem załoga poza armatami ma do dyspozycji wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych. W modelach Jod i Wróbel II są to wyrzutnie radzieckich Strzał, w modelu KG – polskich rakiet Grom.

W odniesieniu do innych systemów przeciwlotniczych – zarówno przenośnych (Grom i Strzała), jak i osadzonych na pojazdach, takich jak wyrzutnie Osa i Kub – armia dysponuje elektronicznymi systemami szkoleniowymi, jednak żołnierze mający obsługiwać ZU-23-2 uczą się od razu na sprzęcie bojowym. Niedługo ma się to zmienić. Inspektorat Uzbrojenia MON szuka firm, które dostarczą systemy szkolno- treningowe dla artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych kalibru 23 mm. Trafią one do dwóch ośrodków kształcących przeciwlotników – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

– Układy napędowe trenażera, zarówno ręczne, jak i elektryczne, mają kinematykę i dynamikę identyczną jak zestawy bojowe. To zapewnia operatorom możliwość pracy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Choć nowoczesne systemy szkoleniowe nie zastąpią bojowego strzelania, pomogą obsłudze dobrze się do niego przygotować – mówi Andrzej Banecki z firmy Arex, która na zlecenie wojska, w ramach pracy badawczo-rozwojowej finansowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opracowała wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej symulator morskiej wersji ZU-23, czyli ZU-23-2MR Wróbel II.

Wojsko czeka na zgłoszenia od producentów do 5 września. Do kolejnej fazy postępowania – złożenia ofert wstępnych zostaną zaproszone wybrane przedsiębiorstwa. Wojsko liczy, że sprzęt otrzyma w przyszłym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to kilka milionów złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1407252840
-nik- Jak maja celowac i strzelać, tak aby im siatka nie przeszkadzala a dala im lepsza mozliwosc do ochrony, wszystko sie da tylko trzeba chcec. Postaram sie wjecej pisac po Polsku, sorry za bledy.
89-B5-6E-3D
~scooby
1407252420
~nik - jak lubi. Może się uczy, może to jego "konik" . Miałem kiedyś na studiach kumpla , który ja sobie wypił to czytał na głos po hiszpańsku . znał obce 4 języki . i to perfekt. każdy ma jakaś zajawkę ...
39-FF-C3-6D
~nik
1406935140
Luke, ja Jaki sens pisania komentarzy po angielsku kiedy strona po polsku? Co do kamuflarza to zolnierze maja kamuflaz a sprzet znajduje sie na lace i jest pomalowany na zielono wiec nie wiem o co ci chodzi. Jak sie go przykryje dodatkowo to jak niby maja celowac i strzelac?
23-CD-C4-4F
~zu 23 2A14
1406926440
Do ja oj uwierz mi panie drogi ze w deszczu sie siedzialo I w mrozie na armacie taki chleb I nie bylo mowy o niesprzyjajacych warunkach kogo to obchodzi trza przestrzeni pilnowac I co z tego ze deszcz mruz czy akurat teraz upal
1E-79-42-82
~ja
1406840160
`luke-przetłumaczyłem twój komentarz w expresowym tempie: Ok mam pytanie, dlaczego ten sprzęt przeciwlotnicza narażone otwarty w powietrzu w zwykłym miejscu? Dla mnie coś takiego powinno być zakryte. W tym obrazie, jeśli śmigłowiec atak widzi broń AA to są łatwym celem nawet dla trutni. Wiem, że może to być szkolenie w toku, ale nadal będzie zamaskować go więc trudniej go dostrzec wroga! To prawda. Zestawy nie posiadają opancerzenia, są nie osłoniete i ich walory bojowe będą żadne przy niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, mróz itp)
40-F3-14-5E
~Luke
1406814480
Okay I have a question, why is this anti-aircraft equipment exposed open in the air in plain site? To me something like this should be covered up. In this picture if an attack helicopter sees the AA guns then they are easy targets even for drones. I know this might be training in progress but I still would camouflage it so it’s harder for enemy to spot it!
89-B5-6E-3D

Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Nowe zasady dla kobiet w armii
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Plan na WAM
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niebo pod osłoną
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Zawiszacy przywitali Borsuki
Sportowcy podsumowali 2025 rok
W krainie Świętego Mikołaja
Nowe zdolności sił zbrojnych
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Don’t Get Hacked
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Wojsko ma swojego satelitę!
Holenderska misja na polskim niebie
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Mundurowi z benefitami
Pancerniacy jadą na misję
Najdłuższa noc
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Borsuki jadą do wojska!
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Gdy ucichnie artyleria
Militarne Schengen
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Smak służby
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Nadchodzi era Borsuka
Szwedzi w pętli
Satelita MikroSAR nadaje
Przygotowani znaczy bezpieczni
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Polski „Wiking” dla Danii
Artylerzyści mają moc!
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Komplet medali wojskowych na ringu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Orka na kursie
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Wojskowa łączność w Kosmosie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Dzień wart stu lat
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Czas na polskie Borsuki
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pływacy i panczeniści w świetnej formie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO