moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W spadochronowym Pucharze Świata mamy mistrzów

Kapitan Monika Sadowy-Naumienia i sierżant Rafał Zgierski wygrali trzecie w tym sezonie zawody spadochronowe zaliczane do klasyfikacji o Puchar Świata. Polacy pokonali wszystkich w niemieckiej miejscowości Peiting. To pierwszy podwójny sukces biało-czerwonych w historii startów w zawodach o Puchar Świata.


Kapitan Monika Sadowy-Numienia pokonała 34 rywalki. Zawodniczka z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu w ośmiu skokach uzyskała rezultat 7 cm i o 1 cm wyprzedziła Francuzkę Deborah Ferrand oraz o 10 cm Szwajcarkę Ericę Franz. Szóste miejsce – z wynikiem 25 cm – zajęła druga z Polek Bogna Bielecka z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków. W Peiting startowały jeszcze dwie spadochroniarki Wawelu: Ewa Wesołowska i Irena Paczek-Krawczak. Pierwsza uplasowała się na 14. miejscu (z wynikiem 38 cm), a ta druga na 21. (48 cm).

Po pierwszej kolejce skoków na prowadzeniu były trzy zawodniczki, które jako jedyne wykonały bezbłędne skoki: Polka Bogna Bielecka, Austriaczka Karn Adelbrecht i Niemka Gerda-Maria Klostermann. Kpt. Monika Sadowy-Naumienia w pierwszym skoku przystawiła piętę 1 cm od celu i zajmowała czwartą lokatę. Po drugiej serii jednak objęła prowadzenie wraz z Rumunką Stelianą Popą (obie miały wynik 1 cm). Po trzeciej kolejce Polka została samodzielną liderką. W trzecim skoku uzyskała wynik 1 cm, a Rumunka 10 cm. W czwartej i piątej kolejce kpt. Monika Sadowy-Naumienia była bezbłędna i umocniła się na pierwszej pozycji. W szóstej serii Polka miała wynik 1 cm, w siódmej – 3 cm, a w ósmej – 1 cm. Lepiej od niej nie skakała żadna z rywalek, a wśród mężczyzn lepszy wynik uzyskał tylko jej były kolega klubowy z krakowskiego Wawelu sierż. Rafał Zgierski.

Zwycięzca w rywalizacji mężczyzn – sierż. Rafał Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej i WKS Wawel – wyprzedził 134 konkurentów. Triumfował z wynikiem 6 cm. Drugi był Włoch Fabrizio Mangia – był gorszy o 1 cm. Natomiast brązowy medal wywalczył Niemiec Stefan Wiesner, który przegrał z Polakiem o 2 cm. Niewiele brakowało, a na podium stanęłoby dwóch reprezentantów Wojska Polskiego. Po siedmiu skokach, przed ostatnią kolejką, na drugiej pozycji plasował się bowiem chor. Piotr Błażewicz z poznańskiego OSWRiS oraz WKS Skrzydło Poznań. Z 6 cm prowadził Zgierski, a tuż za nim – z gorszym wynikiem o 1 cm – byli Błażewicz i Włoch Mangia. Niestety, w ostatniej kolejce drugi z Polaków zaliczył drobną wpadkę – wylądował 7 cm od celu i ostatecznie z 14 cm został sklasyfikowany na 12. pozycji.

REKLAMA

Poza Zgierskim i Błażewiczem w Niemczech startowali również ich koledzy z WKS Wawel i WKS Skrzydło. Zajęli miejsca: 36. st. szer. Tomasz Rapita (28 cm), 44. kpt. Artur Gosiewski i st. szer. rez. Jan Mach (po 32 cm), 54. mł. chor. Maciej Lamentowicz (36 cm), 60. st. szer. Rafał Filus i Robert Krawczak (po 38 cm), 113. st. szer. Tomasz Matysek (78 cm), 114. st. kpr. Jakub Majchrzak (81 cm).

W klasyfikacji drużynowej w stawce 34 zespołów pierwszą lokatę wywalczyła reprezentacja Francji (z wynikiem 85 cm), przed pierwszą reprezentacją Włoch (91) i drugą reprezentacją Włoch (92). Siódme miejsce zajęła reprezentacja Wojska Polskiego w składzie: Zgierski, Błażewicz, Rapita, Lamentowicz, Filus, (1,22 m). Natomiast na ósmej pozycji sklasyfikowano reprezentację Polski kobiet (1,61 m), a na 22. drużynę „Kraków – Wawel” (2,61 m). Reprezentacja Polski kobiet wystąpiła w czteroosobowym składzie: Sadowy-Naumienia, Bielecka, Wesołowska i Paczek-Krawczak. Z konieczności organizatorzy musieli do naszej drużyny dołączyć piątego zawodnika. Był nim Jim Patterson z Kanady, który w rywalizacji mężczyzn zajął 74. lokatę z wynikiem 43 cm. Natomiast w zespole promującym Kraków i WKS Wawel startowali: Gosiewski, Mach, Krawczak, Matysek i Majchrzak.

W tegorocznej edycji Pucharu Świata spadochroniarze spotkają się jeszcze na trzech zawodach: 8-10 sierpnia w Belluno (Włochy),  5-7 września w Thalgau (Austria) i 24-26 października w Locarno (Szwajcaria).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Międzynarodowy trening w dobie pandemii
 
Dołącz do zawodowców
Polskie porty bardziej otwarte
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Rubiny w walce z epidemią
MBDA w walce o „Narew”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Odpowiedz na alarm
Trenuj jak Navy SEALs
Piekło „bazówki”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Sztandar na gruzach, wśród chmur
NATO walczy z koronawirusem
Partyzanci rozgromili ubeków
Na zakupy do sklepu AMW
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Woda z Odry zdatna do picia
Sukcesy sportowców w mundurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Pracowity tydzień flotylli
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Transport pod specjalnym nadzorem
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Poszukiwania Magneto
Opowiedz swoją historię
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Perkozy zastąpią Mi-2
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gotowi na „Defendera”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Tryumf pod Czarnobylem
Pilot F-16 oślepiony laserem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Armia medyków
Obradowała Rada Gabinetowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Trening przed misją
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Wojsko wesprze LPR
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO