moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W spadochronowym Pucharze Świata mamy mistrzów

Kapitan Monika Sadowy-Naumienia i sierżant Rafał Zgierski wygrali trzecie w tym sezonie zawody spadochronowe zaliczane do klasyfikacji o Puchar Świata. Polacy pokonali wszystkich w niemieckiej miejscowości Peiting. To pierwszy podwójny sukces biało-czerwonych w historii startów w zawodach o Puchar Świata.


Kapitan Monika Sadowy-Numienia pokonała 34 rywalki. Zawodniczka z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu w ośmiu skokach uzyskała rezultat 7 cm i o 1 cm wyprzedziła Francuzkę Deborah Ferrand oraz o 10 cm Szwajcarkę Ericę Franz. Szóste miejsce – z wynikiem 25 cm – zajęła druga z Polek Bogna Bielecka z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków. W Peiting startowały jeszcze dwie spadochroniarki Wawelu: Ewa Wesołowska i Irena Paczek-Krawczak. Pierwsza uplasowała się na 14. miejscu (z wynikiem 38 cm), a ta druga na 21. (48 cm).

Po pierwszej kolejce skoków na prowadzeniu były trzy zawodniczki, które jako jedyne wykonały bezbłędne skoki: Polka Bogna Bielecka, Austriaczka Karn Adelbrecht i Niemka Gerda-Maria Klostermann. Kpt. Monika Sadowy-Naumienia w pierwszym skoku przystawiła piętę 1 cm od celu i zajmowała czwartą lokatę. Po drugiej serii jednak objęła prowadzenie wraz z Rumunką Stelianą Popą (obie miały wynik 1 cm). Po trzeciej kolejce Polka została samodzielną liderką. W trzecim skoku uzyskała wynik 1 cm, a Rumunka 10 cm. W czwartej i piątej kolejce kpt. Monika Sadowy-Naumienia była bezbłędna i umocniła się na pierwszej pozycji. W szóstej serii Polka miała wynik 1 cm, w siódmej – 3 cm, a w ósmej – 1 cm. Lepiej od niej nie skakała żadna z rywalek, a wśród mężczyzn lepszy wynik uzyskał tylko jej były kolega klubowy z krakowskiego Wawelu sierż. Rafał Zgierski.

Zwycięzca w rywalizacji mężczyzn – sierż. Rafał Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej i WKS Wawel – wyprzedził 134 konkurentów. Triumfował z wynikiem 6 cm. Drugi był Włoch Fabrizio Mangia – był gorszy o 1 cm. Natomiast brązowy medal wywalczył Niemiec Stefan Wiesner, który przegrał z Polakiem o 2 cm. Niewiele brakowało, a na podium stanęłoby dwóch reprezentantów Wojska Polskiego. Po siedmiu skokach, przed ostatnią kolejką, na drugiej pozycji plasował się bowiem chor. Piotr Błażewicz z poznańskiego OSWRiS oraz WKS Skrzydło Poznań. Z 6 cm prowadził Zgierski, a tuż za nim – z gorszym wynikiem o 1 cm – byli Błażewicz i Włoch Mangia. Niestety, w ostatniej kolejce drugi z Polaków zaliczył drobną wpadkę – wylądował 7 cm od celu i ostatecznie z 14 cm został sklasyfikowany na 12. pozycji.

Poza Zgierskim i Błażewiczem w Niemczech startowali również ich koledzy z WKS Wawel i WKS Skrzydło. Zajęli miejsca: 36. st. szer. Tomasz Rapita (28 cm), 44. kpt. Artur Gosiewski i st. szer. rez. Jan Mach (po 32 cm), 54. mł. chor. Maciej Lamentowicz (36 cm), 60. st. szer. Rafał Filus i Robert Krawczak (po 38 cm), 113. st. szer. Tomasz Matysek (78 cm), 114. st. kpr. Jakub Majchrzak (81 cm).

W klasyfikacji drużynowej w stawce 34 zespołów pierwszą lokatę wywalczyła reprezentacja Francji (z wynikiem 85 cm), przed pierwszą reprezentacją Włoch (91) i drugą reprezentacją Włoch (92). Siódme miejsce zajęła reprezentacja Wojska Polskiego w składzie: Zgierski, Błażewicz, Rapita, Lamentowicz, Filus, (1,22 m). Natomiast na ósmej pozycji sklasyfikowano reprezentację Polski kobiet (1,61 m), a na 22. drużynę „Kraków – Wawel” (2,61 m). Reprezentacja Polski kobiet wystąpiła w czteroosobowym składzie: Sadowy-Naumienia, Bielecka, Wesołowska i Paczek-Krawczak. Z konieczności organizatorzy musieli do naszej drużyny dołączyć piątego zawodnika. Był nim Jim Patterson z Kanady, który w rywalizacji mężczyzn zajął 74. lokatę z wynikiem 43 cm. Natomiast w zespole promującym Kraków i WKS Wawel startowali: Gosiewski, Mach, Krawczak, Matysek i Majchrzak.

W tegorocznej edycji Pucharu Świata spadochroniarze spotkają się jeszcze na trzech zawodach: 8-10 sierpnia w Belluno (Włochy),  5-7 września w Thalgau (Austria) i 24-26 października w Locarno (Szwajcaria).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


W Indiach mieli swój drugi dom
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Oko na Europę
Wojsko wraca do Łomży
Pamięć o tragedii
Z maratonu programowania do wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy nurkowie na Islandii
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
GROM Challenge
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Górale” zdobywają miasto
Polscy weterani i książę Harry
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Samochód do desantowania
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Selekcja w pigułce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Modernizacja Sokołów
Thin Blue Line
Śląskie sceny z życia
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Nowa misja i nowy sprzęt
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Walka i dyplomacja
Dead to the World
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jedna misja, jeden zespół
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Stalin czekał i kalkulował
Sprawdzają Brutusa
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja starów 266
A Torn Subcontinent
Pylon dla śmigłowca Black Hawk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO