moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studia o wojsku

Kartografia wojenna, prawo konfliktów zbrojnych czy architektura militarna – tego wszystkiego będą uczyć się studenci, którzy wybiorą wojskoznawstwo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Nowy kierunek uczelnia otwiera w przyszłym roku. Będzie skierowany do absolwentów klas mundurowych i cywilów, którzy zamierzają szukać pracy np. w służbach mundurowych czy wojskowych instytucjach kultury.– Kwestie związane z wojskowością są bardzo popularne wśród studentów, zwłaszcza wydziału historii. 80–90 procent z nich jako specjalizację wybiera właśnie historię wojskowości – mówi prof. Wiesław Bolesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Profesor jest wykładowcą Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM i będzie koordynował działalność nowego kierunku – wojskoznawstwa.

Uczelnia uruchamia go m.in. z myślą o absolwentach klas mundurowych szkół średnich. – W ponadgimnazjalnych klasach mundurowych uczy się 20 tysięcy osób. W naszym regionie niemal w każdym mieście jest szkoła z klasą wojskową, choć nie każdy uczeń chce zostać żołnierzem. Z kolei w organizacjach paramilitarnych w Polsce działa ponad pół tysiąca osób. Warto podtrzymywać te zainteresowania młodzieży – dodaje profesor Łach.

Czego będą się uczyć wojskoznawcy? W programie studiów znajdą się m.in. przedmioty związane z historią wojskowości Polski, geografia, kartografia wojenna, geopolityka, współczesne konflikty zbrojne, prawo konfliktów zbrojnych oraz antropologiczne i etyczne zagadnienia wojny. Studenci będą mogli wybrać osiem spośród 16 przedmiotów dodatkowych, np. dzieje armii niemieckich, rosyjskich i państw skandynawskich. Poznają także zagadnienia związane z architekturą militarną, terroryzmem, funkcjonowaniem policji, straży granicznej i służb specjalnych.

Studentów do nowego kierunku może zachęcać także specyficzny rynek pracy na Warmii i Mazurach. W regionie znajduje się wiele muzeów, zamków, fortyfikacji, stąd duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę do pracy w nich. – Wiedza z zakresu wojskowości może przydać się także kandydatom do służby w wojsku lub straży granicznej, których na Warmii i Mazurach jest sporo – dodają wykładowcy.

Uczelnia nawiązuje współpracę z wojskiem. – Już zadeklarowała ją 16 Dywizja Zmechanizowana i Wojewódzki Sztab Wojskowy z Olsztyna. Mam więc nadzieję, że nasi studenci będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych w jednostkach wojskowych – mówi prof. Łach.

Uczelnia w Olsztynie będzie już drugą w kraju, na której można studiować wojskoznawstwo. Od 2011 roku taki kierunek istnieje także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Od samego początku ten kierunek cieszy się wielką popularnością – przyznaje dr hab. prof. UMK Waldemar Rezmer z Zakładu Historii Wojskowej. – Limit miejsc wypełniany jest już w pierwszym terminie rekrutacji, czyli w lipcu każdego roku. Na początku zamierzaliśmy przyjmować co roku 60 osób, ale ze względu na ogromne zainteresowanie władze UMK podnosiły limit do 90 osób.

Podczas nauki studenci poznają rodzaje i budowę broni, sztukę wojenną od starożytności po współczesność, podstawy prawne funkcjonowania polskich sił zbrojnych, geografię wojenną i bezpieczeństwo narodowe Polski po II wojnie światowej. Mają także wykłady dotyczące udziału polskiego wojska w interwencjach, misjach i kryzysach XX wieku. Zajęcia praktyczne odbywają m.in. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

W tym roku toruńską uczelnię opuszczą pierwsi absolwenci wojskoznawstwa. Będą oni mogli kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra na tym kierunku. Uczelnia proponuje dwie specjalności: medioznawstwo wojska i służb mundurowych oraz ochronę informacji.

MKS

autor zdjęć: arch. UWM

dodaj komentarz

komentarze


Wywiad AK w służbie aliantów
Tu się zadań nie wybiera
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Zdążyć przed deszczem
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Ich zadanie – zdobyć informację
Jihadist Mill
Medale dla uczestników walk w Karbali
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Święto specjalsów
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Jelcze dla Wisły
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Szef NATO w Warszawie
F-16 wracają do Polski
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nowy batalion podhalańczyków
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
„Baltic Protector”
Targi Air Fair 2019
Follow Me
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
15 lat JFTC
Region Without a Key
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Uchylone wrota piekieł
Kampania wyborcza poza armią
Fabryka dżihadystów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Modernizacja floty powietrznej
Czarna taktyka Agatu
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Dołącz do zawodowców
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Żołnierze pomagają powodzianom
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Nano-drony dla specjalsów
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Pomóżmy bliskim żołnierza
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Modernizacja bombowców
Zmiany w przepisach mundurowych
Kierunek: Afganistan
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Sprawdzian dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO