moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studia o wojsku

Kartografia wojenna, prawo konfliktów zbrojnych czy architektura militarna – tego wszystkiego będą uczyć się studenci, którzy wybiorą wojskoznawstwo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Nowy kierunek uczelnia otwiera w przyszłym roku. Będzie skierowany do absolwentów klas mundurowych i cywilów, którzy zamierzają szukać pracy np. w służbach mundurowych czy wojskowych instytucjach kultury.– Kwestie związane z wojskowością są bardzo popularne wśród studentów, zwłaszcza wydziału historii. 80–90 procent z nich jako specjalizację wybiera właśnie historię wojskowości – mówi prof. Wiesław Bolesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Profesor jest wykładowcą Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM i będzie koordynował działalność nowego kierunku – wojskoznawstwa.

Uczelnia uruchamia go m.in. z myślą o absolwentach klas mundurowych szkół średnich. – W ponadgimnazjalnych klasach mundurowych uczy się 20 tysięcy osób. W naszym regionie niemal w każdym mieście jest szkoła z klasą wojskową, choć nie każdy uczeń chce zostać żołnierzem. Z kolei w organizacjach paramilitarnych w Polsce działa ponad pół tysiąca osób. Warto podtrzymywać te zainteresowania młodzieży – dodaje profesor Łach.

Czego będą się uczyć wojskoznawcy? W programie studiów znajdą się m.in. przedmioty związane z historią wojskowości Polski, geografia, kartografia wojenna, geopolityka, współczesne konflikty zbrojne, prawo konfliktów zbrojnych oraz antropologiczne i etyczne zagadnienia wojny. Studenci będą mogli wybrać osiem spośród 16 przedmiotów dodatkowych, np. dzieje armii niemieckich, rosyjskich i państw skandynawskich. Poznają także zagadnienia związane z architekturą militarną, terroryzmem, funkcjonowaniem policji, straży granicznej i służb specjalnych.

Studentów do nowego kierunku może zachęcać także specyficzny rynek pracy na Warmii i Mazurach. W regionie znajduje się wiele muzeów, zamków, fortyfikacji, stąd duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę do pracy w nich. – Wiedza z zakresu wojskowości może przydać się także kandydatom do służby w wojsku lub straży granicznej, których na Warmii i Mazurach jest sporo – dodają wykładowcy.

Uczelnia nawiązuje współpracę z wojskiem. – Już zadeklarowała ją 16 Dywizja Zmechanizowana i Wojewódzki Sztab Wojskowy z Olsztyna. Mam więc nadzieję, że nasi studenci będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych w jednostkach wojskowych – mówi prof. Łach.

Uczelnia w Olsztynie będzie już drugą w kraju, na której można studiować wojskoznawstwo. Od 2011 roku taki kierunek istnieje także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Od samego początku ten kierunek cieszy się wielką popularnością – przyznaje dr hab. prof. UMK Waldemar Rezmer z Zakładu Historii Wojskowej. – Limit miejsc wypełniany jest już w pierwszym terminie rekrutacji, czyli w lipcu każdego roku. Na początku zamierzaliśmy przyjmować co roku 60 osób, ale ze względu na ogromne zainteresowanie władze UMK podnosiły limit do 90 osób.

Podczas nauki studenci poznają rodzaje i budowę broni, sztukę wojenną od starożytności po współczesność, podstawy prawne funkcjonowania polskich sił zbrojnych, geografię wojenną i bezpieczeństwo narodowe Polski po II wojnie światowej. Mają także wykłady dotyczące udziału polskiego wojska w interwencjach, misjach i kryzysach XX wieku. Zajęcia praktyczne odbywają m.in. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

W tym roku toruńską uczelnię opuszczą pierwsi absolwenci wojskoznawstwa. Będą oni mogli kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra na tym kierunku. Uczelnia proponuje dwie specjalności: medioznawstwo wojska i służb mundurowych oraz ochronę informacji.

MKS

autor zdjęć: arch. UWM

dodaj komentarz

komentarze


Deputowani z USA murem za NATO
WOT na szklanym ekranie
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Diabły po Żelaznych Koniach
Cel – bezpieczna Europa
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Panie bez taryfy ulgowej
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Pokonać strach przed ogniem
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Podchorążowie na zimowym survivalu
Neptuny wchodzą do służby
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Harcerz zwany Flo
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Podwójne zamrożenie
Obrady NATO w Brukseli
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Interoperacyjność Jaśmina
Breakdown? Do not panic
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
W Brukseli o bezpieczeństwie
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
19 medali żołnierzy
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Polowanie na zbrodniarzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Macedonia Północna w drodze do NATO
O honor Polski walczącej
Więcej Polski w Eurokorpusie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Peaceful Pretexts of Putin
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
The holy mission
Na wyciągnięcie ręki
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO