moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Załoga ORP „Iskra” zdobyła na regatach pierwsze trofeum

Puchar za najbardziej spektakularne wejście do portu otrzymała załoga należącego do Marynarki Wojennej żaglowca ORP „Iskra” po pierwszym etapie prestiżowych regat The Tall Ships’ Races. Dziś załoga opuściła port we Fredrikstad i zmierza do Stavanger.


ORP „Iskra” to żaglowiec szkolny. Obecnie na jego pokładzie praktykę odbywa 17 podchorążych z pierwszego i dwóch z piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Towarzyszy im dwóch studentów wojskowych z Bułgarii. Udział w regatach The Tall Ships Races był dla nich najważniejszą częścią szkolenia.

Okręt wyruszył na trasę z holenderskiego portu Harlingen w ubiegłą niedzielę. – Mieliśmy około doby na dopłynięcie do linii startu pierwszego etapu – wyjaśnia kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki. – Początkowo wiatr był słaby. Czas mijał, a żaglowce, jakby stały w miejscu – opowiada. Morze Północne, jak mówi, bardzo szybko jednak pokazało swoją kapryśną naturę. Wiatr się wzmógł, ale problemem okazał się jego kierunek. Tak, czy inaczej żaglowce ruszyły. – Kolejne dni rejsu były uciążliwe zwłaszcza dla załogi szkolnej, która w tym czasie oprócz zajęć teoretycznych, pełnienia wacht, musiała zaliczyć sprawdzian ze znajomości ożaglowania i olinowania, które znajduje się na okręcie – tłumaczy kmdr ppor. Jankowski.

Ostatecznie z powodu niezbyt sprzyjających wiatrów, organizatorzy regat zdecydowali o skróceniu pierwszego etapu. W norweskim porcie Fredrikstad żaglowce zaczęły meldować się 11 lipca, czyli dzień przed pierwotnie planowanym terminem. I tutaj żaglowiec Marynarki Wojennej mocno zaakcentował swój udział w regatach. Załoga otrzymała puchar „Most spectacular arrival”, czyli za najbardziej efektowne przybycie do portu.

- Zdecydowaliśmy się wejść do Fredrikstad inną drogą niż pozostałe żaglowce, które korzystały z pomocy holowników. My poszliśmy o własnych siłach, pod prąd. Przepłynęliśmy przez miasto, a z holownika skorzystaliśmy dopiero pod sam koniec – wspomina kmdr ppor. Jankowski. – Spotkało się to z ciepłym przyjęciem mieszkańców, a zdjęcie ORP „Iskra” znalazło się nawet na pierwszej stronie miejscowej gazety – podkreśla.

Według niepotwierdzonych jeszcze wyników ORP „Iskra” w swojej klasie na 20 żaglowców zajęła miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki. W klasyfikacji ogólnej znalazła się w trzeciej dziesiątce. – Ale oficjalnie nikt tych wyników jeszcze nie podał – zastrzega kmdr ppor. Jankowski.

Jednostki, które biorą udział w regatach są dzielone na cztery kategorie. Decyduje o tym ich wielkość. – O końcowym wyniku zarówno poszczególnych etapów, jak i całych regat decyduje nie tylko kolejność przybycia do mety, ale też szereg innych czynników, między innymi wiek żaglowca, status załogi, wielkość ożaglowania – wylicza kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej. – Te przeliczniki niestety są dla naszego żaglowca niekorzystne – dodaje. Przykład? Załoga szkolna traktowana jest przez organizatorów jak profesjonalna.

Port we Fredrikstad ORP „Iskra” opuściła dziś przed południem. Teraz bierze udział w „etapie przyjaźni” nie wliczanym do klasyfikacji regat. Podczas niego żaglowce zazwyczaj wymieniają się załogami. Jak jednak przyznaje kmdr ppor. Jankowski, polska jednostka podczas tego etapu pozostanie trochę na uboczu. – Mamy zamiar zawinąć do portu w Stavanger, gdzie zostaniemy przez dwa dni. 24 lipca powinniśmy dotrzeć do Bergen – zapowiada. Tam ORP „Iskra” ostatecznie odłączy się od uczestników regat i obierze kurs na Gdynię.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Valery Vasilevskiy, Adam Nurkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Cenni pracownicy w mundurach
 
Nauka latania
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
O Patriotach na WAT
Obronny „Brave Band”
F-35 – polska Harpia
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Double Eagle po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Iran uderza w USA
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Sowieci w lodowej pułapce
Żyj zdrowiej
Nowy wiceminister w MON
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Noc deportacji
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Umowa na Harpie podpisana!
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Krwawe walki o Monte Cassino
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Klasy wojskowe po nowemu
Czerwoni w odwrocie
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Chciałem walczyć z Niemcami
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Zagłada Parośli
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO