moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Załoga ORP „Iskra” zdobyła na regatach pierwsze trofeum

Puchar za najbardziej spektakularne wejście do portu otrzymała załoga należącego do Marynarki Wojennej żaglowca ORP „Iskra” po pierwszym etapie prestiżowych regat The Tall Ships’ Races. Dziś załoga opuściła port we Fredrikstad i zmierza do Stavanger.


ORP „Iskra” to żaglowiec szkolny. Obecnie na jego pokładzie praktykę odbywa 17 podchorążych z pierwszego i dwóch z piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Towarzyszy im dwóch studentów wojskowych z Bułgarii. Udział w regatach The Tall Ships Races był dla nich najważniejszą częścią szkolenia.

Okręt wyruszył na trasę z holenderskiego portu Harlingen w ubiegłą niedzielę. – Mieliśmy około doby na dopłynięcie do linii startu pierwszego etapu – wyjaśnia kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki. – Początkowo wiatr był słaby. Czas mijał, a żaglowce, jakby stały w miejscu – opowiada. Morze Północne, jak mówi, bardzo szybko jednak pokazało swoją kapryśną naturę. Wiatr się wzmógł, ale problemem okazał się jego kierunek. Tak, czy inaczej żaglowce ruszyły. – Kolejne dni rejsu były uciążliwe zwłaszcza dla załogi szkolnej, która w tym czasie oprócz zajęć teoretycznych, pełnienia wacht, musiała zaliczyć sprawdzian ze znajomości ożaglowania i olinowania, które znajduje się na okręcie – tłumaczy kmdr ppor. Jankowski.

Ostatecznie z powodu niezbyt sprzyjających wiatrów, organizatorzy regat zdecydowali o skróceniu pierwszego etapu. W norweskim porcie Fredrikstad żaglowce zaczęły meldować się 11 lipca, czyli dzień przed pierwotnie planowanym terminem. I tutaj żaglowiec Marynarki Wojennej mocno zaakcentował swój udział w regatach. Załoga otrzymała puchar „Most spectacular arrival”, czyli za najbardziej efektowne przybycie do portu.

- Zdecydowaliśmy się wejść do Fredrikstad inną drogą niż pozostałe żaglowce, które korzystały z pomocy holowników. My poszliśmy o własnych siłach, pod prąd. Przepłynęliśmy przez miasto, a z holownika skorzystaliśmy dopiero pod sam koniec – wspomina kmdr ppor. Jankowski. – Spotkało się to z ciepłym przyjęciem mieszkańców, a zdjęcie ORP „Iskra” znalazło się nawet na pierwszej stronie miejscowej gazety – podkreśla.

Według niepotwierdzonych jeszcze wyników ORP „Iskra” w swojej klasie na 20 żaglowców zajęła miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki. W klasyfikacji ogólnej znalazła się w trzeciej dziesiątce. – Ale oficjalnie nikt tych wyników jeszcze nie podał – zastrzega kmdr ppor. Jankowski.

Jednostki, które biorą udział w regatach są dzielone na cztery kategorie. Decyduje o tym ich wielkość. – O końcowym wyniku zarówno poszczególnych etapów, jak i całych regat decyduje nie tylko kolejność przybycia do mety, ale też szereg innych czynników, między innymi wiek żaglowca, status załogi, wielkość ożaglowania – wylicza kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej. – Te przeliczniki niestety są dla naszego żaglowca niekorzystne – dodaje. Przykład? Załoga szkolna traktowana jest przez organizatorów jak profesjonalna.

Port we Fredrikstad ORP „Iskra” opuściła dziś przed południem. Teraz bierze udział w „etapie przyjaźni” nie wliczanym do klasyfikacji regat. Podczas niego żaglowce zazwyczaj wymieniają się załogami. Jak jednak przyznaje kmdr ppor. Jankowski, polska jednostka podczas tego etapu pozostanie trochę na uboczu. – Mamy zamiar zawinąć do portu w Stavanger, gdzie zostaniemy przez dwa dni. 24 lipca powinniśmy dotrzeć do Bergen – zapowiada. Tam ORP „Iskra” ostatecznie odłączy się od uczestników regat i obierze kurs na Gdynię.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Valery Vasilevskiy, Adam Nurkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


A Torn Subcontinent
 
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Historia Liberatora wyjaśniona
Irańskie szachy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rok Żelaznej Dywizji
Przetrwać do świtu
Defendery 2019 – część 3
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Robot” w akcji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wrzesień ’39 na południu Polski
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polskie firmy na targach w Londynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Oko na Europę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Chorwacki test polskich kadetów
Walka i dyplomacja
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zapal światło dla ofiar Katynia
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 4
Śląskie sceny z życia
Cienka niebieska linia
Umarły dla świata
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Klasy wojskowe po nowemu
Warszawa – miasto nieujarzmione
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Kosmiczny gość
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowa misja i nowy sprzęt
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Iranian Chess Game
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polska nie pozostanie osamotniona
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO