moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe hełmy dla spadochroniarzy

Żołnierze jednostek aeromobilnych i powietrznodesantowych dostaną nowe hełmy bojowe przystosowane do wykonywania skoków spadochronowych. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał dziś z firmą Maskpol S.A. umowę na dostawę ponad pięciu tysięcy hełmów. Wartość kontraktu – pięć milionów złotych.

Żołnierze z jednostek aeromobilnych i powietrznodesantowych, czyli z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej, mają już najnowsze wzory umundurowania i nowoczesną broń osobistą, jednak najtrudniejszą część swojej pracy – czyli skoki spadochronowe – muszą wykonywać w pamiętających jeszcze lata sześćdziesiąte tzw. „orzeszkach”, czyli hełmach skoczków wzór 1963. Jest to jedyny hełm bojowy, który ma stosowne certyfikaty na wykonywanie w nim skoków. Wkrótce to się jednak zmieni.

Dziś Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł z firmą Maskpol S.A. umowę, na mocy której żołnierze otrzymają nowy typ hełmów bojowych przystosowanych do wykonywania w nich skoków spadochronowych. – Wartość umowy wynosi około 5,1 miliona złotych brutto. Zamówienie obejmuje dostawę w 2014 roku 5175 sztuk hełmów oraz licencję na korzystanie z dokumentacji technicznej, którą wykonawca dostarczy wraz z materiałami szkoleniowymi – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Kupione hełmy mają ważyć nie więcej niż 1800 gramów (w największym rozmiarze), być odporne na przebicie 9 mm pociskiem FMJ parabellum (o prędkości uderzenia 410 m/s) oraz pociskami 7,62 mm (o prędkości uderzenia 710 m/s). Ponadto czerep musi być odporny na uderzenie o betonowe podłoże po upadku z wysokości dwóch metrów.

Do jednostek hełmy powinny trafić pod koniec roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marcin Gil, MASKPOL SA

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1405512600
~ja - a rurki z obwieszonym kroczem to wziąłbyś na wojnę ? Głowę ma chronić i wyglądać.
39-FF-C3-6D
~scooby
1405505640
~nik- lina i zrobisz desant na dach. ilość żołnierzy -CH-47 Chinook . p.s. Polecam film : o jeden most za daleko oraz dedykuję piosnkę - https://www.youtube.com/watch?v=hb14oGVIICY
39-FF-C3-6D
~nik
1405464720
Scooby problem w tym ze smiglowcem nie wszędzie i nie zawsze wyladujesz nie mowiac już o elemencie zaskoczenia i ilości zolnierzy których można desantowac, o tym już nie pomyslales....
16-5D-A3-C4
~nik
1405464540
Grzegorz wracaj do gimnazjum
16-5D-A3-C4
~ja
1405464060
Jakieś takie te "kaski" nowe są wsiowe. Nic z nowoczesności w ich wyglądzie nie ma.
53-1C-89-11
~gość
1405436820
Cytat : "oraz pociskami 7,62 mm (o prędkości uderzenia 710 m/s)". Odstąpiono od tego warunku w SIWZ i WZTT więc skąd ponownie ta cecha w powyższej informacji? Ciekaw jestem na podstawie jakiej normy IU chciałby uzyskać taką wartość? W polskiej normie PN-V-87001 nie ma kuloodporności na pociski 7,62 x 39mm wz.43 (amunicja pośrednia) wystrzelone z broni długiej. Znów mamy chciejstwo nie poparte warunkami normowymi. Dobrze byłoby gdyby IU wskazał taki model hełmu ogólnowojskowy spełniający taki warunek. Obawiam się, że takiego modelu nie znajdzie na dzień dzisiejszy. Owszem jeden jest MK-1 AK, ale dopiero w powijakach i nie będzie on kosztował około 1 tys.zł, ale co najmniej 4x więcej.
9A-37-D9-B4
~scooby
1405433880
Zastąpić wojska spadochronowe jako formację przestarzałą aeromobilnymi. Od czasów Market Garden wynaleziono śmigłowiec. Jaka daje przewagę ? A no jak nie idzie to można chłopaków wziąć z powrotem.
39-FF-C3-6D

Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Adaptacja i realizm
Roboty saperskie bez tajemnic
Syndrom Karbali
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
SAFE dla Tarczy Wschód
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-estońska współpraca
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Tu nie ma miejsca na błędy
Czerwieńsze będą…
Tatuaże pod mundurem
Symbol skupiający wiele znaczeń
Początek wielkiej historii
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Marsz prawdę ci powie
Generał z cienia
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
SAFE – czas kontraktów
Kraków zaprosił weteranów
Drony z SAFE
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Bez zmian w emeryturach
Ślady, których nie widać
Przed misją w Rumunii
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wypadek w PKW UNIFIL
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Równanie z „Iksem”
Od cyberkursu po mundurówkę
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Specjalsi: mała, wielka siła
SAFE dla marynarki
Ochrona lasu dla obronności
Blizny, których nie widzimy
Wsparcie ma znaczenie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Sprawdzian na Bornholmie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Bez patosu o misjach
Leopardy 2PL na podium
Groźny incydent w Libanie
Polsko-kanadyjska współpraca
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
NATO i USA o Iranie
Pierwsze umowy z SAFE
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
„Burza” na horyzoncie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Odbić farmę z rąk przeciwnika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO