moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afganistan ogłosił wyniki wyborów

Ashraf Ghani, były minister finansów w rządzie Afganistanu, wygrał wybory prezydenckie w tym kraju – podała Niezależna Komisja Wyborcza. Zastrzegła jednak, że są to na razie wstępne wyniki. Rywal Ghaniego, były szef MSZ Abdullah Abdullah, już ogłosił, że ich nie uznaje.


Wybory w Afganistanie przebiegały pod znakiem rozlewu krwi i zaogniającego się sporu między kandydatami. Tylko jednego dnia podczas głosowania w drugiej turze na skutek zamachów i walk zginęło przeszło sto osób. 60 zabitych to talibowie, którzy usiłowali storpedować głosowanie.

W tym roku ze stanowiska ustępuje rządzący krajem od 12 lat Hamid Karzaj. Konstytucja zabrania mu ubiegania się o kolejną kadencję. Najpoważniejszymi kandydatami do prezydenckiego fotela od początku byli popierany przez Karzaja dawny minister finansów Ashraf Ghani oraz były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abdullah Abdullah. I to właśnie ten drugi wygrał pierwszą turę głosowania. Nie osiągnął jednak wystarczającej liczby głosów, dlatego konieczna okazała się dogrywka.

Drugą turę wyborów przeprowadzono w połowie czerwca. 2 lipca miały zostać ogłoszone wyniki. Niezależna Komisja Wyborcza zdecydowała się jednak przesunąć ten termin. A wszystko za sprawą oskarżeń o fałszerstwa, które wysuwał Abdullah. Jego sztab przedstawił między innymi nagranie rozmowy telefonicznej między dwoma mężczyznami. Mieli dyskutować o wymianie członków komisji wyborczych i dokładaniu kart do głosowania. – Trzeba to zbadać – tłumaczyli przedstawiciele komisji wyborczej.

W poniedziałek wieczorem wreszcie podano wyniki. Według nich 56,44 procent spośród ośmiu milionów głosujących zdecydowało się poprzeć Ghaniego. Abdullah uzbierał zaledwie 43,56 procent głosów. Niedługo potem zapowiedział, że nie uzna swojej porażki. – Nie akceptujemy ogłoszonych dzisiaj wyników i uważamy, że jest to zamach przeciwko woli głosujących – powiedział jego rzecznik Mujib Rahman Rahimi.

Tymczasem sytuacja w Afganistanie coraz bardziej niepokoi Stany Zjednoczone. – Zależy nam na tym, by podkreślić, że wyniki te nie są ani ostateczne, ani decydujące. Nie można też przewidzieć końcowego wyniku, który może się zmienić w zależności od konkluzji afgańskich organów wyborczych – podkreśla Jen Psaki, rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Wezwała też kandydatów do „wstrzymania się od wszelkich działań czy prowokacyjnych wypowiedzi” i zaapelowała, by nie ogłaszali przedwcześnie zwycięstwa.

Sekretarz Stanu John Kerry przyznał z kolei, że wszelkie akty przemocy mogą się okazać dla Afganistanu bardzo kosztowne i wpłynąć na udzielaną temu krajowi międzynarodową pomoc w zakresie finansów i bezpieczeństwa.

Do końca tego roku międzynarodowe siły zakończą misję wojskową w Afganistanie. Władze tego kraju przejmą pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Mogą liczyć na misję doradczą. Weźmie w niej udział także Polska. – Wiemy, jakiej wielkości ma być kontyngent, na jakie stanowiska będziemy wysyłać ludzi. Trzeba pamiętać, że to ma być misja doradcza, która na poziomie ministerstw ma doradzać i szkolić. Rozmawiamy o liczebności nie więcej niż 120 żołnierzy i pracowników. To się wkomponowuje w plany na poziomie NATO – podkreśla w opublikowanej dziś rozmowie z PAP gen. broni Marek Tomaszycki.

Źródła: PAP, Reuters, bbc.com, cnn.com, en.ria.ru, wyborcza.pl

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny dzień walki z koronawirusem
 
Jakie zmiany w mundurówce?
Meta podsumowała komandoskie biegi
Pustynna burza wokół Husajna
Trudny rok na misjach
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
IBCS dla Polski
Krok po kroku do cyberwojska
Kolebka biathlonu w rozbudowie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Symulator Orlika w Dęblinie
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nurkowie w głębinach
Jest Warszawa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Otworzyli bramy Auschwitz
Na straży niebieskiej linii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Na rozgrzewkę – zapasy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kutno w sieci LogHubs
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Hartowanie spadochroniarzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Dama odeszła do historii
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
WBH upublicznia swoje archiwa
Laserowa artyleria US Army
Kuźnie oficerskich kadr
155 mm dla US Army
„Tarzan” wróci do domu
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Armia Fight Night znów w akcji
Wojsko walczy z COVID-19
Komandosi znad Garigliano
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Najlepsi wśród „górali”
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Powstali przeciw carskiej potędze
Ukraiński kurs na Zachód
Saperzy zimą otworzą ogień
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Trudny egzamin przed misją
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Taktyka w Górach Izerskich
Kwalifikacja odbędzie się …

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO