moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Iskra” na trasie regat

Blisko 80 żaglowców i jachtów podzielonych na cztery kategorie wystartowało w prestiżowych regatach The Tall Ships’ Races. Wśród nich jest okręt marynarki wojennej ORP „Iskra”. Załoga i podchorążowie odbywający na jego pokładzie praktykę właśnie zmagają się z rywalami i morzem na trasie z Harlingen do Fredrikstad.


W przeszło miesięcznym rejsie nawigacyjno-szkoleniowym bierze udział kilkunastu studentów wojskowych pierwszego roku Akademii Marynarki Wojennej. Towarzyszy im kilku kolegów z piątego roku, którzy właśnie zaliczają praktykę oficerską. Właśnie rozpoczęli oni najtrudniejszy etap wyprawy. Aż do soboty będą rywalizować z kilkudziesięcioma żaglowcami i jachtami, które wyruszyły na trasę regat The Tall Ships’ Races. Pierwszy etap prowadzi z holenderskiego miasteczka Harlingen do portu Fredrikstad w Norwegii. Po nim ORP „Iskra” zakończy udział w wyścigu. – Dla nas to przede wszystkim doskonała okazja do szkolenia przyszłych oficerów – podkreśla kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

ORP „Iskra” wyruszyła z Gdyni pod koniec czerwca. 3 lipca w południe osiągnęła pierwszy port – Harlingen w Holandii. Do tego czasu żaglowiec pokonał dystans blisko 900 mil morskich. – Miasto przyjęło nas z wielkim zainteresowaniem – przyznaje kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.


Kilkudniowy pobyt w holenderskim porcie okazał się dla podchorążych bardzo intensywny. Wzięli między innymi udział w turnieju piłkarskim, który ostatecznie wygrali. Najważniejszym punktem pobytu była jednak parada załóg żaglowców. Za udział w niej studenci zostali uhonorowani pamiątkowym krestem „Best Crew in the Parade Class A”. W niedzielę opuścili holenderski port. – Przed nami ciężkie dni na Morzu Północnym, lecz podchorążowie wykazują ogromny zapał. Nie zniechęcają ich nawet częste alarmy do żagli i jednoczesne pełnienie wacht morskich – zaznacza kmdr ppor. Jankowski.

The Tall Ships’ Races to jedne z najbardziej znanych regat na świecie. Ich historia sięga 1938 roku, kiedy to z inicjatywy kpt. Arnolda Schumburga w Sztokholmie został zorganizowany zlot 20 żaglowców. Do pomysłu organizowania tego typu spotkań powrócono po II wojnie światowej. Organizatorzy dodali element rywalizacji. Pierwsze regaty odbyły się w 1956 roku. 16 lat później po raz pierwszy wziął w nich udział polski żaglowiec – należący do Wyższej Szkoły Morskiej „Dar Pomorza”. Wygrał wyścig na trasie Solent – Skaw i dlatego właśnie gospodarzem zlotu, który odbył się dwa lata później, została Gdynia. Od tej pory na liście zwycięzców znalazło się jeszcze kilka polskich jednostek, m.in. ORP „Iskra”, „Dar Młodzieży” czy „Fryderyk Chopin”. W ubiegłym roku ogromny sukces odniosła załoga należącego do marynarki wojennej jachtu „Admirał Dickman”. – Okazała się ona najlepsza w klasyfikacji generalnej regat na etapie z Rygi do Szczecina – przypomina kmdr por. Mundt.


Żaglowce i jachty, które startują w regatach, są dzielone na cztery kategorie. Decyduje o tym ich wielkość. Organizatorzy prowadzą klasyfikację wewnętrzną poszczególnych kategorii, ale też klasyfikację generalną. Zgodnie z regulaminem w każdej z załóg, które przystępują do rywalizacji, połowa marynarzy musi być w wieku od 16 do 25 lat.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bergen Reiselivslag, kmdr ppor. Mariusz Jankowski

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Walka i dyplomacja
Chorwacki test polskich kadetów
W Indiach mieli swój drugi dom
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Oko na Europę
Dead to the World
Stalin czekał i kalkulował
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Cienka niebieska linia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Wojsko wraca do Łomży
Rozpoczynamy nową erę
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Górale” zdobywają miasto
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja Sokołów
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Agresja sowieckiego kolosa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śląskie sceny z życia
Z maratonu programowania do wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Umowa na Feniksy
Defendery 2019 – część 4
Thin Blue Line
Samochód do desantowania
Modernizacja starów 266
GROM Challenge
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na wysokościach
Klasy wojskowe po nowemu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowy wiceminister w MON
Polscy weterani i książę Harry
Głos (z) płonącej Warszawy
Iranian Chess Game
Pamięć o tragedii
Selekcja w pigułce
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polscy nurkowie na Islandii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO