moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Iskra” na trasie regat

Blisko 80 żaglowców i jachtów podzielonych na cztery kategorie wystartowało w prestiżowych regatach The Tall Ships’ Races. Wśród nich jest okręt marynarki wojennej ORP „Iskra”. Załoga i podchorążowie odbywający na jego pokładzie praktykę właśnie zmagają się z rywalami i morzem na trasie z Harlingen do Fredrikstad.


W przeszło miesięcznym rejsie nawigacyjno-szkoleniowym bierze udział kilkunastu studentów wojskowych pierwszego roku Akademii Marynarki Wojennej. Towarzyszy im kilku kolegów z piątego roku, którzy właśnie zaliczają praktykę oficerską. Właśnie rozpoczęli oni najtrudniejszy etap wyprawy. Aż do soboty będą rywalizować z kilkudziesięcioma żaglowcami i jachtami, które wyruszyły na trasę regat The Tall Ships’ Races. Pierwszy etap prowadzi z holenderskiego miasteczka Harlingen do portu Fredrikstad w Norwegii. Po nim ORP „Iskra” zakończy udział w wyścigu. – Dla nas to przede wszystkim doskonała okazja do szkolenia przyszłych oficerów – podkreśla kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

ORP „Iskra” wyruszyła z Gdyni pod koniec czerwca. 3 lipca w południe osiągnęła pierwszy port – Harlingen w Holandii. Do tego czasu żaglowiec pokonał dystans blisko 900 mil morskich. – Miasto przyjęło nas z wielkim zainteresowaniem – przyznaje kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.


Kilkudniowy pobyt w holenderskim porcie okazał się dla podchorążych bardzo intensywny. Wzięli między innymi udział w turnieju piłkarskim, który ostatecznie wygrali. Najważniejszym punktem pobytu była jednak parada załóg żaglowców. Za udział w niej studenci zostali uhonorowani pamiątkowym krestem „Best Crew in the Parade Class A”. W niedzielę opuścili holenderski port. – Przed nami ciężkie dni na Morzu Północnym, lecz podchorążowie wykazują ogromny zapał. Nie zniechęcają ich nawet częste alarmy do żagli i jednoczesne pełnienie wacht morskich – zaznacza kmdr ppor. Jankowski.

The Tall Ships’ Races to jedne z najbardziej znanych regat na świecie. Ich historia sięga 1938 roku, kiedy to z inicjatywy kpt. Arnolda Schumburga w Sztokholmie został zorganizowany zlot 20 żaglowców. Do pomysłu organizowania tego typu spotkań powrócono po II wojnie światowej. Organizatorzy dodali element rywalizacji. Pierwsze regaty odbyły się w 1956 roku. 16 lat później po raz pierwszy wziął w nich udział polski żaglowiec – należący do Wyższej Szkoły Morskiej „Dar Pomorza”. Wygrał wyścig na trasie Solent – Skaw i dlatego właśnie gospodarzem zlotu, który odbył się dwa lata później, została Gdynia. Od tej pory na liście zwycięzców znalazło się jeszcze kilka polskich jednostek, m.in. ORP „Iskra”, „Dar Młodzieży” czy „Fryderyk Chopin”. W ubiegłym roku ogromny sukces odniosła załoga należącego do marynarki wojennej jachtu „Admirał Dickman”. – Okazała się ona najlepsza w klasyfikacji generalnej regat na etapie z Rygi do Szczecina – przypomina kmdr por. Mundt.


Żaglowce i jachty, które startują w regatach, są dzielone na cztery kategorie. Decyduje o tym ich wielkość. Organizatorzy prowadzą klasyfikację wewnętrzną poszczególnych kategorii, ale też klasyfikację generalną. Zgodnie z regulaminem w każdej z załóg, które przystępują do rywalizacji, połowa marynarzy musi być w wieku od 16 do 25 lat.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bergen Reiselivslag, kmdr ppor. Mariusz Jankowski

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Symulatory strzelań Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Ważka bliżej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka zimowego pływania
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
We Are All Darfur
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Czerwoni w odwrocie
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żyj zdrowiej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szturmani na Lipie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Umowa na Harpie podpisana!
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rywalizacja strzelców wyborowych
Darłowo czeka na śmigłowce
O Patriotach na WAT
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Krwawe walki o Monte Cassino
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO