moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bomby na lotnisku w Pyrzowicach

Kilkunastu saperów przeczesuje obszar portu lotniczego koło Katowic. W miejscu, gdzie w czasie wojny było lotnisko Luftwaffe, znaleźli 19 bomb i kilka pocisków. Prace związane z rozbudową portu w Pyrzowicach 6 Brygada Powietrznodesantowa zakończy w przyszłym roku.


O pomoc w oczyszczeniu Międzynarodowego Portu Lotniczego poprosił wojsko Leszek Budka, wiceprezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Wsparcie saperów było niezbędne, ponieważ rozbudowa portu jest możliwa tylko na terenie oczyszczonym z niebezpiecznych materiałów.

Zgodę na zaangażowanie wojska podpisał minister obrony Tomasz Siemoniak. Żołnierze będą prowadzić prace w ramach szkolenia, świadcząc tzw. specjalistyczne usługi wojskowe.

– Wszystkie koszty, które poniesie wojsko, wykonując to zadanie, zostaną zwrócone. Saperzy mają zapewniony nocleg i wyżywienie – wyjaśnia płk Artur Talik, szef Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwa Generalnego.

Prace w Pyrzowicach rozpoczęły się 16 czerwca. Saperów oddelegowują wszystkie jednostki 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jako pierwsi ruszyli żołnierze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. – Naszym zadaniem jest rozpoznanie północno-wschodniej części lotniska. To trudny teren, ponieważ jest porośnięty samosiejkami. Jeśli znajdziemy przedmioty wybuchowe i niebezpieczne, musimy je wstępnie zidentyfikować i zabezpieczyć – mówi ppor. Tomasz Wutka, dowódca plutonu saperów z 16 bpd. – Na lotnisku mamy wyznaczone miejsce, gdzie składamy znaleziony materiał. Dopiero później wzywamy patrol rozminowania, który może go wysadzić na miejscu albo wywieźć na poligon.

Po dwóch tygodniach saperów z 16 Batalionu zmienili koledzy z 6 Batalionu z Gliwic. Rotacje pododdziałów mają odbywać się co trzy tygodnie. Natomiast 28 Patrol Rozminowania z Gliwic jest w gotowości cały czas – przyjeżdża na lotnisko na wezwanie i detonuje znalezione ładunki.


Efekty widać już po pierwszych dwóch tygodniach. Saperzy wydobyli z ziemi 19 bomb lotniczych, największe ważyły 50 kg. Znaleźli także osiem pocisków artyleryjskich, dwa granaty przeciwpancerne, trzy zapalniki, dwa pociski moździerzowe oraz dziesięć sztuk amunicji strzeleckiej.

– To bardzo czasochłonna i wymagająca skupienia praca. Codziennie każdy z żołnierzy pracuje w wyznaczonym sektorze o powierzchni nieprzekraczającej pół hektara – opowiada jeden z saperów. W swojej pracy wykorzystują m.in. wykrywacze metalu W3PB.

Zgodnie z planem prace na lotnisku w Pyrzowicach żołnierze będą wykonywać do końca października 2015 roku.

Saperzy interweniują tu nie po raz pierwszy. W ubiegłym roku, gdy lotnisko przygotowywało teren pod budowę nowego pasa startowego, na wezwanie odpowiedział 28 Patrol Rozminowania z Gliwic. Teren lotniska sprawdzała wówczas cywilna firma. Jednak z zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy cywilni, gdy znajdą niewybuch lub niewypał, muszą powiadomić policję i wojsko. Prywatne firmy nie mają uprawnień, by niszczyć lub przewozić tego typu znaleziska. Podczas budowy pasa startowego saperzy wysadzili powojenny arsenał liczący ponad 30 tysięcy różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych i wybuchowych. Wśród nich było kilka tysięcy bomb lotniczych, setki pocisków i granaty.

Arsenał ten pochodzi z okresu II wojny światowej i jest pozostałością po Luftwaffe, która miała tutaj swoje lotnisko i poligon doświadczalny – testowano na nim nowe niemieckie samoloty. Lotnisko było też wielokrotnie bombardowane.

MKS

autor zdjęć: arch. 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, Tomasz Wutka

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Obronny „Brave Band”
Własne interesy Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Nowy wiceminister w MON
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Cenni pracownicy w mundurach
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
O Patriotach na WAT
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żyj zdrowiej
Podziemna potęga
Sowieci w lodowej pułapce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Noc deportacji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Czerwoni w odwrocie
Klasy wojskowe po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nauka latania
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Szturmani na Lipie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Umowa na Harpie podpisana!
F-35 – polska Harpia
Double Eagle po nowemu
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zagłada Parośli
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO