moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie zaliczali głębokość

Na pokładach okrętów ratowniczych spędzili dwa tygodnie. Główne zadanie: zejść pod wodę na głębokość 50 metrów przy użyciu aparatu oddechowego o półzamkniętym obiegu. Siedmiu marynarzy, którzy zdobywali w Gdyni kwalifikacje starszego nurka minera, zakończyło najważniejszą część kursu.


Głębokości zalicza się etapami. Najpierw na specjalnym basenie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni. Trzeba zejść pod wodę na osiem, potem na dziesięć metrów. Następny etap stanowi wyjście w morze. Coraz niżej, coraz głębiej. Wreszcie głębokość finalna – 50 metrów.

Siedmiu marynarzy, którzy zamierzają uzyskać kwalifikacje starszego nurka minera, ten etap szkolenia ma już za sobą. – Ostatnie dwa tygodnie spędzili na morzu. Najpierw na pokładzie okrętu ratowniczego ORP „Lech”, potem bliźniaczej jednostki ORP „Piast” – wyjaśnia ppor. mar. Michał Drabarczyk z OSNiP WP w Gdyni. Nurkowali, używająć aparatu Crabe.

– To amagnetyczny aparat oddechowy o obiegu półzamkniętym – tłumaczy ppor. mar. Drabarczyk. Wykorzystywane są w nim mieszaniny, które w momencie wydechu trafiają z powrotem do tak zwanej pętli oddechowej. Część jest wykorzystywana ponownie, część zostaje wydalona poza system w postaci drobnych bąbelków. – Dzięki aparaturze tego typu nurek może pracować pod wodą dłużej – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk.

Crabe pozwala wykonywać zadania na głębokości 50 metrów. – W Akademii Marynarki Wojennej trwają jednak prace, które pozwolą zwiększyć możliwości sprzętu – przyznaje ppor. mar. Drabarczyk. Dla marynarzy posiadających stopień starszego nurka minera może się to okazać szczególnie ważne. Kwalifikacje, które zdobyli, pozwalają im bowiem działać na głębokości nawet 80 metrów. – Wykonują oni zadania związane choćby z rozminowaniem akwenu czy rozbrajaniem bomb głębinowych. Oprócz nich z materiałami wybuchowymi mają do czynienia nurkowie inżynierii, ale ich służba wiąże się z zupełnie inną specyfiką – zaznacza ppor. mar. Drabarczyk.

W kursie na starszego nurka minera biorą udział doświadczeni fachowcy. – Jeśli chodzi o prace minerskie, ubiegają się właśnie o najwyższe uprawnienia – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk. Samo szkolenie ma kilka etapów. Oprócz osiągnięcia głębokości 50 metrów jego uczestnicy muszą, na przykład, zaliczyć pięć godzin nurkowania. Finałem jest egzamin, który odbędzie się pod koniec tygodnia.

Razem z kandydatami na starszych nurków minerów dwa tygodnie na morzu spędzili trzej uczestnicy kursu na kierowników nurkowań do głębokości 80 metrów z wykorzystaniem mieszanin oddechowych. W przyszłości to właśnie oni będą odpowiedzialni za poczynania schodzących pod wodę kolegów. – Kierownik nurkowania czuwa nad całym procesem: od pobrania sprzętu, przez samo nurkowanie, aż po ustalenie czasu, jaki nurkowie powinni spędzić w komorze dekompresyjnej – tłumaczy st. bosm. Marcin Piechowski, jeden z uczestników kursu. Przemawiają za nimi zdobyte wcześniej kwalifikacje i doświadczenie. – Na głębokości kilkudziesięciu metrów najbardziej dokuczliwe jest ciśnienie i słaba widoczność. Tutaj każdy ruch musi być dokładnie przemyślany. Choć z własnego doświadczenia wiem, że i tak największy stres przeżywa się na samym początku, podczas kursu na młodszego nurka. Potem systematyczne szkolenie pozwala oswoić się z wszelkimi niedogodnościami – podsumowuje st. bosm. Piechowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. OSNiP WP

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Rok Żelaznej Dywizji
Chorwacki test polskich kadetów
Defendery 2019 – część 4
Zapal światło dla ofiar Katynia
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Jedna misja, jeden zespół
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Warszawa – miasto nieujarzmione
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowa misja i nowy sprzęt
„Robot” w akcji
Iranian Chess Game
Terytorialsi na wysokościach
Kosmiczny gość
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śląskie sceny z życia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent
Polskie firmy na targach w Londynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Głos (z) płonącej Warszawy
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Walka i dyplomacja
Umarły dla świata
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowy wiceminister w MON
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Thin Blue Line
Większe dotacje na budowę strzelnic
Samochód do desantowania
Defendery 2019 – część 3
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Przetrwać do świtu
Oko na Europę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO