moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie zaliczali głębokość

Na pokładach okrętów ratowniczych spędzili dwa tygodnie. Główne zadanie: zejść pod wodę na głębokość 50 metrów przy użyciu aparatu oddechowego o półzamkniętym obiegu. Siedmiu marynarzy, którzy zdobywali w Gdyni kwalifikacje starszego nurka minera, zakończyło najważniejszą część kursu.


Głębokości zalicza się etapami. Najpierw na specjalnym basenie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni. Trzeba zejść pod wodę na osiem, potem na dziesięć metrów. Następny etap stanowi wyjście w morze. Coraz niżej, coraz głębiej. Wreszcie głębokość finalna – 50 metrów.

Siedmiu marynarzy, którzy zamierzają uzyskać kwalifikacje starszego nurka minera, ten etap szkolenia ma już za sobą. – Ostatnie dwa tygodnie spędzili na morzu. Najpierw na pokładzie okrętu ratowniczego ORP „Lech”, potem bliźniaczej jednostki ORP „Piast” – wyjaśnia ppor. mar. Michał Drabarczyk z OSNiP WP w Gdyni. Nurkowali, używająć aparatu Crabe.

– To amagnetyczny aparat oddechowy o obiegu półzamkniętym – tłumaczy ppor. mar. Drabarczyk. Wykorzystywane są w nim mieszaniny, które w momencie wydechu trafiają z powrotem do tak zwanej pętli oddechowej. Część jest wykorzystywana ponownie, część zostaje wydalona poza system w postaci drobnych bąbelków. – Dzięki aparaturze tego typu nurek może pracować pod wodą dłużej – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk.

Crabe pozwala wykonywać zadania na głębokości 50 metrów. – W Akademii Marynarki Wojennej trwają jednak prace, które pozwolą zwiększyć możliwości sprzętu – przyznaje ppor. mar. Drabarczyk. Dla marynarzy posiadających stopień starszego nurka minera może się to okazać szczególnie ważne. Kwalifikacje, które zdobyli, pozwalają im bowiem działać na głębokości nawet 80 metrów. – Wykonują oni zadania związane choćby z rozminowaniem akwenu czy rozbrajaniem bomb głębinowych. Oprócz nich z materiałami wybuchowymi mają do czynienia nurkowie inżynierii, ale ich służba wiąże się z zupełnie inną specyfiką – zaznacza ppor. mar. Drabarczyk.

W kursie na starszego nurka minera biorą udział doświadczeni fachowcy. – Jeśli chodzi o prace minerskie, ubiegają się właśnie o najwyższe uprawnienia – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk. Samo szkolenie ma kilka etapów. Oprócz osiągnięcia głębokości 50 metrów jego uczestnicy muszą, na przykład, zaliczyć pięć godzin nurkowania. Finałem jest egzamin, który odbędzie się pod koniec tygodnia.

Razem z kandydatami na starszych nurków minerów dwa tygodnie na morzu spędzili trzej uczestnicy kursu na kierowników nurkowań do głębokości 80 metrów z wykorzystaniem mieszanin oddechowych. W przyszłości to właśnie oni będą odpowiedzialni za poczynania schodzących pod wodę kolegów. – Kierownik nurkowania czuwa nad całym procesem: od pobrania sprzętu, przez samo nurkowanie, aż po ustalenie czasu, jaki nurkowie powinni spędzić w komorze dekompresyjnej – tłumaczy st. bosm. Marcin Piechowski, jeden z uczestników kursu. Przemawiają za nimi zdobyte wcześniej kwalifikacje i doświadczenie. – Na głębokości kilkudziesięciu metrów najbardziej dokuczliwe jest ciśnienie i słaba widoczność. Tutaj każdy ruch musi być dokładnie przemyślany. Choć z własnego doświadczenia wiem, że i tak największy stres przeżywa się na samym początku, podczas kursu na młodszego nurka. Potem systematyczne szkolenie pozwala oswoić się z wszelkimi niedogodnościami – podsumowuje st. bosm. Piechowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. OSNiP WP

dodaj komentarz

komentarze


Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
 
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
For the Right Cause
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe po nowemu
Szturmani na Lipie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żyj zdrowiej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Czerwoni w odwrocie
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nowy wiceminister w MON
O Patriotach na WAT
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Własne interesy Europy
Double Eagle po nowemu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Stulatka hydrografia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka zimowego pływania
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
Symulatory strzelań Rosomaków
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO