moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie zaliczali głębokość

Na pokładach okrętów ratowniczych spędzili dwa tygodnie. Główne zadanie: zejść pod wodę na głębokość 50 metrów przy użyciu aparatu oddechowego o półzamkniętym obiegu. Siedmiu marynarzy, którzy zdobywali w Gdyni kwalifikacje starszego nurka minera, zakończyło najważniejszą część kursu.


Głębokości zalicza się etapami. Najpierw na specjalnym basenie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni. Trzeba zejść pod wodę na osiem, potem na dziesięć metrów. Następny etap stanowi wyjście w morze. Coraz niżej, coraz głębiej. Wreszcie głębokość finalna – 50 metrów.

Siedmiu marynarzy, którzy zamierzają uzyskać kwalifikacje starszego nurka minera, ten etap szkolenia ma już za sobą. – Ostatnie dwa tygodnie spędzili na morzu. Najpierw na pokładzie okrętu ratowniczego ORP „Lech”, potem bliźniaczej jednostki ORP „Piast” – wyjaśnia ppor. mar. Michał Drabarczyk z OSNiP WP w Gdyni. Nurkowali, używająć aparatu Crabe.

– To amagnetyczny aparat oddechowy o obiegu półzamkniętym – tłumaczy ppor. mar. Drabarczyk. Wykorzystywane są w nim mieszaniny, które w momencie wydechu trafiają z powrotem do tak zwanej pętli oddechowej. Część jest wykorzystywana ponownie, część zostaje wydalona poza system w postaci drobnych bąbelków. – Dzięki aparaturze tego typu nurek może pracować pod wodą dłużej – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk.

Crabe pozwala wykonywać zadania na głębokości 50 metrów. – W Akademii Marynarki Wojennej trwają jednak prace, które pozwolą zwiększyć możliwości sprzętu – przyznaje ppor. mar. Drabarczyk. Dla marynarzy posiadających stopień starszego nurka minera może się to okazać szczególnie ważne. Kwalifikacje, które zdobyli, pozwalają im bowiem działać na głębokości nawet 80 metrów. – Wykonują oni zadania związane choćby z rozminowaniem akwenu czy rozbrajaniem bomb głębinowych. Oprócz nich z materiałami wybuchowymi mają do czynienia nurkowie inżynierii, ale ich służba wiąże się z zupełnie inną specyfiką – zaznacza ppor. mar. Drabarczyk.

W kursie na starszego nurka minera biorą udział doświadczeni fachowcy. – Jeśli chodzi o prace minerskie, ubiegają się właśnie o najwyższe uprawnienia – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk. Samo szkolenie ma kilka etapów. Oprócz osiągnięcia głębokości 50 metrów jego uczestnicy muszą, na przykład, zaliczyć pięć godzin nurkowania. Finałem jest egzamin, który odbędzie się pod koniec tygodnia.

Razem z kandydatami na starszych nurków minerów dwa tygodnie na morzu spędzili trzej uczestnicy kursu na kierowników nurkowań do głębokości 80 metrów z wykorzystaniem mieszanin oddechowych. W przyszłości to właśnie oni będą odpowiedzialni za poczynania schodzących pod wodę kolegów. – Kierownik nurkowania czuwa nad całym procesem: od pobrania sprzętu, przez samo nurkowanie, aż po ustalenie czasu, jaki nurkowie powinni spędzić w komorze dekompresyjnej – tłumaczy st. bosm. Marcin Piechowski, jeden z uczestników kursu. Przemawiają za nimi zdobyte wcześniej kwalifikacje i doświadczenie. – Na głębokości kilkudziesięciu metrów najbardziej dokuczliwe jest ciśnienie i słaba widoczność. Tutaj każdy ruch musi być dokładnie przemyślany. Choć z własnego doświadczenia wiem, że i tak największy stres przeżywa się na samym początku, podczas kursu na młodszego nurka. Potem systematyczne szkolenie pozwala oswoić się z wszelkimi niedogodnościami – podsumowuje st. bosm. Piechowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. OSNiP WP

dodaj komentarz

komentarze


Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
The Army Enters the Frame
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Paczki dla kresowiaków
Klasy wojskowe po nowemu
Z archiwum „Szarego”
Nowe laboratorium WAT
Nowe maszyny w LAW
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Leopardy na Podkarpaciu
Wrocław czeka na Amerykanów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Defense Without Politics
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Gorące obrady NATO w Londynie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Los Polski naszym losem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Klucz do dobrych relacji
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Unwanted Treaty
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kto zostawia ślady w sieci
Terytorialsi za oceanem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Volhynian Lion Hearts
Razem się szkolą, razem walczą
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Trudna droga
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ostre strzelanie artylerzystów
Kontenery dla Wisły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO