moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie, broń i Paryż

Ukraina, skromnie reprezentowana na targach militarnych w Paryżu, gra dokładnie o tych samych klientów co Rosja. Na szczęście rosyjsko-ukraińska rywalizacja o strefy wpływów i rynki zbytu toczy się bez hałasu, dyskretnie. W myśl zasady, że pieniądze lubią ciszę – pisze z paryskich targów sprzętu wojskowego Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

Wywołanie przez Rosję konfliktu na Ukrainie sprawiło, że Putin znalazł się na marginesie europejskiej dyplomacji. Jednak państwa Europy Zachodniej nie zdecydowały się zerwać współpracy militarnej z Rosją. Nie pomogły nawet naciski USA w tej sprawie. Ze współpracy nie zrezygnowali Francuzi, którzy realizują z Rosjanami kilka kontraktów. Najgłośniejszy z nich dotyczy dostawy do Federacji Rosyjskiej Mistrali, czyli nowoczesnych okrętów desantowych. Wbrew pozorom jednak wcale nie jest to najbardziej intratny kontrakt. Paryżowi zdecydowanie bardziej zależy na tym, aby Ratnik, czyli rosyjski żołnierz przyszłości, był wyposażony we francuskie systemy optoelektroniczne, francuską łączność i francuskie czujniki oraz sensory oraz aby korzystał z francuskich systemów wsparcia dowodzenia. Ponieważ gra toczy się o kilkaset tysięcy (rosyjskich) żołnierzy, to naprawdę te kilka miliardów euro za Mistrale to przy tym drobne.

Wszystkim osobom wierzącym w ideały, że można, a nawet trzeba, wobec agresji Rosji powiedzieć „stop”, zdecydowanie nie polecam wizyty na tegorocznych targach sprzętu wojskowego Eurosatory. Rosyjski klaster, owszem, może mniej imponujący niż dwa lata temu, bo bez ciężkiego sprzętu na ekspozycji zewnętrznej, prezentuje się niczego sobie i jakoś nie zauważyłem, aby ktoś protestował przeciwko obecności Rosjan na targach. Wręcz przeciwnie, licznie odwiedzają go przeróżne mniej lub bardziej oficjalne delegacje państwowe, ministerialne i wojskowe z całego świata.

Rosjanie są bowiem nie tylko ciekawym rynkiem zbytu dla koncernów zachodnich, lecz także sami mają sporo do zaoferowania, szczególnie niezbyt zamożnym państwom z Afryki, z którymi Francja ma doskonałe kontakty dyplomatyczne, a których na paryskich targach jest szczególnie dużo. Smutny, ale niestety bardzo życiowy jest fakt, że Ukraina, reprezentowana na targach skromnie, bo jedynie przez rządowy holding Ukroboronprom, gra dokładnie o tych samych klientów, co Rosja. Na szczęście podczas paryskich targów rosyjsko-ukraińsko rywalizacja o strefy wpływów i rynki zbytu toczy się bez hałasu, dyskretnie. W myśl zasady, że pieniądze lubią ciszę.

Rozprawiając o moralności w biznesie zbrojeniowym, nie sposób nie odnotować obecności na targach firm japońskich. Po tym jak kilka miesięcy temu rząd w Tokio zniósł obowiązujący od 1976 roku zakaz eksportu broni, zbrojeniówka z kraju Kwitnącej Wiśni pojawiła się na wystawie Eurosatory po raz pierwszy w jej historii. Nie jest to może wejście smoka, bo tamtejszy przemysł obronny, choć oferuje w zasadzie pełen wachlarz uzbrojenia, od pojazdów, poprzez rakiety aż do okrętów podwodnych, to jest zdecydowanie za mało konkurencyjny (wysokie ceny) w stosunku do zagranicznych oferentów. Japończycy mają jednak za sobą ogromny potencjał badawczo-rozwojowy, dzięki któremu mogą dla wielu państw stać się ważnym partnerem biznesowym. 

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nik
1403043960
ciekawie o ruskich turystach, tzw. zielonych ludzikach http://www.tvn24.pl/potajemne-nagrody-kremla-wstydliwa-lista-zielonych-ludzikow-i-turystow-putina,440618,s.html
2A-F7-5F-58

Taktyka w Górach Izerskich
 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Kuźnie oficerskich kadr
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
155 mm dla US Army
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Saperzy zimą otworzą ogień
Dama odeszła do historii
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Armia Fight Night znów w akcji
Symulator Orlika w Dęblinie
Powstali przeciw carskiej potędze
IBCS dla Polski
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Hartowanie spadochroniarzy
Kutno w sieci LogHubs
Kwalifikacja odbędzie się …
Nurkowie w głębinach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Laserowa artyleria US Army
Jest Warszawa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Krok po kroku do cyberwojska
Otworzyli bramy Auschwitz
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
„Tarzan” wróci do domu
WBH upublicznia swoje archiwa
Jakie zmiany w mundurówce?
Pustynna burza wokół Husajna
Obrady ministrów obrony NATO
Meta podsumowała komandoskie biegi
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Na rozgrzewkę – zapasy
Amerykanie odmładzają F-16
Najlepsi wśród „górali”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Wojsko walczy z COVID-19
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komandosi znad Garigliano
Trudny egzamin przed misją
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na straży niebieskiej linii
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO