moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szermierze wracają ze Strasburga bez medalu

Żadnemu z Polaków nie udało się wywalczyć miejsca na podium podczas mistrzostw Starego Kontynentu w szermierce. Podobnie jak w turniejach indywidualnych, biało-czerwoni nie zdobyli też medali w rywalizacji drużynowej. Najbliżej podium byli floreciści i florecistki – zajęli czwarte miejsca.

 

Drużyna florecistek najpierw spotkała się z ekipą węgierską. Polki wygrały 45:30 i awansowały do półfinału. W walce o awans do finału biało-czerwone przegrały 45:23 z Włoszkami. Natomiast w pojedynku o brązowy medal nasze reprezentantki uległy 38:45 Francuzkom. W polskiej drużynie wystąpiły st. szer. Martyna Synoradzka z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, Marta i Hanna Łyczbińskie oraz Karolina Chlewińska.

W turnieju florecistów biało-czerwoni (Michał Majewski, Paweł Kawiecki i Leszek Rajski) najpierw rozgromili 45:12 Turków, a potem wygrali 45:35 z Niemcami. W półfinale ulegli 39:45 Włochom, a w meczu o brązowy medal przegrali 28:45 z Rosjanami. Tytuł mistrzowski wywalczyli Francuzi, którzy w finale pokonali 45:41 Włochów.

REKLAMA

W rywalizacji szablistek nasze reprezentantki zajęły piąte miejsce. Polki walczyły w składzie: st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski (WZS Zegrze), st. szer. Bogna Jóźwiak (WZS Poznań), Małgorzata Kozaczuk i Matylda Ostojska. W pierwszym meczu w ćwierćfinale biało-czerwone przegrały 43:45 z Węgierkami. W kolejnych bojach o miejsca 5-8 najpierw wygrały 45:27 z Niemkami, a potem 45:44 z Włoszkami. W meczu o piątą lokatę po ośmiu starciach biało-czerwone prowadziły 40:36. Jako ostatnie wyszły na planszę st. szer. Bogna Jóźwiak i Rossella Gregorio. Włoszka doprowadziła wynik spotkania do remisu 44:44, ale ostatnie celne trafienie zadała szablistka z poznańskiego WZS. Złoty medal zdobyły Rosjanki, srebrny Francuzki, a brązowy Ukrainki.

W turnieju szpadzistek tytuł mistrzowski wywalczyły Rumunki, srebro Rosjanki, a brąz Włoszki. Polki uplasowały się na szóstej pozycji. Po zwycięstwie 45:40 nad Szwedkami nasze reprezentantki awansowały do ćwierćfinału, w którym uległy 33:34 Rosjankom. Pojedynek o awans do strefy medalowej był bardzo emocjonujący. Po siedmiu starciach Polki prowadziły różnicą aż dziesięciu trafień – 24:14. W ósmym pojedynku Tatiana Gudkowa wygrała 9:5 z Małgorzatą Stroką, a w ostatnim Ljubow Szutowa pokonała 11:4 st. szer. Magdalenę Piekarską (WZS Zegrze). W meczach o miejsca 5-8 Polki wygrały 45:37 ze Szwajcarkami, a w pojedynku o piątą lokatę uległy 38:45 Węgierkom.

Szpadziści – w składzie: st. szer. Radosław Zawrotniak, st. szer. Krzysztof Mikołajczak (obaj z WZS Zegrze), Michał Adamek i Marcel Baś – zakończyli rywalizację na 12. miejscu. W pojedynku o awans do ćwierćfinału przegrali 41:45 z Hiszpanami, a w meczach o miejsca od 9. do 16. biało-czerwoni najpierw pokonali 45:40 Finów, a potem przegrali 41:45 z Holendrami i 34:45 z Włochami. Złoto zdobyli Szwajcarzy, srebro Hiszpanie, a brąz Rosjanie.

Szabliści w stawce 12 zespołów zajęli ostatnie miejsce. Przegrali kolejno 44:45 z Ukrainą, 41:45 z Gruzją i 38:45 z Wielką Brytanią. Nasi reprezentanci występowali w składzie: Adam Skrodzki, Damian Skubiszewski, Mikołaj Grzegorek i Daniel Olejnik.

Przed rokiem nasi szermierze wracali z mistrzostw Europy w Zagrzebiu z czterema medalami: srebrnym florecistów w turnieju drużynowym oraz brązowymi st. szer. Krzysztofa Mikołajczaka, st. szer. Aleksandry Sochy-Szelagowski i Renaty Knapik.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Armia donatorów krwi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Amerykanie odmładzają F-16
Dominatorzy biegów na orientację
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Jakie zmiany w mundurówce?
Pracowity weekend żołnierzy
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
F-16 kończą misję w Estonii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pustynna burza wokół Husajna
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Żołnierze spieszą z pomocą
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Świąteczne prezenty od AMW
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
As If We’re There
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wojskowi wspierają medyków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Proobronni wspierają potrzebujących
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
HackYeah, czyli programiści na start!
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
13 medali żołnierzy na ringu
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Attention, Controlled Flight
Piekło „Pługa”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Sąd nad systemem
Komisje sejmowe o umowie z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO