moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowie poznają armię od kuchni

Na początek – zaprawa, potem zajęcia na strzelnicy i ćwiczenia na symulatorze „Śnieżnik”. Dwudniowa gra taktyczna sprawdzi zdolności planowania i działań na polu walki. Blisko 100 uczniów klas mundurowych bierze udział w wojskowym obozie zorganizowanym przez wrocławską Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.


Wojskowe szkolenie dla uczniów potrwa tydzień. Do Wrocławia z różnych części Polski przyjechało 94 nastolatków. – To uczniowie czterech szkół, z którymi mamy podpisane porozumienia o współpracy – mówi mjr Wojciech Czerechowski, dowódca zgrupowania, specjalista w wydziale wychowawczym Wyższej Szkoły Oficerskiej.

 

Coraz więcej chętnych do wojska

Program zajęć jest długi. Uczniów czekają zaprawy, zajęcia na strzelnicy, ćwiczenia na symulatorze szkolno-treningowym „Śnieżnik” i jedynym w Polsce systemie symulacji taktycznej PACAST. Potem – dwudniowa gra taktyczna. – Będą się sprawdzać w bytowaniu w terenie leśnym. A do wykonania będzie 14 zadań taktycznych, między innymi udzielanie pomocy rannym na polu walki – mówi mjr Czerechowski. Najlepsza klasa zdobędzie puchar rektora-komendanta.

 

Na obóz do Wrocławia przyjechali m.in. uczniowie z6 liceum im. Zesłańców Sybiru w Toruniu. – Te zajęcia są dla nas podsumowaniem dwuletniego cyklu szkolenia. Biorą w nich udział uczniowie drugiej klasy wojskowej – mówi Janusz Myrcha, opiekun klasy. Podkreśla, że obóz daje możliwość poznania wojska od podszewki. – Z doświadczenia mogę powiedzieć, że młodych ludzi takie spotkania utwierdzają w przekonaniu, że właśnie z wojskiem chcą związać swoje zawodowe życie. Osób, które decydują się na start do wrocławskiej uczelni, jest coraz więcej. Tylko w tym roku swoich sił będzie próbowało sześciu naszych absolwentów – mówi Janusz Myrcha.

 

Dni otwarte we Wrocławiu

Maturzyści, którzy chcą rozpocząć we Wrocławiu wojskowe lub cywilne studia, mogą także odwiedzić szkołę podczas tzw. dni otwartych. Uczelnia organizuje je dwa razy w miesiącu. Kilka dni temu skorzystało z takiej możliwości ponad 100 osób. Do Wrocławia przyjechali z całej Polski. Mogli zobaczyć np. salę kierowania ogniem, strzelnicę, nowo otwarty budynek Instytutu Dowodzenia. W sali łączności zwiedzający obejrzeli różnego typu radiostacje, a w Zakładzie Logistyki – czołg i przekroje bojowego wozu piechoty.

– To najlepszy sposób, by zyskać pewność co do swojego wyboru. Zdarza się bowiem, że ktoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z wojskiem, rozpoczyna studia i zderza się z zaskakującą dla niego rzeczywistością – mówi por. Małgorzata Kowalska z wydziału wychowawczego. Podkreśla, że warto na własne oczy zobaczyć, z czym wiążą się wojskowe studia.

Dla wielu osób najważniejsze są informacje o tym, jak wyglądają egzaminy. – Specjalnie na ten dzień kadra i podchorążowie przygotowali praktyczny pokaz testu sprawnościowego i zaprezentowali poszczególne sportowe konkurencje, które muszą zaliczyć kandydaci na żołnierzy – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej. Goście mogli też porozmawiać z podchorążymi, zapytać np. o najtrudniejsze przedmioty i jak wygląda przeciętny dzień w szkole.

***

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki jest uczelnią wojskowo-cywilną, prowadzącą dwustopniowe studia na trzech kierunkach. Uczą się tu przyszli dowódcy oraz studenci cywilni. Dodatkowo uczelnia prowadzi różnego rodzaju kursy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy). Kandydaci na żołnierzy mają do wyboru kierunki: zarządzanie lub inżynierię bezpieczeństwa. Z kolei chętni na studia cywilne mogą wybrać studia na bezpieczeństwie narodowym, inżynierii bezpieczeństwa i zarządzaniu.

PG

autor zdjęć: arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~Arkan
1404288480
Szkoda, że tylko dla "mundurówek" :( Sam się tyle lat interesuje wojskiem a widząc niektórych uczniów mundurówki to nie to, że hańbią swój mundur ( na którym jest orzełek ). To są tacy chamscy, że nie wiem co . A sam nie poszedłem do takiej szkoły bo chciałem iść na profil lepszy niż human( profil tej klasy mundurowej ) na rzecz mat-fizu.
5D-9C-5F-9C
~scooby
1403018880
~Chce byc anonimowy - od od nie dawna MON dowiedział się , że są w Polsce patrioci i, że Naród chce bronić własnej ojczyzny. Młodzi się garną , starsi są chętni i, że Polscy są narodem żołnierzy. ..
39-FF-C3-6D
~Chce byc anonimowy
1402926660
A dlaczego taka inicjatywa nigdy nei bylo zoorganizowana z przeznaczeniem dla studentów cywilnych? Wielkie dzięki, że przez pięc lat jedyne co zoorganizowaliscie oprocz nudnych cwiczen to gra w terenie.
FF-63-88-09

Cienka niebieska linia
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wozy amunicyjne do Raków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Preselekcja u komandosów
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Strzelać nauczyłem się sam
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielofunkcyjny scyzoryk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Wave of Alliances
Rivalry on Closed Sea
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Czarny odchodzi do cywila
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zielonka dla Patriotów
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Torn Subcontinent
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Warszawa walczy, wracamy
„Pułaski” wrócił do kraju
Irańskie szachy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Od sojusznika do kata
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Piknik ze smakiem
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śladami Pierwszej Pancernej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO