moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centralna Biblioteka Wojskowa ma 95 lat

Jej zbiory liczą ponad 700 tysięcy woluminów, w tym wiele unikatowych map, zdjęć i dokumentów, np. gazety wydawane w czasie I wojny w jenieckich obozach. Centrala Biblioteka Wojskowa dziś obchodzi 95. rocznicę swojego istnienia. W tym czasie odwiedziło ją prawie 3 miliony czytelników interesujących się wojskowością i bezpieczeństwem.


„Biblioteka współtworzyła siłę naszej armii, a od 25 lat uczestniczy w formowaniu nowego ducha polskiego wojska” – napisał prezydent Bronisław Komorowski do uczestników jubileuszu warszawskiej Centralnej Biblioteki Wojskowej. Życzył też, aby CBW nadal odgrywała ważną rolę w cywilizacyjnym rozwoju Polski.

Minister obrony Tomasz Siemoniak w liście do uczestników spotkania podkreślał, że „dziś placówka kontynuuje dawne tradycje, a jednocześnie umiejętnie wykorzystuje nowoczesną technologię, zapewniając naukowe zaplecze armii”.


O historii biblioteki opowiadał dyrektor CBW Jan Tarczyński. Przypomniał, że na początku jej zbiory były skromne. Liczyły ok. 7,5 tys. książek i czasopism. – Większość z ponad 500 tysięcy egzemplarzy, które udało się zgromadzić w okresie międzywojennym, zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej – dodał dyrektor.

Obecnie księgozbiór liczy blisko 700 tys. woluminów, w tym wiele zbiorów specjalnych, czyli starodruków, rękopisów, fotografii i map. – Ułożone grzbietami obok siebie nasze zbiory utworzyłyby 12-kilometrowy szereg – opisywał Jan Tarczyński.

Wiceminister obrony Maciej Jankowski podkreślił, że losy biblioteki, która odbudowała po wojnie swoje zbiory, odzwierciedlają upór Polaków w tworzeniu ważnych dla nich instytucji.


Z okazji święta pracownicy CBW otrzymali okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia m.in. Medale za długoletnią służbę nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i przyznane przez szefa MON medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Instytucja została także wyróżniona medalem pamiątkowym „Pro Masovia” przyznanym przez Adam Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.

Obchody zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy. Z okazji rocznicy otwarto także jednodniową wystawę prezentującą najcenniejsze zbiory CBW zwykle ukryte w pilnie strzeżonych magazynach.

Można było obejrzeć m.in. unikatowe gazety wydawane w czasie I wojny w jenieckich obozach, album przedwojennych zdjęć reprezentacyjnej Kampanii Zamkowej, pierwsze wydania „Polski Zbrojnej” z 1921 roku, a nawet oryginalny dokument przyznający przywilej na dostawę owsa dla armii, nadany niejakiemu Reinholdowi przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku.


Centralna Biblioteka Wojskowa została powołana rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. por. Józefa Leśniewskiego 13 czerwca 1919 roku. Jej zadaniem było gromadzenie, przechowywanie i katalogowanie książek z zakresu wojskowości. Dziś główna książnica resortu obrony obok materiałów na temat obronności, bezpieczeństwa, historii wojskowej gromadzi wydawnictwa z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, zarządzania, marketingu, ekonomii, prawa czy ekologii. Przez 95 lat istnienia ze zbiorów bibliotecznych CBW skorzystało prawie 3 mln czytelników. Od dwóch lat działa tu też portal internetowy „Wojskowa Biblioteka Cyfrowa Zbrojownia”, w który jest 3,2 tys. zeskanowanych materiałów. Instytucja wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się m.in. w gmachu Sądów Wojskowych przy Placu Saskim, a przez kilka lat po wojnie w obecnym budynku redakcji „Polski Zbrojnej” w Al. Jerozolimskich. Od 1992 roku CBW ma swoją siedzibę na ul. Ostrobramskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Góral z ORP „Gryf”
Koniec bezkarności floty cieni?
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Nowe Abramsy na horyzoncie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Dyplomatyczna gra o powstanie
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
W cieniu dumy floty
Piątka z czwartego wozu
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Na tronie mistrza bez zmian
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe Daglezje na nowy rok
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
USA: chcemy Grenlandii
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Przeżyj to sam
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Amerykański szogun
PKW „Noteć” – koniec misji
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Odpalili K9 Thunder
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Co nowego w przepisach?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Człowiek, który sprzedał ciszę
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Oskarżony Maduro
Morskie roboty do walki z minami
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Wojsko kontra śnieżyce
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
The Era of Polish IFVs
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Powrót do przeszłości Westerplatte
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO