moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centralna Biblioteka Wojskowa ma 95 lat

Jej zbiory liczą ponad 700 tysięcy woluminów, w tym wiele unikatowych map, zdjęć i dokumentów, np. gazety wydawane w czasie I wojny w jenieckich obozach. Centrala Biblioteka Wojskowa dziś obchodzi 95. rocznicę swojego istnienia. W tym czasie odwiedziło ją prawie 3 miliony czytelników interesujących się wojskowością i bezpieczeństwem.


„Biblioteka współtworzyła siłę naszej armii, a od 25 lat uczestniczy w formowaniu nowego ducha polskiego wojska” – napisał prezydent Bronisław Komorowski do uczestników jubileuszu warszawskiej Centralnej Biblioteki Wojskowej. Życzył też, aby CBW nadal odgrywała ważną rolę w cywilizacyjnym rozwoju Polski.

Minister obrony Tomasz Siemoniak w liście do uczestników spotkania podkreślał, że „dziś placówka kontynuuje dawne tradycje, a jednocześnie umiejętnie wykorzystuje nowoczesną technologię, zapewniając naukowe zaplecze armii”.


O historii biblioteki opowiadał dyrektor CBW Jan Tarczyński. Przypomniał, że na początku jej zbiory były skromne. Liczyły ok. 7,5 tys. książek i czasopism. – Większość z ponad 500 tysięcy egzemplarzy, które udało się zgromadzić w okresie międzywojennym, zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej – dodał dyrektor.

Obecnie księgozbiór liczy blisko 700 tys. woluminów, w tym wiele zbiorów specjalnych, czyli starodruków, rękopisów, fotografii i map. – Ułożone grzbietami obok siebie nasze zbiory utworzyłyby 12-kilometrowy szereg – opisywał Jan Tarczyński.

Wiceminister obrony Maciej Jankowski podkreślił, że losy biblioteki, która odbudowała po wojnie swoje zbiory, odzwierciedlają upór Polaków w tworzeniu ważnych dla nich instytucji.


Z okazji święta pracownicy CBW otrzymali okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia m.in. Medale za długoletnią służbę nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i przyznane przez szefa MON medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Instytucja została także wyróżniona medalem pamiątkowym „Pro Masovia” przyznanym przez Adam Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.

Obchody zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy. Z okazji rocznicy otwarto także jednodniową wystawę prezentującą najcenniejsze zbiory CBW zwykle ukryte w pilnie strzeżonych magazynach.

Można było obejrzeć m.in. unikatowe gazety wydawane w czasie I wojny w jenieckich obozach, album przedwojennych zdjęć reprezentacyjnej Kampanii Zamkowej, pierwsze wydania „Polski Zbrojnej” z 1921 roku, a nawet oryginalny dokument przyznający przywilej na dostawę owsa dla armii, nadany niejakiemu Reinholdowi przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku.


Centralna Biblioteka Wojskowa została powołana rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. por. Józefa Leśniewskiego 13 czerwca 1919 roku. Jej zadaniem było gromadzenie, przechowywanie i katalogowanie książek z zakresu wojskowości. Dziś główna książnica resortu obrony obok materiałów na temat obronności, bezpieczeństwa, historii wojskowej gromadzi wydawnictwa z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, zarządzania, marketingu, ekonomii, prawa czy ekologii. Przez 95 lat istnienia ze zbiorów bibliotecznych CBW skorzystało prawie 3 mln czytelników. Od dwóch lat działa tu też portal internetowy „Wojskowa Biblioteka Cyfrowa Zbrojownia”, w który jest 3,2 tys. zeskanowanych materiałów. Instytucja wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się m.in. w gmachu Sądów Wojskowych przy Placu Saskim, a przez kilka lat po wojnie w obecnym budynku redakcji „Polski Zbrojnej” w Al. Jerozolimskich. Od 1992 roku CBW ma swoją siedzibę na ul. Ostrobramskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Bożeny do modyfikacji
 
Wabik z WAT-u
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Na strzelnicy w szczytnym celu
„Albatros” już na wodzie
Wypadek saperów
Iranian Chess Game
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wyjątkowa operacja minerów
Sosnkowski przywrócony
Raki strzelały na Bałkanach
Gavia na Atlantyku
Rozpoczynamy nową erę
W drodze po zwycięstwo
Snajper walczy także z wiatrem
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Trening medyczny przed misją
Rescue Like You Would in a War
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Klasy wojskowe po nowemu
Osa na patrole
Wsparcie dla saperów
Niechciany traktat
Kolejne Raki dla wojska
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
68W Means Lifesaver
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Cienka niebieska linia
Groty i VIS-y dla armii
Życie po zdjęciu munduru
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Fort zagłady
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowa misja i nowy sprzęt
Jani, cudem ocalony
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Zmarł trzeci z rannych saperów
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Lotem przeciw bolszewikom
Niezwyciężeni znowu trenują
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
68W znaczy ratownik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO