moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Linda i Ślesicki pomogą dzieciom żołnierzy

O miesiąc został przedłużony czas na składanie dokumentów do liceum i szkoły wyższej filmowej. Oferta jest skierowana do dzieci żołnierzy poszkodowanych i poległych na misjach. Dzięki porozumieniu między MON a fundacją Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy uzdolnione dzieci „misjonarzy” będą mogły bezpłatnie uczyć się i studiować.


Podpisane w maju porozumienie między „Laterną Magicą” – Fundacją Edukacji i Sztuki Filmowej założonej przez Ślesickiego i Lindę – a resortem obrony narodowej to pierwsza artystyczna inicjatywa skierowana do środowiska weteranów.

Przyznane przez Fundację stypendia mają umożliwić trzyletnią bezpłatną naukę w liceum filmowym oraz w filmowej uczelni wyższej. Oferta jest skierowana do dzieci żołnierzy, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu lub zmarli w związku z wykonywaniem zadań służbowych na misjach poza granicami kraju.

Więcej czasu na składanie dokumentów

Warunkiem zdobycia stypendium są zainteresowania artystyczne i udokumentowany dorobek w dziedzinie filmowej, aktorskiej, plastycznej bądź fotograficznej. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że główną intencją programu stypendialnego jest pomoc rodzinom polskich żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia walczyli poza granicami kraju. – Chcemy w ten sposób wesprzeć osoby uzdolnione – mówi Magdalena Łachniak z WSF. Dodaje, że ci, którzy zdecydują się na studia w szkole filmowej, będą mieli do wyboru studia licencjackie na kierunkach m. in. reżyserii filmowej, reżyserii i produkcji gier wideo, montażu filmowym, realizacji obrazu, fotografii czy organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w październiku.

Natomiast nauka w liceum, obok podstawowego programu nauczania szkoły średniej, obejmie zajęcia z podstaw pracy z kamerą, montażu, fotografii i ćwiczeń aktorskich. Tu edukacja ruszy już po wakacjach.

Pierwotnie termin składania dokumentów stypendialnych wyznaczono na 13 czerwca. – Jednak w związku z tym, że informacja o naborze pojawiła się dosyć późno, czas na formalność przedłużyliśmy do 13 lipca – mówi Magdalena Łachniak.

Warunki uczestnictwa w programie zawarte są w porozumieniu oraz w regulaminie stypendialnym. O przyznaniu stypendium będzie decydować wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena dorobku artystycznego kandydata.

Więcej na stronach www.liceumfilmowe.pl oraz www.szkolafilmowa.pl.


Każda pomoc jest ważna

Dzieci poszkodowanych i poległych żołnierzy, które planują filmową edukację, do dokumentów muszą też dołączyć kopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) orzeczenia lekarskiego rodzica o uszczerbku na zdrowiu w wyniku służby poza granicami państwa lub orzeczenie o jego śmierci. O przyznaniu stypendium będzie decydować wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena dorobku artystycznego kandydata. – To pierwsza taka inicjatywa środowiska artystycznego. Wcześniej w pomoc weteranom zaangażowali się sportowcy, między innymi koszykarz Marcin Gortat – mówi kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON – Każda pomoc jest ważna i każdy pomaga, jak potrafi. Jeden wspiera finansowo, drugi funduje wózek. Artyści natomiast chcą przekazywać swoją wiedzę. Za to, że zechcieli pochylić się nad problemami weteranów i ich rodzin, możemy im tylko podziękować – dodaje kmdr Walczak.

Szkoła Lindy i Ślesickiego

Warszawska Szkoła Filmowa to wyższa uczelnia artystyczna pod patronatem Ministra Kultury. Od 2011 roku jest jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce i największą wśród niepublicznych. Założona w 2004 roku przez reżysera Macieja Ślesickiego i aktora Bogusława Lindę, kształci rocznie kilkuset studentów. W ubiegłym roku przy szkole powstało jedyne w Polsce liceum filmowe.

Twórcy Szkoły przyjęli autorski program oświatowy, wzorowany na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, takich jak słynne nowojorskie Actor's Studio. Priorytetem w nauczaniu są umiejętności pracy na planie filmowym. Studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego oraz współpracują ze sobą przy produkcji filmów dyplomowych.

W Warszawskiej Szkole Filmowej wykładają specjaliści i osobowości polskiego kina, w większości czynnie działający w branży: m.in. Bogusław Linda, dr Maciej Ślesicki, prof. Bogdan Dziworski, dr hab. Andrzej Ramlau, dr Andrzej Kołodyński i Magdalena Łazarkiewicz.

PG

autor zdjęć: materiały „Laterna Magica” – Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej, Filmweb

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1402558740
kto jak nie pan Bogusław tak ślicznie zamyka oczy jak strzela z AK https://www.youtube.com/watch?v=2h9zNR2NA4U bo tak się strzela ślepakami ...
B3-E7-B5-FE

„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
 
Żołnierze dzieciom
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Polska nie pozostanie osamotniona
Ostatni bój wojny obronnej
Jani, cudem ocalony
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rescue Like You Would in a War
Lotem przeciw bolszewikom
Thin Blue Line
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Bożeny do modyfikacji
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Klasy wojskowe po nowemu
Raki strzelały na Bałkanach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sosnkowski przywrócony
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Niezwyciężeni znowu trenują
Trening medyczny przed misją
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
68W znaczy ratownik
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Groty i VIS-y dla armii
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Albatros” już na wodzie
Iranian Chess Game
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Rozpoczynamy nową erę
Wypadek saperów
Silesian Life Pictures
Nowy wiceminister w MON
Życie po zdjęciu munduru
Nóż komandosa zdobyty
Gavia na Atlantyku
Fort zagłady
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
68W Means Lifesaver
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Snajper walczy także z wiatrem
Nowa misja i nowy sprzęt
Kolejne Raki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO