moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Linda i Ślesicki pomogą dzieciom żołnierzy

O miesiąc został przedłużony czas na składanie dokumentów do liceum i szkoły wyższej filmowej. Oferta jest skierowana do dzieci żołnierzy poszkodowanych i poległych na misjach. Dzięki porozumieniu między MON a fundacją Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy uzdolnione dzieci „misjonarzy” będą mogły bezpłatnie uczyć się i studiować.


Podpisane w maju porozumienie między „Laterną Magicą” – Fundacją Edukacji i Sztuki Filmowej założonej przez Ślesickiego i Lindę – a resortem obrony narodowej to pierwsza artystyczna inicjatywa skierowana do środowiska weteranów.

Przyznane przez Fundację stypendia mają umożliwić trzyletnią bezpłatną naukę w liceum filmowym oraz w filmowej uczelni wyższej. Oferta jest skierowana do dzieci żołnierzy, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu lub zmarli w związku z wykonywaniem zadań służbowych na misjach poza granicami kraju.

Więcej czasu na składanie dokumentów

Warunkiem zdobycia stypendium są zainteresowania artystyczne i udokumentowany dorobek w dziedzinie filmowej, aktorskiej, plastycznej bądź fotograficznej. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że główną intencją programu stypendialnego jest pomoc rodzinom polskich żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia walczyli poza granicami kraju. – Chcemy w ten sposób wesprzeć osoby uzdolnione – mówi Magdalena Łachniak z WSF. Dodaje, że ci, którzy zdecydują się na studia w szkole filmowej, będą mieli do wyboru studia licencjackie na kierunkach m. in. reżyserii filmowej, reżyserii i produkcji gier wideo, montażu filmowym, realizacji obrazu, fotografii czy organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w październiku.

Natomiast nauka w liceum, obok podstawowego programu nauczania szkoły średniej, obejmie zajęcia z podstaw pracy z kamerą, montażu, fotografii i ćwiczeń aktorskich. Tu edukacja ruszy już po wakacjach.

Pierwotnie termin składania dokumentów stypendialnych wyznaczono na 13 czerwca. – Jednak w związku z tym, że informacja o naborze pojawiła się dosyć późno, czas na formalność przedłużyliśmy do 13 lipca – mówi Magdalena Łachniak.

Warunki uczestnictwa w programie zawarte są w porozumieniu oraz w regulaminie stypendialnym. O przyznaniu stypendium będzie decydować wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena dorobku artystycznego kandydata.

Więcej na stronach www.liceumfilmowe.pl oraz www.szkolafilmowa.pl.


Każda pomoc jest ważna

Dzieci poszkodowanych i poległych żołnierzy, które planują filmową edukację, do dokumentów muszą też dołączyć kopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) orzeczenia lekarskiego rodzica o uszczerbku na zdrowiu w wyniku służby poza granicami państwa lub orzeczenie o jego śmierci. O przyznaniu stypendium będzie decydować wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena dorobku artystycznego kandydata. – To pierwsza taka inicjatywa środowiska artystycznego. Wcześniej w pomoc weteranom zaangażowali się sportowcy, między innymi koszykarz Marcin Gortat – mówi kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON – Każda pomoc jest ważna i każdy pomaga, jak potrafi. Jeden wspiera finansowo, drugi funduje wózek. Artyści natomiast chcą przekazywać swoją wiedzę. Za to, że zechcieli pochylić się nad problemami weteranów i ich rodzin, możemy im tylko podziękować – dodaje kmdr Walczak.

Szkoła Lindy i Ślesickiego

Warszawska Szkoła Filmowa to wyższa uczelnia artystyczna pod patronatem Ministra Kultury. Od 2011 roku jest jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce i największą wśród niepublicznych. Założona w 2004 roku przez reżysera Macieja Ślesickiego i aktora Bogusława Lindę, kształci rocznie kilkuset studentów. W ubiegłym roku przy szkole powstało jedyne w Polsce liceum filmowe.

Twórcy Szkoły przyjęli autorski program oświatowy, wzorowany na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, takich jak słynne nowojorskie Actor's Studio. Priorytetem w nauczaniu są umiejętności pracy na planie filmowym. Studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego oraz współpracują ze sobą przy produkcji filmów dyplomowych.

W Warszawskiej Szkole Filmowej wykładają specjaliści i osobowości polskiego kina, w większości czynnie działający w branży: m.in. Bogusław Linda, dr Maciej Ślesicki, prof. Bogdan Dziworski, dr hab. Andrzej Ramlau, dr Andrzej Kołodyński i Magdalena Łazarkiewicz.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: materiały „Laterna Magica” – Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej, Filmweb

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1402558740
kto jak nie pan Bogusław tak ślicznie zamyka oczy jak strzela z AK https://www.youtube.com/watch?v=2h9zNR2NA4U bo tak się strzela ślepakami ...
B3-E7-B5-FE

Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Fordy, a nie Nissany
Informacja Prasowa
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
16 sekund Liberatora
Zbiegowie z innego świata
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Most do współpracy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Współzawodnictwo rozwija
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ogromne zainteresowanie Soną
Z menażką na wakacje
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
Laserowa artyleria US Army
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Brawurowe zagony motorowe
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Testament Polski Walczącej
Kajmany na gąsienicach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Groty z granatnikiem
Prezydent Duda jedzie do USA
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Online z mistrzami sportu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO