moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piloci spełnili marzenie Oliwiera

Lotnictwo go fascynuje. Kiedy mama pokazywała mu zdjęcia samolotów i pytała, który chciałby zobaczyć, wskazywał wojskowe transportowce. Wolontariusze z fundacji Mam Marzenie zorganizowali pięcioletniemu Oliwierowi wizytę w 8 Bazie Lotnictwa Taktycznego. – Posadziliśmy go za sterami najnowszej CASY i tak zaczęła się jego przygoda w naszej jednostce – mówią żołnierze.- Spełniamy marzenia chorych dzieci. Oliwier bardzo chciał zobaczyć lotniczą jednostkę „od kuchni”, a że współpraca z wojskiem układa nam się perfekcyjnie, wiedzieliśmy, że i to marzenie zostanie spełnione  – mówi Michał Krain, wolontariusz fundacji Mam Marzenie. O pomoc w zrealizowaniu marzenia fundacja poprosiła dowódcę 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.  – Nie zastanawialiśmy się ani chwili – podkreśla płk pil. Krzysztof Cur. – Zaprosiliśmy chłopca i jego rodziców do Bazy.

Piloci specjalnie dla Oliwiera przygotowali kombinezon lotniczy. Pięciolatek razem z dowódcą i pilotami zobaczył m.in. najnowszy samolot CASA C-295 M. – Usiadł za sterami, zobaczył jak uruchamia się systemy samolotu, dokładnie obejrzał pulpit i przyrządy  – opowiada Michał Krain. Chłopiec jeździł też wozem Wojskowej Straży Pożarnej. – Zaprowadziliśmy go też na płytę w pobliżu drogi kołowania, tak by mógł zobaczyć i usłyszeć startujące i lądujące samoloty – mówią piloci. – Potem oglądał samoloty z wieży kontroli lotów.Kilka dni po wizycie w jednostce chłopiec przeszedł bardzo ciężką operację. Jego mama podkreśla jednak, że o spotkaniu z żołnierzami mówił cały czas. – Początkowo był skrępowany i przestraszony, ale kiedy poznał pilotów bliżej, nie można go było zatrzymać, wszystko chciał zobaczyć, wszystkiego dotknąć – opowiada o wrażeniach syna. - Szczerze mówiąc mam wrażenie, że jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że odwiedził wojsko. Ale kiedy pokazywałam mu zdjęcia samolotów cywilnych i wojskowych wybierał te wojskowe – dodaje mama chłopca.

– Zrobiliśmy wszystko, by zapewnić małemu człowiekowi komfort i przyjazną atmosferę. Chcieliśmy, by choć na chwilę zapomniał o chorobie – opowiada płk pil. Krzysztof Cur, dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. – Ale nie zobaczył jeszcze wszystkiego, nie siedział jeszcze w naszym mniejszym samolocie M-28B/PT/GC. Czekamy na jego następna wizytę i trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia – dodaje pułkownik.

***

Fundacja „Mam Marzenie” działa w Polsce od 2003 roku.  Jej podopiecznymi są dzieci od 3 do 18 lat, które walczą z chorobami zagrażającymi życiu.  Wolontariusze fundacji odwiedzają chore dzieci, wysłuchują ich marzeń, a potem próbują je spełnić. W ten sposób udało się uszczęśliwić już blisko pięć tysięcy dzieci. Kilkanaście marzeń związanych było z wojskiem. Jednym z pierwszych wojskowych „zleceń” było marzenie dziewięcioletniego Kamila. Chłopiec w 2005 roku zapowiadał, że zostanie pilotem wojskowym. Interesował  się historią wojskowości, zwłaszcza lotnictwem z czasów II wojny światowej. Podczas pierwszego spotkania z wolontariuszami fundacji opowiedział o swojej pasji. Chciał zwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, odwiedzić jednostkę wojskową i usiąść w samolocie. Niedługo potem mógł to zrobić. Razem z rodziną odwiedził Dowództwo 2 Korpusu Zmechanizowanego, gdzie witał ich wtedy generał Edward Gruszka. Wręczył chłopcu mundur i wojskowy beret. Chłopiec w towarzystwie generała zwiedził jeszcze Muzeum Lotnictwa Polskiego, a później, już sam, odwiedził jednostkę lotniczą na Balicach. Piloci zaprosili go na pokład samolotu transportowego C-295 M. Ze względu na stan zdrowia dziecka Casa nie mogła wzbić się w powietrze. Maszyna kołowała jedynie po pasie startowym, ale dla chłopca to i tak było ogromne przeżycie. „Chciałbym jeszcze polecieć tym samolotem, ale do tego czasu muszę wyzdrowieć”, mówił osiem lat temu.

Dzięki współpracy armii z fundacją w kolejnych latach spełniały się pragnienia także innych dzieci. Tak było w przypadku Kacpra, który w 2008 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu jeździł czołgiem, a później w Krzesinach zwiedzał bazę samolotów F-16. W połowie 2013 roku czołgistą został chorujący na białaczkę Mateusz, a cierpiący na nowotwór Piotr odwiedził bazę lotniczą w Łasku. Spędził dzień w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonują wielozadaniowe samoloty F-16. Nastolatek obejrzał hangary lotnicze, przymierzał hełm i „poleciał” na symulatorze.

 

mks, ek

autor zdjęć: 8 Baza Lotnictwa Taktycznego

dodaj komentarz

komentarze


Fort zagłady
 
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Thin Blue Line
Iranian Chess Game
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Niechciany traktat
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na strzelnicy w szczytnym celu
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Wyjątkowa operacja minerów
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Rescue Like You Would in a War
Kolejne Raki dla wojska
Wsparcie dla saperów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowe szkolenie dla studentów
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Gavia na Atlantyku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmarł trzeci z rannych saperów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Osa na patrole
Niezwyciężeni znowu trenują
„Albatros” już na wodzie
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Snajper walczy także z wiatrem
Wypadek saperów
Groty i VIS-y dla armii
Raki strzelały na Bałkanach
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wabik z WAT-u
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Bożeny do modyfikacji
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Życie po zdjęciu munduru
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jani, cudem ocalony
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Cienka niebieska linia
68W Means Lifesaver
Trening medyczny przed misją
W drodze po zwycięstwo
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W znaczy ratownik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO