moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony w Brukseli

Kolektywna obrona, przygotowania do wrześniowego szczytu NATO w Walii oraz priorytety współpracy w dziedzinie obronności w związku z kryzysem na Ukrainie - to najważniejsze tematy dwudniowych obrad szefów resortów obrony państw Sojuszu. Podczas spotkania w Brukseli ministrowie mówili też o planach zwiększenia obecności sił NATO w Europie Wschodniej, w tym w Polsce.


- Teraz jest czas, aby wszyscy sojusznicy zaangażowali się w kolektywną obronę – mówił dziś w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Nawiązał w ten sposób do kryzysu na Ukrainie i jego konsekwencji dla członków NATO. Obradujący ministrowie zgodzili się, aby kontynuować i rozwijać działania służące wzmocnieniu bezpieczeństwa członków Sojuszu podjęte w obliczu rosyjskiej akcji na Ukrainie. Należą do nich m.in. wzmocnione patrole powietrzne nad krajami bałtyckimi, loty samolotów rozpoznania AWACS nad Polską i Rumunią oraz wzmocniona obecność sił morskich NATO na Bałtyku i Morzu Czarnym. Ministrowie mówili też o podwyższeniu stopnia gotowości bojowej Sił Odpowiedzi NATO, poszerzeniu współpracy w zakresie sił specjalnych, zwiększeniu nacisku na działania w cyberprzestrzeni oraz konieczności zintensyfikowania wspólnych ćwiczeń.

Jak podkreślił Rassmusen, z zadowoleniem przyjął decyzje Danii, Polski i Niemiec o zwiększeniu gotowości Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie. Nie chodzi jednak o zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w Polsce, a jedynie poprawę zdolności dowództwa do odpowiedzi na wyzwania dzięki zwiększeniu jego personelu i sprzętu. Mimo to zdaniem sekretarza generalnego NATO jest to cenny wkład w kolektywną obronę, który zwiększy zdolność Sojuszu do odparcia zagrożeń w tym regionie.

O wzmocnieniu szczecińskiej jednostki mówił na początku maja minister Tomasz Siemoniak. - NATO powinno wyciągać wnioski z kryzysu na wchodzie Europy, a jednym z nich jest wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodniej flance – powiedział wówczas szef MON. Jak dodał, szczeciński korpus powinien być strukturą wiodącą jeśli chodzi o wzmacnianie obecności wojskowej Sojuszu w Polsce.

Nasz kraj domaga się wzmocnienia obecności NATO na swoim terytorium od początku kryzysu za wschodnią granicą, Sojusz jest jednak w tej sprawie podzielony. Jak zaznaczył w Brukseli minister Siemoniak, w ramach NATO dyskusja na ten temat nie będzie łatwa. - To jest trochę spór o metodę. Na pewno w tle jest kwestia pieniędzy - ocenił Siemoniak. Dodał, że różne są też oceny Rosji. Ostateczną decyzję mają podjąć przywódcy NATO na wrześniowym szczycie w Walii.

Szef polskiego MON odniósł się także do złożonej w Warszawie zapowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej i obietnicy przekazania na ten cel miliarda dolarów. - Prezydent USA przyjechał do Polski potwierdzić
zobowiązania sojusznicze i poprzeć je dwiema deklaracjami: że jest gotowy na zwiększenie obecności wojskowej oraz że będzie miał na to pieniądze - powiedział Siemoniak w Brukseli.

Przypomniał też, że w kwietniu, w trakcie jego wizyty w Waszyngtonie Polska przedstawiła Amerykanom serię pomysłów związanych z rozwinięciem obecności sił powietrznych w Polsce, obroną powietrzną, centrum ćwiczeń dla Europy Wschodniej czy centrum dla wojsk specjalnych.

Natomiast sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął deklarację Polski o zwiększeniu wydatków na obronność. Takie oświadczenie dotyczące podniesienia poziomu finansowania polskiej obronności (z obecnego 1,95 proc.) do dwóch procent PKB złożył prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas konferencji z prezydentem Obamą.

Jutro w Brukseli szefowie resortów obrony wezmą udział w sesji komisji NATO-Gruzja poświęconej reformom sił zbrojnych tego kraju. Ponadto przedstawiciele państw biorących udział w misji ISAF będą dyskutować z ministrem obrony Afganistanu Bismillah Khan Mohammadi o sytuacji w tym kraju i wycofywaniu stamtąd wojsk NATO. Omówią też plany przyszłej szkoleniowo - doradczej misji sojuszu, jaka ma rozpocząć się w Afganistanie od 2015 r.

***

Do zadań utworzonego w 1999 r. Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód należy planowanie i prowadzenie działań związanych z kolektywną obroną w NATO, wspieranie operacji pokojowych i planowanie oraz prowadzenie operacji humanitarnych. Korpus stworzyły Polska, Niemcy i Dania. Obecnie w jego skład wchodzą żołnierze z 13 państw. Kwatera główna korpusu mieści się w Szczecinie, gdzie stacjonuje ponad 200 żołnierzy. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1401873000
A może wzorem tarczy antyrakietowej : Nie chcecie dać 2 ciężkich brygad ? To sami sobie je zrobimy. p.s. Choć wolałbym 1 lekką dobrze wyszkoloną dywizję .
39-FF-C3-6D

155 mm dla US Army
 
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Komisje sejmowe o umowie z USA
Symulator Orlika w Dęblinie
Otworzyli bramy Auschwitz
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Jest Warszawa
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Tarzan” wróci do domu
Trudny egzamin przed misją
Armia Fight Night znów w akcji
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Hartowanie spadochroniarzy
Kutno w sieci LogHubs
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Najlepsi wśród „górali”
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kwalifikacja odbędzie się …
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Powstali przeciw carskiej potędze
Amerykanie odmładzają F-16
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Dama odeszła do historii
Laserowa artyleria US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Komandosi znad Garigliano
WBH upublicznia swoje archiwa
Na straży niebieskiej linii
Nurkowie w głębinach
Wojsko walczy z COVID-19
IBCS dla Polski
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Trudny rok na misjach
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Taktyka w Górach Izerskich
Pustynna burza wokół Husajna
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w mundurówce?
Na rozgrzewkę – zapasy
Obrady ministrów obrony NATO
Saperzy zimą otworzą ogień
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Krok po kroku do cyberwojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO