moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powrót do kraju trudniejszy niż misja

To pierwszy film dokumentalny o żołnierzach, którzy służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. – Nie koloryzujemy rzeczywistości. Pokazujemy prawdziwe przeżycia i emocje bohaterów – zapewnia Marek Mucha, reżyser. Dokument „Weterani wojny” opowiada przejmującą historię pięciu wojskowych i ich trudnego powrotu do życia po misji.


– Obudziłem się po trzech dniach po tym jak zostałem ranny. Jak ci powiem, jak zacząłem sprawdzać czy mam ręce, nogi, czy nic mi nie urwało, to będziesz w stanie to sobie wyobrazić? Nie będziesz, bo ciężko sobie wyobrażać takie sytuacje – mówi Daniel Kubas, który służył jako celowniczy podczas II zmiany w Iraku. W 2004 roku został ranny – miał obrażenia mózgu, złamaną czaszkę i uszkodzony kręgosłup.

To pierwsza scena „Weteranów wojny”, dokumentu nakręconego przez Marka Muchę, absolwenta PWSFTViT w Łodzi i dziennikarza szczecińskiego oddziału TVP. Niemal godzinny film opowiada historię pięciu żołnierzy, którzy służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. Mówią oni o swojej służbie, relacjach z bliskimi i szukaniu zrozumienia. Padają mocne słowa, jak te, wypowiedziane przez Daniela Kubasa, że „powrót do kraju oznaczał powrót na kolejną wojnę, jeszcze trudniejszą niż misja”.

– Życie wielu z nas zmieniło się o 180 stopni. Wróciliśmy do kraju z obrażeniami fizycznymi i psychicznymi. Dziwne spojrzenia ludzi, lęk przed dużymi skupiskami, nienormalność „zwykłych”, pozbawionych adrenaliny sytuacji – to wszystko budziło obawy. Jako ludzie o niepełnej sprawności musieliśmy odnaleźć się na nowo. I na nowo zaadaptować w społeczeństwie – mówi bohater „Weteranów wojny” Marek Rzodkiewicz, logistyk, ranny w wyniku ostrzału podczas III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Weterani występujący w dokumencie, wspominają też brak zrozumienia, nie tylko wśród społeczeństwa, mającego dość mgliste pojęcie o misjach, ale i wśród najbliższych.

– To film o podróży w nieznane, w głąb duszy i umysłu ludzi, którzy będąc na misji zbyt dużo widzieli. Są tu przejmujące historie, materiały filmowe ze służby żołnierzy i opowieści o radzeniu sobie z życiem po powrocie z misji – mówi reżyser.


Trailer dokumentu „Weterani wojny”. Film: Marek Mucha

Marek Rzodkiewicz przyznaje, że na początku nie było łatwo otworzyć się i opowiadać o wspomnieniach. – Miałem opory przed mówieniem wprost o swoich przeżyciach, ale z czasem one zniknęły. Film nie koloryzuje rzeczywistości, pokazuje misjonarzy takimi jakimi są, także ich obawy i strach – mówi Marek Rzodkiewicz.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2011 roku i trwały blisko dwa lata. – Temat jest trudny, wymagał zrozumienia, przeanalizowania, a także czasu, by poznać bohaterów i zdobyć ich zaufanie – mówi reżyser.

Dziś żołnierze, którzy wystąpili w filmie, zaznaczają, że wiele problemów o których wówczas mówili, jest już dla nich przeszłością. Wielu wróciło do zawodowej aktywności. Dzięki terapiom psychologicznym Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, warsztatom organizowanym przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz przedsięwzięciom integrującym środowisko, większość wróciła do psychicznej równowagi.

– Od czasu, gdy były kręcone zdjęcia wiele się w naszej sytuacji zmieniło. Ale temat trudnego powrotu z misji do rzeczywistości pozostaje uniwersalny, bo przecież dotyczy każdego z misjonarzy wracającego do domu – mówi Tomasz Kloc, były saper, ranny w 2003 roku podczas I zmiany PKW w Iraku.

Dlatego ci, którzy poradzili sobie w tych trudnych sytuacjach, dziś w podobny sposób pomagają kolegom wracającym z misji. Marek Mucha, reżyser dokumentu, liczy, że dzięki filmowi służba żołnierzy na misji będzie bardziej doceniana w społeczeństwie, a ich problemy lepiej rozumiane.

Premiera „Weteranów wojny” miała miejsce pod koniec maja, na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dokument został wyświetlony na pokazie pozakonkursowym w ramach cyklu „Panorama Filmu Polskiego”.

Marek Mucha nie tylko wyreżyserował „Weteranów wojny”, był także producentem, scenarzystą i montażystą. Zdjęcia wykonał Marcin Przylecki, a muzykę napisał Szymon Karpierz (Zombie_DNB).

REKLAMA

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Dan
1401795240
Przestańcie z misjonarzy robić psycholi. Byłem w Iraku i Afganistanie i często większy stres powodowała u mnie głupota w kraju - przełożonych, podwładnych, urzędników, brak pieniędzy. Na misji masz poczucie stabilizacji finansowej a to jest bardzo ważne, reszta, cóż strach jest, nerwy są ale nie okaleczają one trwale, chyba, że masz już skłonności z cywila. Nie wszyscy misjonarze nadają się na misję, ale nie róbcie z nas psycholi, to szkodzi nawet w sądach, jak wracają zdradzeni do domów i żony chłopakom bzdurne problemy w sądach robią, bo wymyślają, że psychol itd. Czy pokolenie I i II WŚ to całe pokolenie psycholi? Mam dość szukania sensacji tam gdzie jej nie ma!
E7-C3-B9-7F

Rakiety z Mesko w F-35
 
Ofensywa Tuchaczewskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Most do współpracy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szkolenie wodne podhalańczyków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ochotnicy na ratunek
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
16 sekund Liberatora
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstaną kolejne strzelnice
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Oficer jak biała karta...
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Współzawodnictwo rozwija
Ułańska szarża
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Groty z granatnikiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko ma ofertę dla cywili
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ogromne zainteresowanie Soną
Krwawy Wołyń
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Mały Katyń pod Augustowem
Laserowa artyleria US Army
Online z mistrzami sportu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Polskie porty bardziej otwarte
PGZ będzie obecna na MSPO
Żołnierze w sztafecie pomocy
Brawurowe zagony motorowe
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Zbiegowie z innego świata
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
Odznaka dla ratowników pola walki
Weterani znów staną na macie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO