moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powrót do kraju trudniejszy niż misja

To pierwszy film dokumentalny o żołnierzach, którzy służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. – Nie koloryzujemy rzeczywistości. Pokazujemy prawdziwe przeżycia i emocje bohaterów – zapewnia Marek Mucha, reżyser. Dokument „Weterani wojny” opowiada przejmującą historię pięciu wojskowych i ich trudnego powrotu do życia po misji.


– Obudziłem się po trzech dniach po tym jak zostałem ranny. Jak ci powiem, jak zacząłem sprawdzać czy mam ręce, nogi, czy nic mi nie urwało, to będziesz w stanie to sobie wyobrazić? Nie będziesz, bo ciężko sobie wyobrażać takie sytuacje – mówi Daniel Kubas, który służył jako celowniczy podczas II zmiany w Iraku. W 2004 roku został ranny – miał obrażenia mózgu, złamaną czaszkę i uszkodzony kręgosłup.

To pierwsza scena „Weteranów wojny”, dokumentu nakręconego przez Marka Muchę, absolwenta PWSFTViT w Łodzi i dziennikarza szczecińskiego oddziału TVP. Niemal godzinny film opowiada historię pięciu żołnierzy, którzy służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. Mówią oni o swojej służbie, relacjach z bliskimi i szukaniu zrozumienia. Padają mocne słowa, jak te, wypowiedziane przez Daniela Kubasa, że „powrót do kraju oznaczał powrót na kolejną wojnę, jeszcze trudniejszą niż misja”.

– Życie wielu z nas zmieniło się o 180 stopni. Wróciliśmy do kraju z obrażeniami fizycznymi i psychicznymi. Dziwne spojrzenia ludzi, lęk przed dużymi skupiskami, nienormalność „zwykłych”, pozbawionych adrenaliny sytuacji – to wszystko budziło obawy. Jako ludzie o niepełnej sprawności musieliśmy odnaleźć się na nowo. I na nowo zaadaptować w społeczeństwie – mówi bohater „Weteranów wojny” Marek Rzodkiewicz, logistyk, ranny w wyniku ostrzału podczas III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Weterani występujący w dokumencie, wspominają też brak zrozumienia, nie tylko wśród społeczeństwa, mającego dość mgliste pojęcie o misjach, ale i wśród najbliższych.

– To film o podróży w nieznane, w głąb duszy i umysłu ludzi, którzy będąc na misji zbyt dużo widzieli. Są tu przejmujące historie, materiały filmowe ze służby żołnierzy i opowieści o radzeniu sobie z życiem po powrocie z misji – mówi reżyser.


Trailer dokumentu „Weterani wojny”. Film: Marek Mucha

Marek Rzodkiewicz przyznaje, że na początku nie było łatwo otworzyć się i opowiadać o wspomnieniach. – Miałem opory przed mówieniem wprost o swoich przeżyciach, ale z czasem one zniknęły. Film nie koloryzuje rzeczywistości, pokazuje misjonarzy takimi jakimi są, także ich obawy i strach – mówi Marek Rzodkiewicz.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2011 roku i trwały blisko dwa lata. – Temat jest trudny, wymagał zrozumienia, przeanalizowania, a także czasu, by poznać bohaterów i zdobyć ich zaufanie – mówi reżyser.

Dziś żołnierze, którzy wystąpili w filmie, zaznaczają, że wiele problemów o których wówczas mówili, jest już dla nich przeszłością. Wielu wróciło do zawodowej aktywności. Dzięki terapiom psychologicznym Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, warsztatom organizowanym przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz przedsięwzięciom integrującym środowisko, większość wróciła do psychicznej równowagi.

– Od czasu, gdy były kręcone zdjęcia wiele się w naszej sytuacji zmieniło. Ale temat trudnego powrotu z misji do rzeczywistości pozostaje uniwersalny, bo przecież dotyczy każdego z misjonarzy wracającego do domu – mówi Tomasz Kloc, były saper, ranny w 2003 roku podczas I zmiany PKW w Iraku.

Dlatego ci, którzy poradzili sobie w tych trudnych sytuacjach, dziś w podobny sposób pomagają kolegom wracającym z misji. Marek Mucha, reżyser dokumentu, liczy, że dzięki filmowi służba żołnierzy na misji będzie bardziej doceniana w społeczeństwie, a ich problemy lepiej rozumiane.

Premiera „Weteranów wojny” miała miejsce pod koniec maja, na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dokument został wyświetlony na pokazie pozakonkursowym w ramach cyklu „Panorama Filmu Polskiego”.

Marek Mucha nie tylko wyreżyserował „Weteranów wojny”, był także producentem, scenarzystą i montażystą. Zdjęcia wykonał Marcin Przylecki, a muzykę napisał Szymon Karpierz (Zombie_DNB).

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Dan
1401795240
Przestańcie z misjonarzy robić psycholi. Byłem w Iraku i Afganistanie i często większy stres powodowała u mnie głupota w kraju - przełożonych, podwładnych, urzędników, brak pieniędzy. Na misji masz poczucie stabilizacji finansowej a to jest bardzo ważne, reszta, cóż strach jest, nerwy są ale nie okaleczają one trwale, chyba, że masz już skłonności z cywila. Nie wszyscy misjonarze nadają się na misję, ale nie róbcie z nas psycholi, to szkodzi nawet w sądach, jak wracają zdradzeni do domów i żony chłopakom bzdurne problemy w sądach robią, bo wymyślają, że psychol itd. Czy pokolenie I i II WŚ to całe pokolenie psycholi? Mam dość szukania sensacji tam gdzie jej nie ma!
E7-C3-B9-7F

Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
 
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wabik z WAT-u
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Na strzelnicy w szczytnym celu
Cienka niebieska linia
Rescue Like You Would in a War
Niechciany traktat
Niezwyciężeni znowu trenują
Klasy wojskowe po nowemu
Gavia na Atlantyku
Bożeny do modyfikacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Iranian Chess Game
Zmarł trzeci z rannych saperów
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Lotem przeciw bolszewikom
68W znaczy ratownik
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jani, cudem ocalony
Snajper walczy także z wiatrem
Trening medyczny przed misją
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Fort zagłady
Osa na patrole
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wypadek saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W drodze po zwycięstwo
Nowy wiceminister w MON
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
68W Means Lifesaver
„Albatros” już na wodzie
Sosnkowski przywrócony
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wojskowe szkolenie dla studentów
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wsparcie dla saperów
Kolejne Raki dla wojska
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Groty i VIS-y dla armii
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Nowa misja i nowy sprzęt
Wyjątkowa operacja minerów
Thin Blue Line
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO