moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Referendum na wschodzie Ukrainy

W obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie odbyło się referendum zorganizowane przez prorosyjskich separatystów walczących przeciwko rządowi w Kijowie. Jak twierdzą organizatorzy, miażdżąca większość głosujących opowiedziała się za odłączeniem od Ukrainy. Mimo mniejszych incydentów, głosowanie przebiegało spokojnie.


Uczestnicy głosowania w obwodach odpowiadali tylko na jedno pytanie, czy są za powstaniem Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. – 89,07 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością, a 10,19 proc. było przeciwnych – oświadczył kilka godzin po zakończeniu głosowania przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin. – Można to uważać za rezultat końcowy – powiedział Lagin. Dodał, że frekwencja wyniosła 74,87 proc. Nie wiadomo na razie, jakie wyniki są w obwodzie ługańskim.

Głosowanie przebiegało w miarę spokojnie. Jedynie w Krasnoarmiejsku w wymianie ognia zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Na razie nie wiadomo dokładnie, kto i dlaczego strzelał. Początkowo pojawiła się informacja, że do ludzi zaczęli strzelać funkcjonariusze jednostki specjalnej „Dniepr”, jednak ukraińskie MSW zaprzeczyło. Także w noc poprzedzającą referendum i w niedzielę doszło do kilku starć separatystów z ukraińską armią m.in. w Słowiańsku. Ukrinform podaje, że nad ranem w niedzielę napastnicy ostrzelali z moździerzy ochranianą przez ukraińskie siły bezpieczeństwa miejscową wieżę telewizyjną w Słowiańsku. „Ukraińska Prawda” donosi, że w sobotę milicja zatrzymała pod Słowiańskiem grupę uzbrojonych separatystów, którzy przewozili ok. 100 tysięcy już wypełnionych kart wyborczych. Znalezione karty były wypełnione „za” niepodległością samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Zatrzymani mężczyźni mieli przy sobie również karabiny, pistolety i naboje, a także wstęgi św. Jerzego, uznawane w Rosji za symbol zwycięstwa nad faszyzmem, a ostatnio – znak rozpoznawczy prorosyjskich separatystów.

Władze w Kijowie twierdzą, że referenda są nielegalne. W niedzielę kolejny raz oświadczył to prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Nazwał referendum „krokiem w przepaść”. „Zwolennicy ogłoszenia niepodległości nie rozumieją, że to oznacza całkowite zniszczenie gospodarki i programów pomocy socjalnej oraz obniżenie standardów życia wszystkich. To krok w przepaść dla regionu” – czytamy na stronie internetowej prezydenta. W opublikowanym komunikacie MSZ Ukrainy stwierdziło, że separatystyczne referenda na wschodzie Ukrainy „nie mają mocy prawnej” i „nie będą miały żadnych następstw dla jedności terytorialnej Ukrainy”. MSZ stwierdziło, że referenda były „przestępczą farsą” finansowaną przez Rosję.

Według organizatorów frekwencja w lokalach była bardzo wysoka. – Jest znacznie powyżej oczekiwań. Ludzie w kolejkach do lokali i komisje wyborcze pracują na pełnych obrotach – mówił w niedzielę rano Roman Lagin. Ogłosił, że podczas referendum będą działały 53 komisje wyborcze, a wszystkich punktów do głosowania będzie ponad 1,5 tys. Wyniki głosowania zostaną uznane bez względu na frekwencję. Obserwatorów na referendum nie będzie. Nikt się nie zgłosił – powiedział.

Głównie dlatego, że jego wyników, poza samymi organizatorami i pewnie Rosją nikt nie zamierza uznawać. Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu. Także polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym informuje: „Polska nie uznaje niedzielnych referendów zorganizowanych przez prorosyjskich separatystów w Doniecku i Ługańsku”.

W kwietniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym.

REKLAMA

dafa, pap

autor zdjęć: www.kyivpost.com

dodaj komentarz

komentarze


Nurkowie w głębinach
 
Powstali przeciw carskiej potędze
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Najlepsi wśród „górali”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Taktyka w Górach Izerskich
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ukraiński kurs na Zachód
Symulator Orlika w Dęblinie
Otworzyli bramy Auschwitz
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Hartowanie spadochroniarzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Komisje sejmowe o umowie z USA
WBH upublicznia swoje archiwa
Kutno w sieci LogHubs
Krok po kroku do cyberwojska
Wojsko walczy z COVID-19
155 mm dla US Army
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Saperzy zimą otworzą ogień
„Tarzan” wróci do domu
Pustynna burza wokół Husajna
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Trudny egzamin przed misją
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kwalifikacja odbędzie się …
Jakie zmiany w mundurówce?
Na rozgrzewkę – zapasy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Obrady ministrów obrony NATO
Komandosi znad Garigliano
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
IBCS dla Polski
Dama odeszła do historii
Trudny rok na misjach
Na straży niebieskiej linii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Armia Fight Night znów w akcji
Jest Warszawa
Kosmiczne inwestycje w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO