moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińskie wojsko szturmuje Słowiańsk

Dwóch ukraińskich żołnierzy zginęło, a dwóch kolejnych odniosło rany w porannym szturmie ukraińskiego wojska i sił MSW na zajęty przez separatystów Słowiańsk. – To akt kryminalny – odpowiada Rosja i żąda reakcji OBWE. Sytuacja zaostrza się także w Odessie. W pożarze siedziby związków zawodowych zginęło ponad 40 osób.

Prorosyjscy separatyści na barykadzie na jednej z ulic Słowiańska.

Słowiańsk to niespełna 120-tysięczne miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. 12 kwietnia zostało opanowane przez prorosyjskich separatystów. W ich rękach znajduje się kilkudziesięciu zakładników, między innymi mer, żołnierze, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa oraz grupa obserwatorów OBWE, wśród których jest Polak. Dziś o czwartej rano (piątej według czasu obowiązującego w Polsce) ukraińskie wojska wspierane przez siły MSW rozpoczęły szturm miasta.

Słowiańsk został otoczony szczelnym kordonem i zaatakowany z lądu oraz powietrza. Ukraińcy szybko wyparli separatystów z posterunków kontrolnych, które ci ustawili wokół miasta. – W stronę ukraińskich oddziałów specjalnych otwarto ogień z ciężkiej broni, w tym z granatników i przenośnych kompleksów rakietowych. Trwa prawdziwy bój z najemnikami – informował na Twitterze w pierwszych godzinach walk Arsen Awakow, pełniący obowiązku ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Separatyści zestrzelili dwa helikoptery. Jak podało ministerstwo obrony w Kijowie, na samym początku operacji zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a dwóch kolejnych zostało rannych. Ranni i zabicie są także po stronie separatystów. – Powiedziałem kobietom i dzieciom, żeby nie wychodzili z domów. Będziemy walczyć – zapowiadał Wiaczesław Ponomariow, lider prorosyjskich oddziałów. Jeszcze przed południem Ukraińcy poinformowali jednak, że kontrolują większą część miasta, w tym wieżę telewizyjną. Ukraińskie ministerstwo obrony podało też, że siły specjalne zatrzymały cztery osoby odpowiedzialne za zestrzelenie helikoptera.

Tymczasem Rosja działania Ukrainy nazwała „aktem kryminalnym”. – Rozpoczynając „odwetową operację” na południowym wschodzie Ukrainy władze w Kijowie pogrzebały nadzieje na utrzymanie porozumienia z Genewy, które miało na celu złagodzenie napięć na Ukrainie – podkreśla Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Rosja zaapelowała do OBWE o natychmiastowe działania, które miałyby powstrzymać rozlew krwi. Poinformowała też, że wysłała na Ukrainę przedstawiciela. Miałby on wziąć udział w negocjacjach w sprawie uwięzionych obserwatorów OBWE.

W odpowiedzi na operację antyterrorystyczna w Słowiańsku, dziś rano prorosyjskie oddziały zaatakowały w okolicach Doniecka. Mieli przejąć znajdujące się w pobliżu miasta centrum kontroli kolei.

Sytuacja zaostrza się także w Odessie. Ponad 40 osób zginęło w pożarze lokalnej siedziby związków zawodowych – poinformował Reuters. Starli się tam zwolennicy jedności Ukrainy i prorosyjscy demonstranci. Wcześniej informowano o czterech ofiarach śmiertelnych zamieszek i wielu rannych. Do starć doszło, gdy kilkuset prorosyjskich demonstrantów, noszących kaski i uzbrojonych w pałki, zaatakowało idący przez centrum miasta pochód złożony z ok. 1500 zwolenników władz w Kijowie – podały agencja Interfax-Ukraina i AFP.

Głos w sprawie Ukrainy zabrał Barack Obama, prezydent USA. – Rosja musi pracować nad uwolnieniem obserwatorów OBWE uwięzionych w Słowiańsku – powiedział podczas konferencji prasowej, którą zwołał wspólnie z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec.

Dodał też, że USA „ma wciąż do dyspozycji sankcje, które będą uderzały w gospodarkę rosyjską”. – Przywódcy Rosji muszą wiedzieć, że jeśli dalej będą ingerować w sytuację na wschodniej Ukrainie i utrudniać przeprowadzenie wyborów prezydenckich w tym kraju, muszą spodziewać się kolejnych sankcji. Ale to wybór, który stoi przed przywódcami w Rosji – mówił Obama.

– Rząd ukraiński pokazał, że respektuje umowę z Genewy. Wprowadził amnestię dla protestujących, którzy nie stosują przemocy i zapewnił, że w parlamencie jest miejsce dla wszystkich polityków – dodał prezydent USA.

Napięta sytuacja na Ukrainie trwa od kilku miesięcy. Kryzys rozpoczął się od demonstracji w Kijowie i starć, które doprowadziły do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza. Bardzo szybko w wewnętrzny konflikt wmieszała się Rosja. W wyniku jej działań od Ukrainy został odłączony Krym. Niedługo potem niepokoje rozlały się na południowo-wschodnią część kraju. Tam, podobnie jak na Krymie, zaczęli działać wspierani przez Rosję separatyści.

Źródła: PAP, CNN, Ria Novosti, www.mil.gov.ua

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: EuromaidanPR

dodaj komentarz

komentarze


Meta podsumowała komandoskie biegi
 
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
IBCS dla Polski
Komandosi znad Garigliano
Jest Warszawa
155 mm dla US Army
Kutno w sieci LogHubs
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Komisje sejmowe o umowie z USA
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Taktyka w Górach Izerskich
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Jakie zmiany w mundurówce?
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Armia Fight Night znów w akcji
Dama odeszła do historii
Krok po kroku do cyberwojska
Otworzyli bramy Auschwitz
Na straży niebieskiej linii
Pustynna burza wokół Husajna
Wojsko walczy z COVID-19
Kolejny dzień walki z koronawirusem
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
WBH upublicznia swoje archiwa
Najlepsi wśród „górali”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Na rozgrzewkę – zapasy
Hartowanie spadochroniarzy
Saperzy zimą otworzą ogień
„Tarzan” wróci do domu
Symulator Orlika w Dęblinie
Kwalifikacja odbędzie się …
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Ukraiński kurs na Zachód
Trudny egzamin przed misją
Trudny rok na misjach
Powstali przeciw carskiej potędze
Nurkowie w głębinach
Amerykanie odmładzają F-16
VIII zmiana PKW gotowa na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO