moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje film o pułkowniku Pileckim

Chcemy, aby nasz film o życiu jednego z największych polskich bohaterów budził emocje i przemawiał do wszystkich pokoleń – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Fabularyzowany dokument o Witoldzie Pileckim, który uciekł z obozu Auschwitz, a wcześniej organizował w nim ruch oporu, ma być gotowy jesienią.


Główną rolę zagra Marcin Kwaśny, aktor stołecznego Teatru Kwadrat. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Pilecki był patriotą przez duże P, bohaterem o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce – stwierdza aktor.

W filmie o pułkowniku realizatorzy wykorzystają m.in. nagrane już rozmowy z jego dziećmi – Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim. Uzupełnią je sceny fabularne, nad którymi prace ruszą 13 maja. Jak zdradza Bogdan Wasztyl, zdjęcia będą kręcone m.in. w dworku Tetmajerów pod Nowym Targiem, przypominającym rodzinny majątek Pileckich w Sukurczach na Białorusi, i w Oświęcimiu.

Film jest finansowany ze zbiórki publicznej. 1500 darczyńców wpłaciło blisko 180 tysięcy złotych. – Pełny koszt filmu szacujemy na około 200 tys. zł, jednak zgromadzona kwota wystarczy już na zakończenie zdjęć – podają realizatorzy. Choć zbiórka formalnie została zakończona, wciąż można wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.

Zdjęcia potrwają do połowy czerwca, a godzinny dokument ma być gotowy na jesieni tego roku. Będzie go można obejrzeć w TVP i na otwartych pokazach w polskich miastach. Możliwe, że także w Internecie. – Chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców – stwierdza Bogdan Wasztyl.

– Chcemy pokazać płk. Pileckiego jako człowieka, oficera i obywatela, który walczył i pracował dla kraju – tłumaczy reżyser i scenarzysta filmu Mirosław Krzyszkowski. Filmowiec współpracował już ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento nad dokumentem o historii oddziału AK „Sosienki", walczącego w pobliżu Auschwitz.

Stowarzyszenie zrealizowało też kilka innych historycznych filmów, m.in. o spotkaniu byłych więźniów Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia oraz wyprawie członków zespołu rockowego Forteca śladami ucieczki Pileckiego.

* * * * *

Pułkownik Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. We wrześniu 1940 r. podczas ulicznej łapanki pozwolił się pojmać Niemcom, by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Stworzył tam ruch oporu. 26 kwietnia 1943 r. wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Jako jeden z pierwszych przedstawił relację o Holokauście – tzw. Raporty Pileckiego. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi" uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu II wojny. Oficer walczył potem w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Ciało pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce na warszawskim cmentarzu powązkowskim. Możliwe, że miejsce pochówku ustalą prowadzący tam badania historycy. Na razie na Łączce ekshumowano ok. 200 ofiar terroru komunistycznego i zidentyfikowano 28 z nich. Prace mają być wznowione tej wiosny.

Został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Minister Tomasz Siemoniak, uznając zasługi Pileckiego, pośmiertnie mianował go jesienią 2013 r. na stopień pułkownika.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~pasta
1398604020
http://www.youtube.com/watch?v=-2elOo6jii4
E4-8F-A7-98

Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
 
Poprady w Gołdapi
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Likwidacja komendanta Junka
Rydwany dżihadu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Nowe plecaki dla żołnierzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Flota przyszłości
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Zmiany w przepisach mundurowych
Medale dla uczestników walk w Karbali
Tu się zadań nie wybiera
Gumowy czołg, realny front
Fleet of the Future
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Stulecie wojskowej Akademii
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Polski wkład w operację „Overlord”
„Dragon” na Wiśle
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Rusza cyberkomponent WOT-u
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Kierunek: Afganistan
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
A Half-Open Gate to Hell
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Logistycy na poligonie w Drawsku
Działalność firm na rzecz obronności
Trudny sojusz partyzantów
Jak zginął „Ponury”
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
F-16 wracają do Polski
Jihadist Mill
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kolejna szabla AFN zdobyta
Terytorialsi oddają krew
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Następcy Herculesów
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO