moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Który pluton najlepszy?

Na poligonie pod Poznaniem trwają największe w armii zawody użyteczno-bojowe. Do rywalizacji stanęło blisko 450 żołnierzy z pododdziałów wojsk lądowych. Walczą o tytuł najlepszego plutonu. Łatwo nie jest – muszą przejść 20-kilometrowy marsz na orientację, jak najlepiej ustawić pola minowe oraz wykazać się celnością.


– Takie zawody to najlepszy sposób, by sprawdzić, co żołnierze potrafią. Jest trochę stresu i działanie pod presją czasu. Dzięki temu możemy poznać swoje mocne i słabe strony, zweryfikować umiejętności strzeleckie czy taktyczne – mówi por. Piotr Stykowski, dowódca plutonu aeromobilnego z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W Biedrusku zameldowali się żołnierze z jednostek w całej Polsce. Do rywalizacji stanęło 13 plutonów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Większość żołnierzy przywiozła na poligon własny sprzęt. Podczas zawodów korzystają z 15 czołgów, m.in. Leopardów, PT-91 oraz T-72, dziewięciu KTO Rosomak oraz ponad 20 bojowych wozów piechoty – BWP-1.

Od kilku dni żołnierze rywalizują w sześciu konkurencjach. Muszą na przykład przejść tak zwaną pętlę taktyczną. Polega to na wykonaniu wielu zadań, m.in. ustawieniu pola minowego, zakładaniu na czas maski przeciwgazowej, przemierzaniu pola walki czołgając się, nawiązywaniu łączności. – Tu są sprawdzane umiejętności inżynieryjno-saperskie, ochrony przed bronią masowego rażenia czy ewakuacji rannych z pola walki – mówi chor. Marcin Szubert z biura prasowego zawodów.

Inna konkurencja polegała na strzelaniu nocą z broni pokładowej lub bojowych wozów piechoty, kierowaniu ogniem, odbyciu biegu patrolowego ze strzelaniem. – Do zawodów przygotowywaliśmy się ponad trzy tygodnie. Moi żołnierze w konkurencji kierowania ogniem pokazali się z jak najlepszej strony – mówi ppor. Jarosław Turkowski, dowódca plutonu szturmowego 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Zawodnicy mają także za sobą 20-kilometrowy marsz na orientację. – Liczyły się umiejętności rozpoznania terenu, praca z mapą i wybór drogi marszu – mówi por. Stykowski. To jedna z trudniejszych konkurencji. – Tu nie wystarczyła tylko dobra kondycja. Kluczem do sukcesu było nastawienie psychiczne, zwłaszcza na ostatnim odcinku marszu. Podczas tej konkurencji z ostatniego miejsca można było awansować na pierwsze i odwrotnie. Mój pluton o 50 sekund przegrał walkę o drugą lokatę – opowiada ppor. Turkowski.

Żołnierze podkreślają, że nie tylko umiejętności i odporność na stres są w wypadku takiej rywalizacji najważniejsze. – Ważne jest, abyśmy byli przygotowani w jednakowym stopniu. Żeby osiągnąć sukces, musimy być zgrani, mieć do siebie zaufanie, uzupełniać się nawzajem – dodaje oficer z 6 Brygady.

Por. Stykowski podkreśla, że jego podwładni są podchorążymi i takich praktycznych szkoleń na co dzień mają dużo mniej niż pozostali uczestnicy zawodów. – Ale zaskoczyli mnie głównie świetną kondycją. Motywacja w zespole naprawdę jest duża – mówi porucznik z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Zawody w Biedrusku zorganizowało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz, powołany w styczniu tego roku, Zarząd Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego RSZ. Rywalizacja potrwa do środy. W czwartek najlepsze plutony zostaną nagrodzone.

Tego typu zawody użyteczno-bojowe dla plutonów zorganizowano w wojsku już po raz piąty.

PG

autor zdjęć: Jacek Mizgała, fot. chor. Piotr Lubiński / SPWLąd Poznań

dodaj komentarz

komentarze

~.
1395833640
super sprawa, mam nadzieję, że nie ma już rejonów w WP... tylko żołnierze ćwiczą.
FA-BE-E3-E3

Irańskie szachy
 
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Selekcja w pigułce
Umowa na Feniksy
Oko na Europę
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Stalin czekał i kalkulował
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Głos (z) płonącej Warszawy
GROM Challenge
Modernizacja starów 266
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Sprawdzają Brutusa
Z maratonu programowania do wojska
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Chorwacki test polskich kadetów
Thin Blue Line
Agresja sowieckiego kolosa
Rozpoczynamy nową erę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
W Indiach mieli swój drugi dom
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy weterani i książę Harry
Wojsko wraca do Łomży
Polscy nurkowie na Islandii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Iranian Chess Game
Debiuty MSPO: Mistrz misji
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Polska nie pozostanie osamotniona
Samochód do desantowania
„Górale” zdobywają miasto
Jedna misja, jeden zespół
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Modernizacja Sokołów
Pamięć o tragedii
Dead to the World
Śląskie sceny z życia
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Torn Subcontinent
Nowa misja i nowy sprzęt
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO