moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie kierowali strzelaniem

Trzeba wypatrzeć cel, określić jego namiary, a potem wydać komendę obsłudze zestawu artyleryjskiego – tak właśnie ćwiczyli podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, którzy wyszli w morze na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. Kierowanie strzelaniem to element praktyk okrętowo- uzbrojeniowych.


W praktykach biorą udział podchorążowie z trzeciego roku. 22 z nich studiuje na wydziale nawigacji i uzbrojenia okrętowego, ośmiu na wydziale mechaniczno-elektrycznym. – Na blisko dwa tygodnie zostali zaokrętowani na różnego rodzaju okrętach 3 Flotylli Okrętów. Poznają tam między innymi ich wyposażenie, specyfikę służby. W zależności od wydziału uczą się obsługi uzbrojenia i okrętowych silników – wyjaśnia kmdr por. Mirosław Chmieliński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opiekun praktyk.

Studenci trafili między innymi na pokład okrętów rakietowych, fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”, okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski” czy okrętu podwodnego. Podchorążowie z wydziału nawigacji wyszli w morze na pokładzie ORP „Wodnik”, by wziąć udział w strzelaniu. – W użyciu były dwa rodzaje uzbrojenia: znajdujące się w części dziobowej karabiny WKM kalibru 12,7 mm, a także Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjski „Wróbel-I”, kalibru 23 mm – tłumaczy kmdr por. Chmieliński.

Zadanie podchorążych polegało na kierowaniu ogniem. – Wydawaliśmy komendy marynarzom, którzy obsługiwali karabin bądź działko – mówi pchor. Patryk Rybak. – Oczywiście nie robiliśmy tego w pełni samodzielnie. Czuwali nad nami zarówno dowódca okrętu, jak i szef działu drugiego – dodaje. Celem podczas strzelania z karabinu była zostawiona przez holownik tarcza. Obsługa zestawu artyleryjskiego musiała trafić kolejno w tarczę, makietę miny oraz wystrzeloną z pokładu flarę. – Znacznie trudniejsze było strzelanie z „Wróbla”. Procedura jest tutaj bardziej skomplikowana, a liczba komend większa – przyznaje pchor. Rybak.

Podchorążowie wychodzili też w morze na pokładach swoich macierzystych okrętów. – Brali udział w alarmach, przyglądali się pracy załogi, faktycznie byli dublerami marynarzy, którzy wchodzą w jej skład – tłumaczy kmdr por. Chmieliński. Morska część praktyki kończyła się zaliczeniem i wpisem do specjalnego dzienniczka. – Dowódcy poszczególnych okrętów wyszczególnili w nich nie tylko zadania, które wykonywali podchorążowie, ale też liczbę mil morskich, które przeszli – zaznacza kmdr por. Chmieliński.

W poniedziałek „nawigatorzy” rozpoczynają tak zwany tydzień techniczny. Będą się zapoznawać z uzbrojeniem, ale też sprzętem hydrolokacyjnym czy hydroakustycznym oraz dokumentacją.

Tymczasem przyszli mechanicy mają za sobą tydzień spędzony w okrętowych maszynowniach. – Poznawaliśmy pracę mechanizmów znajdujących się w dziale mechaniczno-elektrycznym, dowiadywaliśmy się na przykład, jak usuwać usterki, walczyć z wodą czy pożarem – wyjaśnia pchor. Katarzyna Kamińska, która została przydzielona na okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”. Studenci mieli czas na pytania, robienie notatek. W poniedziałek ich zajęcia nabiorą tempa. – Wychodzimy w morze. Tam zobaczymy, jak w praktyce wygląda życie i służba na naszym okręcie – zapowiada pchor. Kamińska. – Na pewno będzie to nowe doświadczenie, choć mamy już za sobą choćby rejs na ORP „Wodnik” – dodaje.

Praktyki potrwają do piątku.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Misje w cieniu pandemii
Gorąca północ
Wirtualny dzień otwarty
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Programiści w walce z koronawirusem
AMW wspiera przedsiębiorców
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
As w potrzasku
Nieoczekiwany test z gotowości
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rakiety w celu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Walka z niewidzialnym wrogiem
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Żadnej kapitulacji
Poprad w kolejnej jednostce
Następca RPG-7
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sześć dekad pod wirnikiem
Iran uderza w USA
„Gwiezdne wojny” Reagana
Trzy cele na ścieżce
Nowa misja polskich żołnierzy
Legioniści wciąż się szkolą
H.E.L.P. na pandemię
Rajd porucznika „Podkowy”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Początek katyńskiej zbrodni
Strategiczny most powietrzny
Sukcesy sportowców w mundurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Sztuka szukania niedoskonałości
Gen. Mika jest już zdrowy!
PKW Orlik na półmetku
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
USA nie zacznie wojny z Iranem
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Defense Without Politics
Bezpłatne turnusy dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO