moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska i Litwa: potępiamy zajęcie Krymu

Nasze państwa zajmują jasne stanowisko – potępiamy aneksję części Ukrainy. Chcemy, aby NATO na wrześniowym szczycie w Walii wyciągnęło długofalowe wnioski z tej sytuacji – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z Juozasem Olekasem, ministrem obrony Litwy. Szefowie resortów rozmawiali też m.in. o patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią.


Sytuacja na Krymie była głównym tematem rozmów polskiego ministra obrony z Juozasem Olekasem, szefem litewskiego MON. Ministrowie, którzy spotkali się w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku, podkreślali, że nie akceptują zajęcia Krymu przez Rosjan. – Nasze spotkanie planowaliśmy od dawna. Przypadło w ważnym dla nas i NATO momencie. Stwierdziliśmy, że nasze państwa w obliczu konfliktu zajmują jasne i klarowne stanowisko: potępiamy aneksję części Ukrainy – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Obaj politycy podkreślili wagę umacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obecnej sytuacji. – NATO musi być silne, bo Europa nie jest wolna od zagrożeń – mówił szef polskiego resortu.

– Omówiono też współpracę polskiej i litewskiej armii. – Rozmawialiśmy o wspólnych ćwiczeniach, na przykład o misji Air Policing, którą od maja pełnić będą Polacy. Chcemy do niej pozyskać sojuszników – dodawał Siemoniak.

Misja Air Policing nad krajami bałtyckimi trwa już od kilku lat. Litwa, Łotwa i Estonia wiosną 2004 roku zwróciły się z prośbą do Sojuszu Północnoatlantyckiego o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Pierwszym państwem pełniącym dyżury bojowe była Belgia. Polska będzie pełnić misję po raz piąty.

Dwa dni temu Polska i Litwa podpisały umowę, zgodnie z którą Litwini mają zadbać o zabezpieczenie logistyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik 5”. Kontyngent stworzą lotnicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Od 1 maja w mieście Szawle, gdzie będą stacjonować Polacy, zamelduje się około 100 naszych wojskowych. Będą to piloci, technicy, nawigatorzy naprowadzania oraz inni specjaliści z sił powietrznych. Latać będą myśliwcami MiG-29.

17 marca brytyjskie MSZ podało, że w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi włączy się RAF. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – uzasadniał szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Z kolei brytyjski minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą.

Minister Tomasz Siemoniak i szef litewskiego MON mówili też o pracy nad stworzeniem wspólnej brygady razem z Litwą i Ukrainą. – Będzie ona brała udział głównie w misjach stabilizacyjnych. Nadal trwają konsultacje o docelowym jej kształcie – podkreślił polski minister obrony.

Pomysł utworzenia wielonarodowego batalionu z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy narodził się w 2007 roku. Kilka miesięcy później była już mowa o powołaniu wspólnej brygady (LITPOLUKRBRIG).

Trójstronne porozumienie o utworzeniu brygady zostało podpisane w listopadzie 2009 roku. Do końca ubiegłego roku miały zostać dopełnione wszelkie formalności. I choć, jak przypomina minister Siemoniak, projekt popierał obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, Ukraińcy ostatecznie nie dotrzymali terminu. Przedstawiciele MON z nowego rządu Ukrainy wskazują jednak potrzebę realizacji tego projektu.

Zgodnie z założeniami wielonarodowa brygada miałaby liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać polskiemu dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Pododdziały z poszczególnych państw brałyby udział we wspólnych ćwiczeniach, a co za tym idzie uczyłyby się współpracy na poziomie operacyjnym.

REKLAMA

EK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Krotony w akcji
 
Kierunek: Litwa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Albatrosy dla marynarzy
Obrady ministrów obrony NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Pustynna burza wokół Husajna
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Na rozgrzewkę – zapasy
Dama odeszła do historii
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Symulator Orlika w Dęblinie
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Kutno w sieci LogHubs
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Symulator na szerokie wody
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Jakie zmiany w mundurówce?
Daglezje na większe przeprawy
Armia Fight Night znów w akcji
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Malutka na poligonie
Nie ma mowy o pauzach
Co musi umieć kierowca czołgu
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pandemię pokonamy szczepieniami
Na straży niebieskiej linii
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Buzdygany dla najlepszych
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Płk Paweł Chabielski – Walczy do końca
Międzynarodowy Elbląg
Wojsko – plan na życie
Komisje sejmowe o umowie z USA
155 mm dla US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ferie z gwiazdami sportu
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Żołnierze testują nauczycieli
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO