moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiceprezydent USA: W NATO jesteście bezpieczni

USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Chcę podkreślić, że prezydent Obama i ja poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – zapewniał dziś w Warszawie Joe Biden, wiceprezydent USA.


Wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie to reakcja na wydarzenia na Krymie. We wtorek prezydent Władimir Putin podpisał dokumenty przyłączające ten półwysep do Federacji Rosyjskiej. Putin powoływał się na wyniki niedzielnego referendum, według którego 96 proc. mieszkańców Krymu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.

Aneksja Krymu przez Rosję była jednym z głównych tematów spotkania wiceprezydenta USA z premierem Donaldem Tuskiem. Na wspólnej konferencji prasowej obaj politycy podkreślali, że społeczność międzynarodowa potępia „napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. –  Rosyjscy przywódcy pokazali, jakie są ich intencje w sprawie Ukrainy. Poparli nielegalne referendum na Krymie, które zostało odrzucone przez niemalże cały świat –  mówił Biden. Z kolei premier Tusk podkreślał, że nie można zaakceptować argumentów popartych siłą. –  Aneksja Krymu przez Rosję, która jest nie do przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową, w tym Polskę, zmienia sytuację geopolityczną w tej części świata. Zwiększa także ryzyko w Europie Wschodniej – zauważył szef polskiego rządu.

Dlatego podczas spotkania obu polityków rozmawiano także o wspólnych zobowiązaniach obronnych w ramach NATO– USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Jesteście jednym z najmocniejszych sojuszników, jakich USA mogłyby tylko sobie wymarzyć – mówił Biden. Wiceprezydent powtórzył deklarację prezydenta Baracka Obamy, że USA i NATO są świadome sojuszniczych zobowiązań. – Poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – dodał. W ubiegłym tygodniu do bazy lotniczej w Łasku przyleciało 12 amerykańskich samolotów F-16.


Zdaniem Tuska wizyta Joe Bidena w Polsce (a następnie na Litwie, Łotwie i Estonii) pokazuje, że „Amerykanie rozumieją potrzebę jednoznacznego potwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki i sojusz między USA i Polską musi być żywy i skuteczny w chwilach tak dramatycznych, jak dzisiejsze zdarzenia na Ukrainie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

Z Kancelarii Premiera Joe Biden pojechał na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz ministrami, m.in. obrony – Tomaszem Siemoniakiem, spraw zagranicznych – Radosławem Sikorskim. – Chciałbym wskazać na to, że ze Stanami Zjednoczonymi łączy nas bardzo wiele, a chcielibyśmy, by wiązało nas jeszcze więcej. Podzielamy te same obawy, ale i te same nadzieje w kwestii ukraińskiej. Liczymy na to, że z pomocą całego świata uda nam się odmienić bieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą – mówił po spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski.

Wczoraj brytyjskie MSZ podało, że RAF włączy się w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – mówił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

W poniedziałek wieczorem w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą. Ponieważ żaden z krajów bałtyckich nie ma możliwości samodzielnego patrolowania swojej przestrzeni powietrznej, patrole na zasadzie rotacji zapewniają inni członkowie Sojuszu. 

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Kancelaria Premiera, mjr Robert siemaszko DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Yann 51
1395166080
Dajcie w końcu rakiety dla Homarów i pociski manewrujące dla F 16 o zasięgu 1000 km !!!.
99-3A-FB-AA

Otworzyli bramy Auschwitz
 
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Wojsko walczy z COVID-19
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
IBCS dla Polski
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Tarzan” wróci do domu
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Komandosi znad Garigliano
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nurkowie w głębinach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Hartowanie spadochroniarzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
155 mm dla US Army
WBH upublicznia swoje archiwa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Jest Warszawa
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Laserowa artyleria US Army
Kwalifikacja odbędzie się …
Najlepsi wśród „górali”
Meta podsumowała komandoskie biegi
Trudny rok na misjach
Pustynna burza wokół Husajna
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Krok po kroku do cyberwojska
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Na straży niebieskiej linii
Amerykanie odmładzają F-16
Armia Fight Night znów w akcji
Symulator Orlika w Dęblinie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dama odeszła do historii
Trudny egzamin przed misją
Taktyka w Górach Izerskich
Kutno w sieci LogHubs
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Powstali przeciw carskiej potędze
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na rozgrzewkę – zapasy
Saperzy zimą otworzą ogień

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO