Bokser Desantu medalistą mistrzostw Polski

Szeregowy Mateusz Kostecki, żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej i zawodnik Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków, awansował do półfinału mistrzostw kraju w boksie. Tym samym zapewnił sobie przynajmniej brązowy medal. Jutro na ringu w Kaliszu powalczy o awans do sobotniego finału.

W walce o awans do strefy medalowej bokser Desantu pokonał jednogłośnie na punkty Patryka Godlewskiego z Klubu Sportowego Boxing Team Chojnice. Reprezentant krakowskiego WKS pewnie wygrał pierwszą rundę, a w dwóch kolejnych tylko na ich początku oddał inicjatywę rywalowi. Bokser z Chojnic z animuszem rozpoczął drugą i trzecią odsłonę pojedynku. Waleczności i sił nie starczyło mu jednak na zbyt długo i nie udało mu się zatrzeć wyraźnej przewagi Kosteckiego z pierwszej rundy. W jutrzejszym półfinale bokserowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej przyjdzie zmierzyć się z bardziej wymagającym rywalem. Spotka się bowiem z brązowym medalistą ubiegłorocznych mistrzostw kraju Damianem Kiwiorem z klubu Pałac Młodzieży – Tiger Tarnów. W ćwierćfinale w Kaliszu pewnie pokonał 3:0 Tomasza Mazura z Czarnych Słupsk.

W drodze do ćwierćfinału szeregowy Mateusz Kostecki pokonał dwóch rywali. Najpierw wygrał jednogłośnie decyzją sędziów 3:0 z Mateuszem Paratem z Klubu Sportowego Prosna Kalisz, a następnie – przez nokaut techniczny w drugiej rundzie – z Łukaszem Pisem z PM – Tiger Tarnów. Pis przed niespełna miesiącem po dwuletniej przerwie powrócił na ring i stoczył bardzo dobry pojedynek w ćwierćfinale Grand Prix Polski w Nowej Dębie z brązowym medalistą zeszłorocznych Młodzieżowych MP Damianem Faleckim. Bokser Tigera przegrał 0:3 z reprezentantem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który w finale trafił na szer. Mateusza Kosteckiego. Walka finałowa jednak się nie odbyła, gdyż lekarz zawodów nie dopuścił Faleckiego do pojedynku z powodu rozcięcia łuku brwiowego w półfinałowym starciu. Damian Falecki również awansował do półfinału kaliskich mistrzostw (w ćwierćfinale wygrał 3:0 z Aleksandrem Smołką z UKS Śląsk Ruda Śląska). Bokser KSZO Ostrowiec Świętokrzyski bardzo chciał się zrewanżować Kosteckiemu za porażkę bez walki w Nowej Dębie. Jeśli obaj bokserzy wygrają walki półfinałowe (rywalem Faleckiego będzie Ireneusz Zakrzewski z klubu Janik Boks Jelenia Góra), to w Kaliszu dojdzie do rewanżu za nierozstrzygnięty na ringu finał Grand Prix Polski.

– Bardzo się cieszę, że Mateusz ma już przynajmniej brązowy medal. Jest bardzo dobrze przygotowany do mistrzostw – mówi kapitan Krzysztof Kacprzyk, prezes Desantu. – To bardzo ambitny bokser i mam nadzieję, że dotrze do finału i powalczy w nim o złoto – dodaje kapitan.

Mateusz Kostecki jest od niespełna roku żołnierzem 6 Brygady Powietrznodesantowej i zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków. Ma 23 lata. Boks zaczął trenować w wieku 15 lat w Górniku Wieliczka. W 2007 i 2008 roku wygrał rywalizację juniorów w wadze do 60 kg podczas Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego o „Złotą Rękawicę Wisły” – w 2008 r. zdobył główne trofeum tej imprezy przyznawane dla najlepszego juniora zawodów. Wcześniej „Złotą Rękawicę Wisły” zdobywali pięściarze, którzy później w kategorii seniorów notowali znaczące sukcesy ze zwycięzcą z 1993 r. Tomaszem Adamkiem na czele. W 2012 roku zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski w wadze do 64 kg (w finale pokonał 5:0 Jacka Wyleżoła z Concordii Knurów). W zeszłym sezonie, już jako zawodnik krakowskiego Desantu, wygrał XXXIII Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły” – w finale seniorów w kategorii 64 kg pokonał 2:1 Francuza Walida Quizza. Ten rok rozpoczął się obiecująco dla boksera Desantu. Otrzymał powołanie do reprezentacji Polski i na przełomie stycznia oraz lutego pod okiem nowego trenera kadry narodowej Białorusina Walerego Korniłowa trenował na zgrupowaniu w Ośrodku Szkoleniowym Start w Wiśle.

Bokserzy już po raz 85. walczą o medale mistrzostw Polski w kategorii seniorów i po raz pierwszy w historii w Kaliszu. W kategorii wagowej, w której startuje zawodnik krakowskiego WKS – do 69 kg – do walki o medale przystąpiło 33 pięściarzy. Przed rokiem w Zawierciu na najwyższym stopniu podium w wadze półśredniej stanął Tomasz Kot (Rushh Kielce), srebro zdobył Piotr Sielawa z Hetmana Białystok, a brązowe medale Damian Kiwior i Roman Szymański z klubu Lechma PKB Poznań.