moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier: trzy filary bezpieczeństwa

Na naszych oczach zmienia się sytuacja geopolityczna, a wkrótce może się zmienić na jeszcze gorszą. Przygotowujemy się do tego, choć nasze granice nie są zagrożone – podkreśla premier Donald Tusk. Dziś wspólnie z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem premier odwiedził Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy w Siemirowicach.


Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy to jeden z najnowszych nabytków polskiej armii. Istnieje od początku 2011 roku. Dziś przyglądali mu się z bliska premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

– Sytuacja w pobliżu naszych wschodnich granic nakazuje być skupionym i poważnym. W pewnym sensie przyjechaliśmy tutaj po to, by złożyć meldunek, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie Polska, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – zaznaczał premier Tusk. Jego zdaniem obecnie nie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla granic Polski, ale nie można zapominać, że sytuacja może się zmienić. – Potwierdziliśmy, że Polska jest solidnym członkiem NATO. Staliśmy się przewidywalnym, odpowiedzialnym i gotowym do akcji sojusznikiem – podkreśla Tusk. Zaraz jednak dodaje, że NATO stanowi zaledwie jeden z filarów polskiego bezpieczeństwa. Nie mniej istotne są pozycja polityczna Polski w Europie oraz silna armia. – Świat jest gotów pomagać tylko tym, którzy sami są w stanie walczyć – przekonuje Tusk. – Dlatego też decyzję o przeznaczeniu na modernizację polskiej armii 100 miliardów złotych, które wydamy w dziesięć lat, uznać można za bezalternatywną – dodaje.

Film: Krzysztof Żakowski/ Marynarka Wojenna RP

Polska, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu wydatków na obronność, jest – jak przypomina minister Siemoniak – liderem wśród państw NATO. – Od dawna pracujemy na to, by polskie wojsko było gotowe do obrony ojczyzny – podkreśla.

Jednym z najważniejszych elementów tej strategii ma być właśnie Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, który na stałe stacjonuje w Siemirowicach. Jednostka wchodzi w skład Marynarki Wojennej. – Została stworzona po to, by odpierać ataki od strony morza – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Należące do dywizjonu baterie mają osłaniać nasze okręty, bazy morskie oraz tak zwane punkty manewrowego bazowania (miejsca, do których okręty mogą zawinąć, by na przykład uzupełnić zapasy). Na tym jednak nie koniec. – Dywizjon ma współpracować z wojskami lądowymi i siłami powietrznymi, a także chronić wybrzeże przed desantem i osłaniać przybrzeżne szlaki komunikacyjne – wylicza kpt. mar. Wojtas.


NDR tworzą dwie samodzielne baterie rakietowe. Każda z nich składa się z wozu dowodzenia, mobilnego centrum łączności i trzech tak zwanych jednostek ogniowych, czyli wyrzutni rakiet ziemia–woda o zasięgu kilkuset kilometrów. Ważnym elementem są też stacje radiolokacyjne „Odra”, które dla baterii stanowią źródło informacji o ruchach przeciwnika.

Ogromny atut dywizjonu to jego mobilność. Wyrzutnie oraz sprzęt niezbędny do ich obsługi umieszczone zostały na samochodach. Dlatego też mają zdolność operowania wzdłuż całego polskiego wybrzeża. – Na razie marynarze służący w dywizjonie przechodzą intensywne szkolenia, by osiągnąć stuprocentową możliwość realizacji powierzonych im zadań – podsumowuje kpt. mar. Wojtas.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: M. Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1394455920
Polska armia potrzebuje rakiet ziemia-ziemia o zasięgu powyżej 300km. Dotrze to do głów generałów wreszcie?
8B-31-0A-F8

Z maratonu programowania do wojska
 
Oko na Europę
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Górale” zdobywają miasto
Umowa na Feniksy
Thin Blue Line
W Indiach mieli swój drugi dom
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja Sokołów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Polscy nurkowie na Islandii
Stalin czekał i kalkulował
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Modernizacja starów 266
Sprawdzają Brutusa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Samochód do desantowania
Irańskie szachy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Walka i dyplomacja
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na wysokościach
Polscy weterani i książę Harry
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Selekcja w pigułce
Agresja sowieckiego kolosa
Rozpoczynamy nową erę
Głos (z) płonącej Warszawy
Jedna misja, jeden zespół
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Iranian Chess Game
Dead to the World
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wojsko wraca do Łomży
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowy wiceminister w MON
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pamięć o tragedii
Cztery lata LITPOLUKBRIG
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Klasy wojskowe po nowemu
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Śląskie sceny z życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO