Polki daleko w biegu pościgowym

Tylko dwie z czterech reprezentantek Polski, które zapewniły sobie udział w biegu pościgowym o Puchar Świata w wojskowym ośrodku w słoweńskiej Pokljuce, przystąpiły do rywalizacji. Obie finiszowały poza pierwszą dwudziestką. Triumfowała reprezentantka Finlandii Kaisa Makarainen. Bieg mężczyzn wygrał Rosjanin Anton Szipulin.

Reprezentantka włoskiej armii Dorothea Wierer (na drugim miejscu) w Pokljuce wywalczyła po raz pierwszy w karierze miejsce na podium Pucharu Świata.

Sensacyjna zwyciężczyni sprintu, reprezentantka austriackiej armii kpr. Katharina Innerhofer, ukończyła bieg pościgowy na siódmej pozycji. To i tak drugi wynik w historii jej startów w Pucharze Świata. Z kolei druga w sprincie, debiutująca w Pokljuce w zawodach o PŚ Rosjanka Daria Virolaynen, finiszowała dziś na dziewiątym miejscu. Triumfowała natomiast czwarta w sprincie Kaisa Makarainen. Na drugą pozycję z szóstej awansowała Norweżka Tora Berger, a na trzecią z piątej Włoszka Dorothea Wierer. Reprezentantka włoskiej armii przed rokiem zajęła ósme miejsce w sprincie na II Zimowej Olimpiadzie Wojskowej w Annecy, a w Pokljuce wywalczyła po raz pierwszy w karierze miejsce na podium Pucharu Świata.

W wojskowym ośrodku w słoweńskiej Pokljuce żadnej z 51 biatlonistek, które ukończyły rywalizację podczas drugiego biegu pań, nie udało się zanotować czystego konta na strzelnicy. Natomiast tylko dwie spudłowały po jednym razie: szósta na mecie Niemka Andrea Henkel (awansowała z 25. miejsca po sprincie) i Szwedka Elisabeth Hoegberg (awansowała z 55. pozycji na 31.). Z dwóch startujących Polek najlepiej wypadła jedenasta po sprincie st. szer. Magdalena Gwizdoń. Niestety, zawodniczka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego nie poprawiła się w biegu pościgowym. Z zawodniczek z czołowej dwudziestki była najgorsza na strzelnicy. Pudłowała sześć razy i po pokonaniu sześciu rund karnych finiszowała na 21. pozycji. Natomiast Monika Hojnisz, która w sprincie zajęła 37. miejsce, na mecie uzyskała 33. czas.

W rywalizacji 57 biatlonistów ani jednemu nie udało się trafić do wszystkich 20 krążków podczas czterech strzelań. Natomiast tylko po jednym razie pomyliło się na strzelnicy zaledwie dwóch zawodników: zwycięzca rywalizacji Rosjanin Anton Szipulin oraz piąty na mecie st. kpr. Dominik Landertinger. Szipulin dzięki lepszemu strzelaniu od zwycięzcy sprintu Bjoerna Ferry’ego (Szwed miał dwa pudła) odniósł pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w Pucharze Świata. Ferry ukończył bieg na drugiej pozycji, a na trzecie z szóstego awansował król biatlonu Ole Einar Bjoerndalen. Czwartą lokatę po sprincie utrzymał Rosjanin Dmitrij Małyszko, a piątą Landertinger. Natomiast z piętnastej na szóstą wskoczył reprezentujący Słowenię Jakov Fak. Lider klasyfikacji PŚ sierż. Martin Fourcade podobnie jak w sprincie został sklasyfikowany na siódmej pozycji. Polacy w Pokljuce nie startowali.