moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kup kawę dla weterana

Raz w miesiącu możesz zrezygnować z kubka kawy, a pieniądze wpłacić na konto Fundacji Szarik i w ten sposób wesprzeć weteranów. Akcja pod hasłem „Kawa dla weterana” prowadzona jest na Facebooku. Za zebrane pieniądze fundacja pomagająca żołnierzom poszkodowanym na misjach kupi psy do dogoterapii.


– Zachęcamy naszych przyjaciół i znajomych, by raz w miesiącu zrezygnowali z kubka kawy i przekazali równowartość napoju na rzecz polskich weteranów misji zagranicznych – mówi Jacek Zawadzki, prezes i założyciel Fundacji Szarik. Fundacja jest pierwszą cywilną organizacją w Polsce, która wspiera weteranów z PTSD, prowadzi też dogoterapię żołnierzy cierpiących z powodu stresu bojowego.

Psychologów „Szarika” zainspirowały akcje społecznościowe, jakie dla weteranów odbywają się za Oceanem. – W Stanach Zjednoczonych weteranów i żołnierzy służących na misjach traktuje się z należytym szacunkiem. Amerykanie organizują wiele kampanii, które mają wesprzeć wojskowych – dodaje prezes fundacji.

W Polsce „Kawa dla weterana” po raz pierwszy wystartowała w lutym na  Facebooku. Na spontaniczny pomysł zareagowało kilka osób. Wówczas na konto fundacji wpłynęło niecałe 200 złotych. Pieniądze przeznaczono na zakup karmy dla psów terapeutycznych oraz na wyprawkę dla szczeniaka, kolejnego pracownika fundacji. Po raz drugi akcję zorganizowano kilka dni temu. Pieniądze, które udało się zebrać zostaną przeznaczone na zakup psa terapeutycznego, utrzymanie zwierząt oraz przebadanie psów. Badania są niezbędne, by czworonogi mogły rozpocząć pracę z chorymi weteranami w szpitalu.

– Nie prowadzimy żadnej zbiórki przedmiotów, nie przyjmujemy gotówki. Akcję organizujemy dla naszych znajomych i przyjaciół na Facebooku. Każdy może dołączyć i kupić przysłowiową kawę dla weterana, czyli przelać kilkanaście złotych na konto naszej fundacji – informują organizatorzy.
– Naszym głównym celem jest wsparcie dogoterapią klasycznych metod terapii PTSD dla weteranów.

Ambasadorem akcji został były operator GROM-u Naval. Wspiera ją też dziennikarz, autor bloga zAfganistanu.pl Marcin Ogdowski. – Fundacja Szarik to nie tylko grupa miłośników psów, ale specjaliści, którzy wiedzą, jak pomóc weteranom przez dogoterapię. Warto wspomagać ludzi, którzy mają takie otwarte serca – mówi Naval. – Z przyjemnością zostałem ambasadorem akcji i oczywiście już zrezygnowałem ze swojej kawy na rzecz weteranów.

Fundację Szarik założyło w 2013 roku dwóch psychologów: Jacek Zawadzki i Katarzyna Gawlińska. Oboje mają doświadczenie w pracy z psami ratownikami i terapeutami. Dogoterapueci i ich psy uczestniczyli w tygodniowych warsztatach w Międzywodziu razem z żołnierzami weteranami i weteranami poszkodowanymi w misjach zagranicznych oraz ich rodzinami. Niektórzy z nich zmagają się zespołem stresu bojowego, czyli PTSD (posttraumatic stress disorder). Podobne zajęcia z psami terapeutami odbędą się także w tym roku. Poza tym Fundacja Szarik zabiega o uruchomienie w Warszawie stacjonarnego programu dogoterapii dla weteranów.

Marcin Ogdowski,  autor blogu zAfganistanu.pl podkreśla, że ważne w akcji jest również to, iż gest wsparcia pochodzi spoza armii. – Wielu żołnierzy czuje się dziś wyalienowanych ze społeczeństwa, które w dużej mierze nie rozumie już nie tylko motywów udziału w afgańskiej misji, co zasadności funkcjonowania armii w ogóle. „Kawa…” daje dowód, że nie jest tak źle. Że Polacy szanują i doceniają służbę swoich żołnierzy – mówi Ogdowski.

Pieniądze można przelewać na konto fundacji: Bank Millennium 97 1160 2202 0000 0002 4294 5840 lub skorzystać z płatności internetowych na stronie internetowej fundacji:
http://www.szarik.org/wesprzyj/jak-mozesz-pomoc/

mks, ek

autor zdjęć: Arch. PZ, Arch. Naval

dodaj komentarz

komentarze

~Brx77
1476897900
Czy Fundacja nadal istnieje? Strona internetowa nie funkcjonuje. Chciałbym przelać pieniądze na podane w artykule konto ale nie wiem czy jest nadal aktualne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
25-FF-83-20
~scooby
1394373060
a nie lepiej MQ-9 ?
39-FF-C3-6D

Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Trudne początki polskich bombowców
Generał w niewoli
Azjatycka szansa
Odnaleziono „Roja”
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Szachownica na Wisłostradzie
Jak obronić się przed dronami?
Paliwowy krwiobieg NATO
Morska parada 15 sierpnia
W hołdzie powstańcom warszawskim
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
„Albatros” dozbrojony
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Młodzi medycy na poligonie
MON i MSZ o szczycie NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Legion Medyczny na poligonie
Powietrzna defilada
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Wsparcie ma znaczenie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Abordaż z polskim wsparciem
Gorący lipiec PKW Łotwa
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Z prądem i pod prąd
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
PGZ o koalicji antybalistycznej
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Walka, entuzjazm i nadzieja
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Coraz więcej Alpha Scramble
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Lubawa wyposaży saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO